Urumqi blijft een verscheurde stad Kandidaten Polen gaan gelijk op CHINA laar na hevige rellen zwijgen de Oeigoeren Indiase homo's vieren feest Bermbommen doden militairen in Thailand Talibanstrijders vallen hulporganisatie aan Turkije valt PKK in noorden Irak aan Veel huiszoekingen banden staat-maffia Artsen amputeren verkeerde been Rusland wil alcohol in het verkeer verbieden Sportieve WK-kortingen! door onze correspondent Remko Tanis Alles lijkt normaal in Urumqi. De hoofdstad van Xinjiang, een regio in het uiterste noord westen van China, ziet er op het eerste gezicht uit als elke andere Chinese stad. Toeterend verkeer, krantenverkopers, in hun mobiel schreeuwende voetgangers. Tot je de hoek omloopt van de Zuid-Youhaostraat en je tegen twee marcherende pelotons mili tairen aanloopt. Hun mitrailleurs wijzen naar de grond en om hun arm hangt een manshoog afweer- schild. Over de Yangzi-Rivierstraat rijden een paar minuten later drie legerwagens stapvoets dwars door het verkeer, twee ervan afgeladen vol met bewapende militairen. Kortom, Urumqi is verre van nor maal. Het aantal veiligheidstroe pen in de stad is de afgelopen twee weken sterk toegenomen. Maandag is het een jaar geleden dat een massa woedende Oeigoe ren de aanval opende op Han Chi nezen. De islamitische Oeigoeren zijn al lang gefrustreerd over de on derdrukking door de Chinezen. Twee dagen later namen woeden de Han wraak op de Oeigoeren. Bij dit etnisch geweld kwamen bijna tweehonderd mensen, voor al Han, om het leven en vielen zo'n zeventienhonderd gewonden. Daarmee zijn het de dodelijkste et nische rellen uit de geschiedenis van het communistisch China. De autoriteiten leggen de schuld bij de Oeigoeren. De relschoppers worden steevast aangeduid als 'ter roristen', die Xinjiang van China onafhankelijk willen maken. Volgens de Oeigoeren zelf wil maar een hele kleine minderheid dat. De meesten willen vooral dat Peking hun laat leven volgens hun eigen cultuur en religie. Maar de stad is verscheurd. Chine zen en Oeigoeren blijven in hun ei gen buurten. Gaan naar hun eigen restaurants en hun eigen winkels. Rijden in hun eigen taxi's. Ze hou den zelfs hun eigen tijd aan. Han leven volgens de officiële tijd, die hetzelfde is als 2400 kilometer ver derop in Peking. Angst en wantrouwen zitten diep in de harten van de 2,5 miljoen in woners van Urumqi. Hun stad wordt omsingeld door controlepos SS5 ten van het leger, die 'terroristen' moeten onderscheppen voor ze de stad bereiken. Het etnisch geweld bij naam noe men doet bijna niemand, praten met een buitenstaander over het leven na 'het incident' van vorig jaar, is riskant. Er is weinig voor nodig om de aandacht te trekken van de massaal aanwezige veilig heidstroepen en dus doen Han en Oeigoeren het liefst niets wat op valt. Het zwijgen is het enige dat ze gemeen hebben. Alles wordt gezien. Vooral 's avonds is dat duidelijk. Door het continue geflits van duizenden vei ligheidscamera's in de straten, lijkt het elke avond te bliksemen. In de hele regio zijn veertigduizend ca mera's opgehangen. Iedereen kan overal worden ge volgd door de politie, op weg van het werk naar de karaokebar of van huis naar de moskee. Op de straat waar soldaten vorig jaar nog mannen en vrouwen op hun knieën dwongen met een ge weer tegen het hoofd, kopen nu mannen en vrouwen kleren, ze kaarten wat of dutten. Alles lijkt normaal, maar de inwoners van Urumqi weten beter. WARSCHAU - De tweede ronde van de presidentsverkiezingen morgen in Polen lijkt een nek-aan-nekrace te worden. Gistéren werd voor het eerst een opiniepeiling gepubli ceerd waarin een overwinning wordt voorspeld van de nationaal- conservatieve kandidaat Jaroslaw Kaczynski. Hij zou kunnen rekenen op 49 pro cent van de stemmen, tegen 47 procent voor zijn liberale rivaal Bronislaw Komorowski, aldus de krant Rzeczpospolita. In de ande re peilingen die de afgelopen tijd zijn gepubliceerd, gaan beide kan didaten gelijk op, of wordt een overwinning van Komorowski voorspeld. In een peiling een week geleden lag Komorowski