PZC 'Het zit er op, ze zijn van het eiland" Zoektocht naar oude foto's Schelphoek ?)™"a.k... Vulkanen 10 en 11 13 Krekengebied bij Ouwerkerk krijgt zesde natuurentree Maandag 5 juli 2010 Volksuniversiteit begint cursus Zeeuwse dialecten Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Coördinator evenementen, Rens Vermeer, kijkt naar de reclamekaravaan foto Ronald den Dekker TOUR DE FRANCE Coördinator Rens Vermeer blijft bezig tot op het laatste moment door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het is het der de grote evenement op rij voor Rens Vermeer, coördinator evene menten van de gemeente Schou- wen-Duiveland. Na de Giro d'Ita- lia en Concert at Sea kwam giste ren de Tour de France over het ei land. Opnieuw een bijzondere gebeurtenis, met heel veel publiek. Hij oogt ontspannen als hij om elf uur in de ochtend in de feesttent staat bij De Molenberg in Burg- Haamstede. Daar hield Kiwanis Zierikzee een vip-bijeenkomst voor het goede doel. Alles loopt op rolletjes en Vermeer heeft er zin in. Hij was al vroeg op pad die dag. Het begon met het parcours afrijden om te kijken of er tóch niet iemand stiekem reclame maakt, dat is streng verboden. Alles is orde, en dan gaat de tele foon. Een vrijwilliger is niet op ko men dagen en nu is er een pro bleem met een wegafzetting bij Neeltje Jans. „De laatste stuiptrek kingen", zegt hij en hij stapt naar buiten om te bellen. Even later komt het verlossende bericht: het probleem is opgelost. Er gaat ie mand naar Neeltje Jans. Dat gaat niet zonder slag of stoot: de politie verbiedt rijden over de hoofdbaan, dus zal de vrijwilliger een kruip-door-sluip-door route moe ten volgen. Inmiddels is de reclamekaravaan bij Haamstede. Net als alle andere1 gasten van het evenement gaat ook Vermeer langs de kant van de weg staan. Fototoestel in de aan slag en genieten. „Leuk hé?", lacht hij. „Kijk. Ze gooien toch reclame materiaal naar buiten. Dat mag ei genlijk niet, want dan gaan men sen daarop lopen en dat is gevaar lijk." Terwijl Vermeer dat zegt, staat op de achtergrond een vrouw op de weg om iets te pakken. Ze wordt - net op tijd - teruggetrok ken door haar partner. Als de recla me voorbij is, gaat Vermeer naar de hoek van de Kraaijensteinweg. Daar hebben de eigenaren van camping Gróenewoud uit Haam stede een feest georganiseerd. „Dat is geweldig, wat die mensen ge daan hebben." Het is topdrukte op de kruising. Muziek, het publiek rijen dik langs de kant en ook alle tafels bij de bar van de camping zit ten vol. „Zie je die helikopters daar?", vraagt Vermeer. Boven Seroosker- ke hangen een paar helikopters heel erg laag. „Daar is een vip-wis sel. Er waren veel meer vip's dan plaatsen in de helikopter, dus daar gaan ze ruilen." De telefoon blijft overgaan. De vrij williger is alweer van Neeltje Jans verplaatst naar de voet van de Stormvloedkering. Daar was het zo druk, dat extra handjes nodig waren. Vermeer loopt naar de rij baan om een goed plekje te zoe ken. „Als we hier gaan staan, heb je mooi zicht." De kopgroep scheert langs en na een minuut of zeven komt het complete peloton langs. „Prach tig", zegt Vermeer. „Het zit erop. Ze zijn van het eiland af, ik neem een glas rosé." SEROOSKERKE - Wie heeft nog fo to's van de Schelphoek van vóór De Ramp? Rijk Bosland van restau rant de Schelphoek is daarnaar op zoek. Ook verhalen uit die tijd zijn van harte welkom, om het beeld van het leven in het gebied com pleter te maken. Het gebied de Schelphoek wordt opnieuw ingericht. Er komt onder meer een uitkijkruimte en het is de bedoeling om daar beelden van vroeger in te projecteren. De Schelphoek was vroeger een landbouwhaven, met boerderijen, huisjes en een café. „Er hebben daar 17 boerderijtjes en huisjes ge staan en twee stacaravans. Er stond ook een gemaal. Dat is in 1951 gebouwd en heeft nooit ge werkt. Van dat gemaal zijn wel veel foto's, maar van de rest is maar heel erg weinig. Ik weet bij voorbeeld dat daar ook een café stond, maar ik weet de naam niet en zou dat graag willen weten." Bosland hoopt dat ergens op zol der nog oude albums liggen met foto's. De afbeeldingen worden ge scand en uiteraard krijgen de men sen de foto's terug. - Er is geen behoefte aan foto's die gemaakt zijn tijdens of na De Ramp. Daar zijn foto's genoeg van beschikbaar. Mensen met tips, afbeeldingen en verhalen kunnen zich melden bij Rijk Bosland, telefoon 0111-671212 of per mail: info@deschelphoek.nl. De dag dat de elf-jarige Sanne uit Terneuzen haar spreekbeurt moest houden, kwam steeds dichterbij. Ze had al besloten om hem over vulka nen te doen. De Terneuzense wilde goed beslagen ten ijs komen, dus toog ze naar de bibliotheek voor een aantal boeken met achtergrondinfor matie. In een van die boeken las ze da't op S mei 1902 (Hemelvaartsdag) op het Caraibische eiland Martinique een vulkaan uitbarstte, waarbij 29.000 mensen om het leven kwamen. On der de indruk liep ze naar de woon kamer en vertelde dit verhaal aan haar vader. Ze vroeg hem daarna waar Hemel vaartsdag precies voor staat. Vader legde uit dat dit de dag is dat Jezus opging naar de hemel. Direct daarop kwam haar nuchtere reactie: „Danreisde hij die dag ten minste niet alleen Peloton in de bocht naar de Keering. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33