7 spectrum Zaterdag 3 juli 2010 al zo toen bleek dat de banken op Wall Street in 2009 een geweldig jaar achter de rug hadden en recordbonussen uitdeelden. Obama probeerde de gemoederen te tem peren door op te merken dat honkbalspe- lers-ook heel veel geld verdienen. „Dat was een absurde uitspraak", zegt Westen. „Als of honkbalspelers onze economie het ra vijn in hebben gesleurd." Barbara Keilerman, een professor die op de Harvard Universiteit les geeft in 'pu bliek leiderschap', vindt eveneens dat Oba ma soms tekortschiet. „Amerikanen ver wachten van hun staatshoofd ook emotio nele betrokkenheid. We hebben tenslotte geen monarch die geruststelling of troost kan bieden. Obama blijkt daar niet goed in te zijn. Dat is eigenlijk niet eens verras send. Hij is altijd een persoon geweest die zich nogal afschermt van de buitenwereld. Als we goed naar hem hadden gekeken, hadden we dat kunnen zien." De stemmingsomslag na de succesvolle verkiezingstijd is verbluffend. Minder dan 50 procent van de bevolking steunt hem nog. Twee jaar geleden nog kon Obama niets fout doen. Hij was de briljante politi cus die de puinhopen zou opruimen van 'cowboy' George W. Bush. Amerika zwij melde over de coolste politicus sinds John F. Kennedy. Anders dan heethoofd lohn McCain was Obama een leider die kalm en rationeel bleef. De bijnaam 'No Drama Obama' gold toen nog als een compli ment. „De snelle stemmingsomslag past in deze tijd", zegt Kellerman. „We leven in een tijdperk waarin mensen geneigd zijn hun leiders omlaag te halen. Dat is overal het geval, van China tot de VS. De volgelingen van leiders zijn veel kritischer, hebben minder geduld en beschikken dankzij het internet over veel meer mogelijkheden om hun kritiek te uiten. Dat maakt het voor iedereen moeilijk om te leiden." Obama is niet veranderd sinds zijn aantre den, bezweren zijn medewerkers. Hij is au thentiek, zijn temperament kent geen 'ho ge pieken of diepe dalen'. Anders dan Bill Clinton, die bekend stond om zijn paars aanlopende gelaat tijdens woede-uitbars tingen, schreeuwt Obama nooit tegen zijn ondergeschikten. Als de Democraat boos is, zegt hij dingen als: 'Come on guys! (kom op, jongens), zorg dat je dit onder controle krijgt'. Of: 'jullie moeten verantwoordelijk zijn'. Aan de andere kant zal Obama ook niet snel iemand prijzen. Als iets goed is gegaan, zegt hij: 'What's next?' Dat is Obama's groot ste lofuiting. Een medewerker noemde de president onlangs 'de meest onsentimentele man die ik ooit heb gezien'. 'De gevoelstemperatuur in het Wit te Huis is altijd rond de 17 graden', schrijft auteur Jonathan Alter in zijn recent verschenen boek The Promise, dat een inkijkje biedt in het eerste jaar onder Obama. „Het is niet echt koud, maar zeker niet warm." Paul Volcker, de voormalige centrale bankier die Obama adviseert over de economie, kijkt met verbazing naar de immer rustige president, vertelde hij tegen een journalist. „Soms wil ik hem door elkaar rammelen: Word hier eens enthousiast over, verdomme!" Obama's medewerkers menen dat het onderkoelde karakter van Obama juist een zegen is. „Hij heeft het vermogen zijn gevoelens opzij te zetten", zo liet huisvriendin en stafmedewerker Valerie Jarrett optekenen. „Hij kan daardoor hel der nadenken als hij beslissingen moet nemen." De resultaten lijken Jarrett gelijk te geven. Obama is naar alle maatstaven een effec tief leider. De Democraat heeft meer ver anderingen doorgevoerd dan welke presi dent ook sinds Franklin D. Roosevelt. Hij stabiliseerde de bankensector, loodste een economisch stimuleringsproject door het Congres, wist overeenstemming te berei ken over een nieuw zorgstelsel, legde de tabaksindustrie verder aan banden, voerde "scherpe regels in voor creditcardmaat schappijen, breidde de sociale dienstplicht uit en introduceerde gelijke betaling voor vrouwen op de werkvloer. Obama is verongelijkt over het gebrek aan waardering, maar psycholoog Westen meent dat de president dezelfde fout maakt als veel andere linkse politici. „Ze denken: we maken goed beleid en dat zal de kiezer uiteindelijk zien. Maar dat is niet zo. Je moet beleid ook verkopen. Iemand als Ronald Reagan kon in een paar zinnen duidelijk maken wat hij ging doen en waar om. Zelfs mensen die het niet met hem eens waren, konden dat waarderen. Rea gan bood zo zekerheid, voorspelbaarheid. Obama mist een duidelijke boodschap en zaait daardoor onzekerheid. We weten ei genlijk nog steeds niet precies waarin hij gelooft, wat zijn principes zijn." James O'Toole, een hoogleraar die zich spe cialiseert in presidentieel leiderschap, kan zich in veel van de kritiek vinden, maar vindt dat Obama tijd nodig heeft. „Zelfs de meest bewonderde presidenten uit onze geschiedenis - George Washington, Abra ham Lincoln en Franklin Roosevelt - kre gen in eerste instantie heel veel kritiek. Hun grootsheid werd pas jaren later er kend. Het is te vroeg om een oordeel te vel len over Obama, maar het is duidelijk dat hij een probleem heeft met timing. Vaak reageert hij te laat, waardoor de indruk ont staat dat hij zaken niet onder controle heeft. Hij moet duidelijker en krachtiger met de Amerikanen communiceren, dan kan hij nog steeds uitgroeien tot één van onze grootste presidenten." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99