spectrum 4 p De akkervogels van Hoegaarden wmm Het pionieren van de oeverzwaluw Si 2 ■^1 to Él ±i Zaterdag 3 juli 2010 De grauwe gors. foto's Chiel Jacobusse Een geelgors doet zich tegoed op een bieten akker. -Oil 2 o te.< Ti OCZ] v +J Een gerstakker met klaprozen in Hoegaar- den. Het Belgische plaatsje Hoegaarden geniet vooral bekendheid omdat er al sinds halverwege de vijftiende eeuw bier wordt gebrouwen. Maar dat was niet de reden dat we deze week een werkbezoek brachten aan Hoegaarden, hoewel het alles zins weer was om een 'witteke' te nuttigen. Hoegaarden staat behalve om zijn bier ook bekend om zijn rijke akker vogelstand. Om akkervogels te bestuderen is het één van de beste gebieden in de Benelux. Er huizen verschillende akkervogels die hier verdwenen zijn, zoals de grauwe gors en de geelgors. Daarnaast tref je talrijk de soorten die over al zo sterk achteruit gaan, zoals de gele kwikstaart, de veld leeuwerik, de patrijs en de kwartel. Zelfs de blauwe kie kendief broedt in de akkers hier. De collega's van Natuurpunt.be hebben een aantal akkers aangekocht en voeren daar een aangepast beheer met de bedoeling om zowel de akkerflora als de akkerfauna in stand te houden. Verder wordt er nauw samengewerkt met boeren en met de Vlaamse overheid. Er loopt een pro ject 'graan voor gorzen' waaraan al deze partijen hun bij drage leveren.. Van een heel scala aan maatregelen is de meest opvallende het zorgen voor voldoende wintervoed sel. Langzamerhand dringt het besef door dat gebrek aan wintervoedsel één van de belangrijkste oorzaken is voor de teloorgang van de akkervogelstand. Ook wij experimen teren met succes met graanranden, waarbij het graan in de winter over blijft staan. Dat gebeurt in het project 'im puls akkematuur' dat samen met de provincie, de ZLTO en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland wordt uitge voerd. Het laten staan van graan in de winter gebeurde natuur lijk niet in de traditionele akkerbouw. Wat wel gebeurde was dat veel akkers als stoppelveld de winter ingingen en dat was enerzijds gunstig omdat er heel veel gevallen graankorrels op de akker achterbleven. Anderzijds groei den in die stoppelvelden de nodige onkruiden die zorgde voor zaden waar de akkervogels van profiteerden. Ran den met overstaand graan proberen zoveel mogelijk die situatie na te bootsen. Dat lokt erg veel overwinteraars aan, ook al omdat er met het graan een aantal vrijwel ver dwenen onkruiden als dreps, bolderik en korenbloem worden meegezaaid. Als in februari de laatste graankor rels uit de halmen gevallen zijn blijken juist de zaden van die onkmiden van groot belang. In België wordt het opraken van het voedsel rigoureuzer aangepakt. Er zijn enkele akkertjes waar aan het einde van de winter gewoon graan wordt uitgestrooid voor de over winterende vogels. Het is een vergaande maatregel die hier en daar wel wat twijfels oproept. Dat de maatregel werkt lijdt in ieder geval geen twijfel: we zagen met eigen ogen de ene na de andere grauwe gors uit het graan opstij gen en overal waar maar een struikje of een paar bomen stonden hoorden we het liedje van de geelgors. De geel gors was tot in de jaren vijftig een zeer gewone broedvo- gel in Zeeland, maar sindsdien is de vogel in korte tijd ge heel verdwenen. De grauwe gors, die tot in de jaren zeventig met honder den paren in Zeeuws-Vlaanderen broedde, was al vóór de eeuwwisseling geheel uitgestorven. Hadden we toen maar geweten hoe je deze vogels kunt helpen. Waarschijnlijk hadden we dan het verdwijnen ervan kunnen voorko men. We werken nu in ieder geval met vereende krach ten aan hun terugkomst! tel c •vai ;vg« gal CQ Soms is het onhandig dat dieren of planten zich ergens vestigen waar we dat liever niet hebben. Dat kan problemen geven in industriegebieden of bij bouwprojecten. Er zijn tal van voorbeelden bekend. Neem de oeverzwa luw, die een kei is in het aanleggen van nesten in wanden van zand. Zoveel van die wanden zijn er niet, dus kan het gebeuren dat zijn broedomgeving onderdeel is van een bouwproject. Om deze pioniervogels een eigen plek te bieden is er in Westdorpe in het gebied de Groene Knoop een speciale oeverzwaluwwand aan gebracht. Leuke bijkomstigheid is dat dit kan voorkomen dat nesten van oever zwaluwen grote projecten in de war sturen en er economische schade ontstaat. Het is een mooi staaltje van creatief denkwerk. Ter compensatie van glazen kas sen heeft Zeeland Seaports samen met Landschapsbeheer dit gebied ontwikkeld zodat natuur de kans krijgt hier opnieuw te ontwikkelen. We zien een grote stei le, glad geschraapte wand van zand, met water en natuurrijke oevers in de buurt. Het wemelt er nu van de oeverzwaluwen. Alex Wieland telt ruim tweehonderd nesten, herkenbaar aan de ronde gaten. „Ze zijn wel een meter diep en er zitten drie tot vier jongen in. Het meest fantastische aan deze zwaluwen is dat ze elkaar opzoeken. Als enkele oeverzwaluwen hier hun nest beginnen, kun je er zeker van zijn dat er meer volgen. De kans is groot dat zo'n wand voorkomt dat ze op andere plekken in de buurt nestelen. Dat komt dan weer de projecten ten goede. Zo kan het dus ook. Het lijkt erop dat bedrijfsmatige ontwikkelingen baat heb ben bij het samenwerken met de natuurlijke leefomgeving van zo'n streekeigen soort als de oeverzwaluw. Met de kennis en ervaring van iemand die het gebied en de soorten goed kent, kom je in elk geval een heel eind. De steile wand houdt vossen tegen en zo kunnen we mooi het in- en uitvliegen van die vogels zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96