Kapelse amokmaker jestival met humor Cursus Zeeuwse dialecten is geen Zeeuws voor beginners |r^^eR Medid rid 113 Brandje met veel rook terugkeert in zijn woning kp^Wt Win een ballonvaart voor 2 personen! maandag 5 juli 2010 door Jearoette Vergouwen De leden van het Wereld- orkest wandelden, vro lijke Finse muziek spe lend, de zaal in en ver zorgde daarna een concert met een brede waaier van muziekstij len. In dit orkest zijn de strijkers goed vertegenwoordigd, maar ook de in breng van .accordeon, trompet, trombone, saxofoon, mandoline, slagwerk, gitaar en tuba is kleur rijk. Tim Kliphuis arrangeerde de wer ken voor deze formatie. Opvallend was de gretigheid waarmee mu ziek werd gemaakt. Kliphuis enter tainde regelmatig en speelde duide lijk in op het publiek. Gezien de uitroepen: 'enig' en 'o, wat grap pig', viel de wijze van presentatie bij de meeste toehoorders in de smaak. Het Wereldorkest zorgde voor een cross-over tussen swing, jazz, klas siek en folk. Na een hilarische in vulling van the Typewriter van Le- roy Anderson, werd lekker gejamd op de blues van Duke Ellington en na een meer rustig optreden van Bart Schneemann en de viervoudi ge directie van de Radetzy Mars van Johann Strauss door vier aan wezigen, barstte de vrolijkheid los in de Mexicaanse Mariachi Med ley. De klassieke nummers zoals het romantisch gebrachte Andante cantabile van Dvorak door hobo en strijktrio, de cellosoio De Zwaan van Saint Saens en de Storm uit de Zomer van Vivaldi brachten spannende momenten en waren een demonstratie van het technische kunnen van de mu sici. Maar de leden, sommige spe len meerdere instrumenten, voel den zich nog meer thuis in de soms hilarische, soms enerverende vertolkingen van moderne wer- VLISSINGEN - De brandweer is gis termiddag rond 15.30 uur uitge rukt voor een brand in een boven woning aan de Westerzicht in Vlis- singen. Gezien de hoeveelheid rook die uit de woning kwam, werd rekening gehouden met een MUZIEK Festival Middelburg Slotconcert met diverse werken uit verschillende muziekstijlen. Door Het Wereldorkest. Gehoord zaterdag 3 juli in de Concertzaal in Middelburg. ken, zoals de klezmermuziek en de opzwepende zigeunermuziek uit Roemenië. Het Festival van Kamermuziek krijgt sinds vorig jaar een brede in vulling, de klassieke muziek moet regelmatig wijken voor wereldmu ziek uit alle windstreken. Alle gen res trekken een ander publiek en wellicht is dat het streven van de organisatie. Na het concert was er nog een after-concert sessie in de foyer. Kees Cijsouw van de organisatie noemde het festival artistiek zeer geslaagd. „We willen een bredere programmering en elk concert had niveau, mede doordat onze artis tiek leider Bart Schneemann in elk concert een aandeel had. Elk con cert had iets aparts en tijdens de concerten droeg de belichting vaak bij aan het bijzondere karakter. De informele sfeer werd bovendien verhoogd door de after-concertjes, waar musici zich van een heel an dere kant lieten horen." De organisatie klaagt dus niet over de twaalfde editie van het Muziek festival Middelburg; alleen het aan tal bezoekers viel wat tegen. „We hadden graag gezien dat die aantal len hoger waren geweest. We zit ten nu ongeveer op hetzelfde ni veau als eerdere jaren. Misschien was de reden de vele sportieve acti viteiten in deze periode of wel licht is het erg fraaie zomerweer van invloed °eweest. flinke brand. Toen de brandweer binnenkwam, bleek het mee te val len: de rook was afkomstig uit een prullenbakje waarin iets smeulde. De bewoners waren niet thuis. De brand was gemeld door een buurt bewoner. 'JTTT 11 W vl uHiUl Ivvul L/Cul'lil'l' hulp heeft gekregen. „Dat was vijf jaar geleden en het heeft maar drie maanden geduurd. Toen is hij zelf uit het programma gestapt. Dat mag. Mensen zitten hier op vrijwil lige basis." Volgens Jorritsma heeft de man ernstige gedragsproblemen. „Wij hebben na zijn vertrek nog enige tijd ambulante zorg aan hem ver leend en toen vertelde hij wel eens dat hij werd gepest. Wellicht is dat nu uit de hand gelopen. In de meeste gevallen blijft het bij ver baal geweld, maar als een conflict op de spits wordt gedreven, kan het een keer fout gaan." Volgens woordvoerder Alwin Don van de politie lijkt het erop dat de man en zijn slachtoffer elkaar ken foto Willem Mieras den. „Maar hun precieze relatie on derzoeken we nog." De politie is nog op zoek naar ge tuigen van de woordenwisseling in de supermarkt en de vechtpartij in de Ooststraat. Mensen kunnen bellen naar 0900-8844. Wie ano niem wil blijven, belt naar tele foonnummer 0800-7000 door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeuws zul je er niet leren, maar je krijgt misschien wel een beter inzicht in de over eenkomsten en de verschillen tus sen de Zeeuwse dialecten. De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) houdt deze winter een cursus over de dialecten die in Zeeland wor den gesproken. De naam van de cursus rijmt, maar geeft mogelijk aanleiding tot misverstanden: 'Goed gebekt in het Zeeuws dialect'. „Nee, het is geen cursus Zeeuws voor begin ners", zegt Leo Adriaanse van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ), die de cursus samen met de ZVU en de provincie Zee land heeft opgezet. „Wie geen Zeeuws spreekt of schrijft zal dat na de zes cursus avonden nog steeds niet kunnen. Het gaat erom de deelnemers te la ten kennismaken met de kenmer ken van de verschillende dialecten die - van Goeree-Overflakkee tot Zeeuws-Vlaanderen - een eenheid vormen en toch duidelijk van el kaar verschillen", vertelt Adriaan se. Daarbij komen uitspraak, spel ling, woordenschat en grammatica van de dialecten in de verschillen de regio's van Zeeland aan de or de. Het is de eerste keer dat zo'n cur sus op touw wordt gezet. Adriaan se gaat ervan uit dat er veel interes se voor zal bestaan. Dat leidt hij af uit de grote belangstelling voor Zeeuwse tradities en voor het stre ven die veilig te stellen. De cursus wordt gegeven door Ver- onique De Tier, adviseur streekta len van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. De eerste cursus avond is maandag 8 november. /oor rubrieksai Ontdek nu het gemak van onze geheel vernieuwde website! plaats een Ga nu naar rubrieksadvertentie en u maakt kans op een van de 2 ballonvaarten voor 2 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13