een klasse apart sport43 Ivan Basso is nog niet in topvorm Mentsjov gelooft in Rabobank-ploeg Spanjaard Mayoz opent proloog Duitse wielrenners treffen het niet Tour voor Armstrong laatste Europese koers A f"»* 2002 was het jaar van zijn doorbraak Fabian Cancellara brak in 2002 echt door bij de profs. Hij won dat jaar de Ron- 11 1 de van Rhodos, de CP Erik Breukink, de CP Eddy Merckx. de proloog van de Ronde van Oostenrijk én de ZLM Tour. Bij die laatste overwinning reed hij tot tien kilometer voor de finish in Goes anoniem mee. Toen schakelde hij zijn tur- bodijen een tandje hoger en reed alles en iedereen voorbij' naar de zege. door Patrick Delait ROTTERDAM - De Fabian Cancellara die vandaag in Rotterdam vertrekt als topfavoriet in de 8,9 kilometer lange proloog van de Tour de Fran ce vierde zijn eerste grote succes eveneens in Nederland. Wie was de jongen die in 1998 in Valken burg het WK tijdrijden voor junio ren won? Fabian Cancellara was nog ge woon Fabian Cancellara toen hij in 1998 goud won op het WK tijdrijden voor junioren in Valken burg. Hoewel hij twee weken eer der ook al de jugend Tour op zijn naam had geschreven, haalde nie mand het in zijn hoofd om de 17-jarige jongen uit Bern op een voetstuk te zetten als de Spartacus van het peloton. Waarom ook? Al leen insiders wisten dat Cancellara voor zijn leeftijd verdomd hard kon fietsen. Eén van hen was Herman Snoeij- ink, de toenmalige junioren bonds coach. Voor hem was de wereldti tel van de Zwitser geen verrassing. „Fysiek had Cancellara een enor me voorsprong. Vooral zijn boven benen waren indrukwekkend. Hij was zo stevig gebouwd dat je al schrik kreeg als je hem zag." Mart Louwers weet wat Snoeijnk bedoelt. De geboren Nijmegenaar was in 1998 één van de concurren ten van Cancellara, maar dan voor al op papier. Louwers en zijn Ne derlandse kompaan lens Mouris, momenteel prof bij Vacansoleil, kwamen er in de 23 kilometer lan ge tijdrit niet aan te pas tegen de toen al beresterke Zwitser. „Cancel lara wist zijn fysieke overwicht pri ma uit te buiten. Hij was enorm uit de kluiten gewassen. Ik denk dat hij toen zelfs meer. woog dan nu. Niet alleen zijn postuur boe zemde ontzag in. Als renner be hoorde hij toen al tot een andere categorie", zegt Louwers, die in te genstelling tot Cancellara in de ver getelheid is geraakt. Na eerst vier jaar bij de opleidingsploeg van Ra bobank te hebben gereden, doofde zijn carrière in 2004 vroegtijdig uit. Ondanks zijn eigen figurantenrol koestert Louwers om verschillende redenen mooie herinneringen aan het WK van 1998. Jazeker, hij zal altijd kunnen navertellen dat hij ooit samen met Cancellara heeft gekoerst. Maar er is nog iets anders wat het WK in Valkenburg zo bij zonder voor hem maakt. „Het al lermooiste aan het WK van 1998 is dat ik er mijn huidige vriendin heb leren kennen", zegt Louwers. Het hoofd van de jonge Cancellara stond in Valkenburg niet naar amoureuze ontmoetingen. De do minantie die hij als tijdrijder her haaldelijk demonstreerde bij de profs, was in de juniorencategorie een stuk minder groot. Sterker: in Fabian Cancellara in 1999, junioren wereldkampioen in Valkenburg Valkenburg startte niet Cancellara, maar wel titelverdediger Torsten Hiekmann als topfavoriet. De Duit ser kon zijn faam echter niet waar maken en strandde op twee secon den van winnaar Cancellara. Het brons was voor niemand minder dan Filippo Pozzato. De Italiaan moest zeven seconden toegeven. Opmerkelijk: Cancellara en Pozza to waren niet de enige renners die in Valkenburg het fundament leg den voor een grote toekomst. Thor Hushovd won goud in de tijdrit voor beloften. In dezelfde catego rie werd de wegrace gewonnen door Ivan Basso vóór Rinaldo No- centini en Danilo di Luca. Herman Snoeijink meent te weten waarom de Nederlandse talenten destijds geen rol van betekenis speelden. „Ik ben bondscoach geweest mid den in het epo-tijdperk. Niet al leen bij de profs, ook op ons ni veau hadden we daarmee te ma ken. Dat gaf een vertekend beeld. De echt goede mannen komen echter altijd bovendrijven. Ook bij de profs horen Cancellara en Poz zato tot de wereldtop." Dat de erelijst van Cancellara zul ke enorme proporties zou aanne men, daar had Victor in de Braekt in elk geval geen rekening mee ge houden. En daar heeft hij nog al tijd spijt van, de beheerder van de