Ook jonge Cancellara was al 421 sport Van Bon debuteert als fotograaf Oranje en geel Fietsen scannen Fabian Cancellara is de gedoodverfde winnaar van de Tour-proloog in Rotterdam. De Zwitser won al eens in Nederland. Alles draait bij Astana nu om Contador zaterdag 3 juli 2010 MMBH «gggaaaa ROTTERDAM - De fietsen van de renners die deelnemen aan de Ronde van Frankrijk gaan gecon troleerd worden op de aanwezig heid van mechanische hulpmidde len. De Tour volgt daarmee het advies van de internationale wielrenunie UCI die naar aanleiding van ge ruchten omtrent een 'motortje' dat de Zwitserse renner Fabian Cancellara zou hebben gebruikt, maatregelen aankondigde. mam PROLOOG Fabian Cancellara heeft al drie keer de proloog van de Tour gewonnen: in 2004, 2007 en 2009. door Mart Smeets Op de een of andere ma nier wrikt het: oranje en geel. In Rotterdam zijn ze er in ieder ge val nog niet uit. Een vent van onbestemde leeftijd schreeuwt me, gekleed in een war winkel van potsierlijke oranje za ken, toe dat 'we' gaan winnen. Hij laat een oerkreet los waar ik om moet lachen. Hij komt op me af, slaat joviaal op mijn schouder en zegt dat ik tof ben en, nogmaals, dat 'we' gaan winnen. Geen twij fel mogelijk. Hij zou een regelrechte afstamme ling van Jules Deelder kunnen zijn, want hij kijkt me even slim aan en brult dan: 'Maar jij komt na tuurlijk voor die tering-Tour'. Ik knik, ietwat ingehouden. Hij haalt adem en schiet dan vol uit de heup: Dat ze al die kolere- lijers met die epo in hun donder maar de Maas in moeten lazeren. Dat hij die takke-Tour nu al vrese lijk vindt, want hij kan nergens ko men in zijn eigen stad. Die pleuris Fransen...' Hij scheldt nog een mi nuut door en ik krijg bijna de slap pe lach. 'Je mot me natuurlijk wel serieus nemen...', beveelt hij en vraagt of ik bezwaar tegen heb nog effe door te lullen, want hij vindt het wel eens gezellig met Theo Reits- ma te kletsen. Ik knik en hij steekt van wal: zijn hele leven lang Rot terdammer, vergroeid met Sparta, bij Feyenoord wil hij nog niet eens gratis naar binnen. De NOS is fantastisch, zegt hij, vooral die walrus... ja, die hufter van een Derksen. Die mag hij wel en hij mist Maartje van der We gen heel erg. Hij vraagt me wat ik kom doen. Voorzichtig antwoord ik: 'Een beetje televisie maken...' Hij zegt ineens: 'Wanneer rotten die fiet sers hier weer op?' Ik zeg: 'Zon dag'. Hij geeft me een hand en vraagt of ik iets te blowen wil hebben, hij heeft nog wel wat bij zich en deelt graag. Ik bedank. Hij kijkt me met een zegevierende blik aan: 'We' winnen van die kut-Brazilianen en dan gaan we fietsen. Hij draait zich half om na dat hij weggelopen is: 'Heb die Armstrong inderdaad maar één bal?' vraagt hij geïnteresseerd. Ik knik. 'Tering, dat zal je gebeu ren', hoor ik nog net. Fabian Cancellara in 2010, trainend in Rotterdam. foto Guillaume Horcajuelo/EPA mmaimm trwrffiimiiiniiiiiininttigw—wnMM— CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Vorig jaar draaide het bij de openingspers conferentie van Astana volledig om Lance Armstrong. Alle vragen waren voor hem, Alberto Conta dor zat er maar wat verloren bij. Nu, in Capelle aan den IJssel, is ie dereen één en al oor voor de Tour-winnaar. Contador spreekt over „wat een be wogen week kan gaan worden", maar zegt zich wel veel rustiger te voelen dan bij vorige Tour-starts. Van een minuutje tijdverlies op de kasseien raakt hij niet ontwricht. „Dat is beter te repareren dan een blessure", geeft hij vooral aan er zonder fysieke kleerscheuren van af te willen komen. „De ploeg die ik vorig jaar had, was sterker. Abso luut. Maar nu zijn we een een heid. Iedereen gaat alles voor mij geven." V&SUBB& H flBSSBflG3- g door Koen de Vries HASSELT - Leon van Bon (38) mag zich profwielrenner noemen maar dat zal geen jaren meer duren. De tweevoudig Nederlands kam pioen, tweevoudig Tour-etappe winnaar, zilveren medaillewinnaar op de puntenkoers van de Olympi sche Spelen in Barcelona, de num mer drie van het WK van 1997 en de winnaar van de Junioren Drie daagse van Axel (1990) en Ronde van Midden-Zeeland (2000), ver keert in de herfst van zijn carrière en kijkt voorzichtig uit naar iets nieuws. Een droom die hij najaagt, is dat hij beroepsfotograaf wil wor den. Eén van de eerste schreden die Van Bon in die richting zet, is mor gen op Neeltje Jans. Precies op de dag dat het Tour-peloton over het voormalige werkeiland in de Oos- terschelde rijdt en op de plaats waar de allereerste premies op de renners liggen te wachten, expo seert hij zo'n tien foto's die hij de afgelopen jaren heeft gemaakt. De tentoonstelling in Waterland Neel tje Jans wordt om ongeveer 10.45 uur geopend door Pieter Stoter, de man die Van Bon in 2000 huldig de toen hij de Delta Profronde ge wonnen had. De wielrenner is van jongsaf aan geïnteresseerd in fotografie. Toen het ernst werd met zijn sport schoof hij zijn hobby noodge dwongen ter zijde. Fietsen werd te tijdrovend. Bovendien: „Een came ra in je koffer was niet bepaald pro fessioneel. Dat kon vroeger niet, waarschijnlijk zouden de ploeglei der en je ploeggenoten het een schande hebben gevonden. Nu ligt dat wat anders, bijvoorbeeld door al dat getwitter", aldus Leon van Bon. „De laatste jaren heb ik het fotogra feren weer opgepakt. Ik heb met Marco Polo veel in China gereden en in landen in de buurt, zoals Zuid-Korea. Nu heb ik wel came ra's in m'n koffer. Voor en na wed strijden heb ik foto's genomen. Ik heb de mooiste uitgezocht." De expositie op Neeltje Jans is zijn allereerste. Van Bon voelt zich daarom weer een beetje de wiel renner van twintig jaar geleden. „Ik vind heF spannend. Je kunt je eigen foto's wel mooi vinden, maar dat zegt nog niets. Ik ben heel benieuwd hoe anderen ze vin den." Van Bon wil niet specifiek wieier- fotograaf worden. „Wielrennen blijft natuurlijk trekken en je kent de wereld. Maar ik wil ook andere dingen fotograferen. Zo vind ik nu portretten heel leuk." De tentoonstelling op Neeltje Jans, een initiatief van wielerliefhebber Arnold Parre, duurt slechts één dag. Daarna verhuizen de foto's naar restaurant Karei V aan de Turfkade in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80