nog 11 procentpunt voor op Kaczynski, de tweelingbroer van de op 10 april bij een vliegtuigongeluk om gekomen president Kaczynski. Volgens politicoloog Jacek Kloc- zowski heeft een goed optreden in het televisiedebat met Komorows ki (58) de 61-jarige Kaczynski geen windeieren gelegd. Het wordt een nek-aan-nekrace, voorspelt de we tenschapper. Opiniepeilingen zijn in Polen vaak onbetrouwbaar. Ana listen zeggen dan ook dat de uit slag niet te voorspellen valt. De eerste ronde van de verkiezin gen (20 juni) won Komorowski met 41,5 procent. Kaczynski bleef steken op 36,4 procent. Het vliegtuigongeluk in april kost te naast de president aan nog 95 mensen het leven. BANGKOK Door twee aanslagen zijn gisteren in het zuiden van Thailand acht mi litairen gedood. De incidenten had den plaats in het diepe zuiden waar al zes jaar een opstand gaan de is. In de drie zuidelijke provin cies van Thailand, nabij Maleisië, strijden separatisten al jaren voor een onafhankelijke moslimstaat. Sinds 2004 zijn daardoor al zeker vierduizend mensen omgekomen. KUNDUZ Talibanstrijders hebben gisteren vroeg in de noord-Afghaanse stad Kunduz het onderkomen van een Amerikaanse hulporganisatie aan gevallen. Daarbij kwamen volgens de gouverneur van de provincie Kunduz in totaal elf mensen om, inclusief de daders. Onder de slachtofFers zijn drie buitenlan ders. Zes Talibanleden brachten een autobom tot ontploffing om toegang tot het complex te krijgen. ISTANBUL Turkse straaljagers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag stellingen van de Koerdische rebel lenbeweging PKK in noord-Irak aangevallen. Volgens een verkla ring van het leger werden alle doe len getroffen. De PKK vecht al 26 jaar voor autonomie in het zuidoos ten van Turkije. De beweging (op de terreurgroepenlijst van de EU en de VS) heeft de afgelopen maan den een reeks aanslagen gepleegd. ROME Justitie in Italië heeft gisteren tien tallen huiszoekingen verricht in het kader van onderzoek naar ban den tussen staat en maffia begin ja ren negentig, zo meldt weekblad L'espresso op zijn website. Justitie is op zoek naar informatie over ene Carlo-Franco, een agent van de geheime diensten die na mens de staat met de georgani seerde misdaad onderhandelde. WENEN Artsen hebben per ongeluk het ver keerde been van een 90-jarige Oos tenrijkse vrouw geamputeerd. De arts die de operatie uitvoerde, is ge schorst. Justitie onderzoekt of het ziekenhuis en de betrokken artsen vervolgd moeten worden. Dat meldden lokale media gisteren. De vrouw had een vaatziekte. Toen bleek dat het gezonde been was af gezaagd, is enkele dagen later als nog het zieke been verwijderd. MOSKOU Het Russische Lagerhuis heeft een wet goedgekeurd waarin alcohol in het verkeer geheel wordt verbo den, meldde de BBC gisteren. Het Hogerhuis zal de maatregel waar schijnlijk ook goedkeuren. Tot nu- toe is de toegestane hoeveelheid al cohol van 0,3 gram per liter bloed. In december deed de Russische pre sident Dmitri Medvedev al een ver zoek tot invoering van het totale al coholverbod in het verkeer. MUMBAI-Twee homoseksuele India- homoseksualiteit voor volwassenen se mannen omhelzen elkaar terwijl schrapte uit het wetboek van straf- ze in de Indiase stad Mumbai vieren recht. dat India precies een jaar geleden Tot vorig jaar kon seks tussen twee Meer informatie en boeken SRC-CULTUURVAKANTIES.NL Boek t/m 11 juli uit onze selectie: Prachtig Portugal 8 dagen van BT3;- voor 749,- GEGARANDEERD vertrek 5 sept en 19 sept Surrealisme in Spanje 5 dagen van 4TS33,- voor GEGARANDEERD vertrek 30 sept Venetië - Koningin van de Adriatische Zee 6 dagen van >- voor 598,- GEGARANDEERD vertrek 5 sept Tussen Istanbul en Antalya 8 dagen van 709,- voor 659, GEGARANDEERD vertrek 10 sept Kleurrijk Roemenië 11 dagen van 303,- Voor A GEGARANDEERD vertrek 16 sept Meer WK-kortingen? Kijk op: www.src-cultuurvakanties.nl/wk Onze reizen zijn inclusief: vlucht luchthavenbelasting en heffingen LO/HP excursies Nederlandssprekende reisleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8