sporthal in Berg en Terblijt, waar in 1998 de dopingcontrole plaats vond. In zijn privécollectie heeft hij wel nog foto's van Basso, No- centini en Di Luca, maar eentje van de jonge Zwitserse gladiator kan hij nergens meer vinden. Op de harde schijf van In de Braekt staat Cancellara gelukkig wel opge slagen. „Ik zie hem hier nog staan met de uitstraling van een play boy. Hij had de allure van Mario Cipollini. En vriendelijk was hij ook, maar dat zijn alle renners als ze hebben gewonnen. Alleen jam mer dat ik geen foto van hem heb." ROTTERDAM Vier jaar nadat hij kort voor de start door zijn ploeg wegens do- pingverdenkingen werd uitgeslo ten van deelname is Ivan Basso te rug in de Tour. Na een schorsing van twee jaar liet hij vorig jaar al zien nog altijd met de beste klasse mentsrenners mee te kunnen. Dit jaar won hij de Ronde van Italië. „Ik verschijn nog niet in topvorm aan de start", vertelde Basso giste ren. „Ik heb na de Giro een week rust genomen. Het is moeilijk bei de rondes te rijden, maar we heb ben er goed over nagedacht. Mijn niveau zal vanzelf groeien de ko mende weken." ROTTERDAM Denis Mentsjov is een van de twee kopmannen die voor de Rabo bank-ploeg de komende weken een goed klassement moet rijden in de Ronde va?"* Fr*^1 De im mer zwijg^aiiic ..us had een ge mankeerde voorbereiding, maar blikte vrijdag vol vertrouwen voor uit „Deze ploeg is beter dan die van vorig jaar." Mentsjov, die het kopmanschap deelt met Robert Ge- sink, begint aan zijn tiende Tour. Bronchitis verhinderde een ge plande hoogtestage. „Mara ik heb in juni goed gewerkt. Ik weet na al die jaren ook dat ik een goede ren ner ben." ROTTERDAM De Spaanse wielrenner Iban Mayoz zal vandaag in Rotterdam als eerste vertrekken voor de proloog van de Ronde van Frankrijk. Mayoz ver trekt om kwart over vier. De eerste Nederlander, Maarten Tjallingii, start twee minuten later als derde. De laatste renner die aan de individuele tijdrit over 8,9 kilo meter begint is Alberto Contador. De Spaanse Tour-winnaar van vo rig jaar vertrekt om 19.32 uur. Een minuut voor hem is de Zwit serse favoriet Fabian Cancellara, en weer een minuut voor hem is de Amerikaan Lance Armstrong aan de beurt. zaterdag 3 juli 2010 ROTTERDAM Een groot deel van de Duitse wiel renners heeft het met de proloog van de Ronde van Frankrijk niet ge troffen. Als de eerste renner om 16.15 uur in Rotterdam wordt weg geschoten speelt Duitsland op het WK voetbal de kwartfinale tegen Argentinië. Tony Martin, een van de favorieten in de proloog, Jens Voigt en nog enkele Duitse cou reurs zitten tijdens een deel van de wedstrijd op de fiets. „Jammer dat het voetbal samenvalt met de Tour", vond Martin. „Mijn droom is een Duitse dubbelslag. Ikzelf in het geel en Duitsland verder op het WK." „a^ioSha^ Lance Armstrong ROTTERDAM Voor Lance Armstrong wordt de 97e editie van de Ronde van Frank rijk zo goed als zeker zijn laatste wielerkoers op de Europese wegen. Eerder in de week liet de Texaan al weten dat het zijn laatste Tour de France wordt De kopman van Ra- dioShack, vorig jaar nog derde in het eindklassement, probeert nog één keer een gooi te doen naar de eindzege. „Mijn kinderen eisen steeds meer aandacht op. Ze heb ben me onder druk gezet. Ze vra gen altijd wanneer ik er mee stop. Mijn zoon Luke is inmiddels elf. Hij begint een hele vent te worden. We delen steeds meer zaken." Leon van Bon maakte deze foto in Zuid-Afrika, een dag voor de Cape Argus, de grootste cyclosportieve wieier- tocht van de wereld met 35.000 deelnemers. Bart Brentjens, Fuyu Lee, Sergei Kudensov en Jai Crawford (van links naar rechts) maken een trainingstocht, in de richting van de Tafelberg bij Kaapstad. Tour de France hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Willemsbrug ANP bron: a.s.o. De renners krijgen in Rotterdam 8,9 voornamelijk vlakke kilometers voor de kiezen waarin de Erasmus- brug en de Willemsbrug twee mar kante punten zijn. Start en finish liggen in de buurt van Ahoy. Roodewijk Om Okm 98km 223,5km ANP bron ,1 s o De rit van vandaag, met tussen- sprints bij Neeltje Jans en in de Bel gische plaatsen Putte en Ekeren, kent een lengte van 223,5. De etap pe voert door Zeeland. De finish ligt naast het Koning Boudewijnsta- dion in Brussel. Tour de France 159km BELGIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81