sport 139 en critici de mond Oranje kan nu ook een tegenstander gek maken Spelersrapport Goddelijke Kanaries vliegen eruit MmÊumk zaterdag 3 juli 2010 Spandoek van: David Dekker, Domburg l \ouvy sp3' door Roel Wiche PORT ELIZABETH - Op een wonder lijke dag die als historisch de ge schiedenis zal ingaan, zetten elf ge rijpte voetballers in oranje het land in vuur en vlam. Even onver wacht als sensationeel was de we deropstanding van het Nederlands elftal tegen Brazilië, de vijfvoudig wereldkampioen, volgens een zin derend scenario dat niemand voor af had durven voorspellen. Na de knappe 2-t-winst op de grote WK-favoriet is niets meer onmoge lijk, zelfs niet het allerhoogste: de wereldtitel. In 35 verbluffende minuten vero verde Oranje, dat tot gisteren zul ke bleke wangen had, de gunst van het Nederlandse volk terug. Met een mentale weerbaarheid die slechts weinigen achter deze generatie hadden gezocht, dreef de equipe van Bert van Marwijk de Brazilianen tot wanhoop. Na de fortuinlijke 1-1 (eigen goal Felipe Melo) leek het er even op dat de bondscoach een Afrikaans ge- lukspoppetje in zijn zak had ge stopt, maar magische krachten had hij in het kolkende Nelson Mandela Bay Stadium niet nodig. Zijn spelers herrezen op het mo ment dat het harder nodig was dan ooit. Van de 36-jarige herintreder André Ooijer, die straks aan zijn kleinkinderen een fantastisch ver haal kan vertellen, tot het com mandocentrum op het midden veld, Nigel de Jong en Mark van Bommel. Van Gregory van der Wiel, die na een bibberende eerste helft plots vleugels voelde, tot bijna-pensionado Giovanni van Bronckhorst. En van de opvolger van monument Van der Sar, Maar ten Stekelenburg, tot de voetbal miljonairs voorin, die eindelijk iets lieten zien van hun zo rijkelijk lang verborgen gehouden surplus aan talent. Bert van Marwijk, de man die zegt dat hij nooit de polonaise loopt, schuwde grote woorden na afloop niet en had het zelfs over 'een stuk je geschiedenis' dat was geschre ven in Port Elizabeth, waar het kleine Oranje-legioen na rust de Braziliaanse sambatroepen volko men de mond snoerde. Twee jaar na zijn entree in Zeist zag hij voor het eerst alle kwaliteiten van zijn ploeg in elkaar grijpen: passie, veer kracht, vechtlust, intelligentie en, in de tweede helft dus, uitstekend voetbal. Uitgerekend tegen een ploeg van wereldklasse, een catego rie waarop het Nederlands elftal niet eerder onder zijn regime stuit te. Groot was de argwaan of Oran je zich kon meten met de absolute top, na vier effectieve, maar zoute loze WK-wedstrijden die de twij fels over de horizon van deze ploeg eerder groter maakten dan kleiner. Maar de bondscoach haal de voorlopig zijn gelijk over het be leid dat hij in de zomer van 2008 presenteerde en dat hij steeds met hand en tand bleef verdedigen, Reacties Bert van Marwijk: „De eerste helft waren we onszelf niet. We speelden voorzichtig. Na rust gooi den we dé schroom van ons af." Wesley Sneijder: „Het leek in de rust onmogelijk om nog terug te komen." Mark van Bommel: „Meestal ver liezen we dit soort wedstrijden te gen Brazilië. Maar nu hebben we gewonnen, voor de eerste keer sinds 1974. We hebben gevochten als Oranje-leeuwen." Arjen Robben: „We mogen er even van genieten, maar niet te lang. Want we hebben nog steeds niets en we willen alles." Nigel de jong (net als Gregory van der Wiel geschorst): „Ik maak één overtreding en krijg een gele kaart. Gregory en ik rekenen er op dat we er in de finale weer bij zijn." Robin van Persie (met een knip oog): „Er zullen nu toch wel meer dan 23 Nederlanders in ons gelo ven?" ook toen de criticasters opston den: eerst een goed fundament on der de ploeg leggen, dan betaalt de klasse van deze lichting zich op een gegeven moment uit. De vraag zal altijd verborgen blij ven of Van Marwijk er ook gerust bij zat toen om vier uur het eerste fluitsignaal klonk van een wed strijd die over de hele wereld door honderden miljoenen werd beke ken. Omdat Joris Mathijsen steken in zijn knie voelde, moest de door PSV afgeserveerde Ooijer plots in de basis starten. Nederland moest dus op een defensie leunen met twee spelers (Ooijer en Van Bron ckhorst) die diep in de winter van hun carrière zijn, en dat tegen een aanvalsmachine (Kaka, Robinho, Luis Fabiano) die liefhebbers het water uit de mond doet lopen. Oranje kreeg in de eerste helft geen poot aan de grond tegen de op dat moment sluwere en tech nisch vaardigere Brazilianen en kreeg al snel een doelpunt tegen dat Van Marwijk zal hebben doen gruwen. De defensie vergat alle principes van de dekking, waarna Robinho een gratis doortocht kreeg: 1-0. Het had een fataal moment kun nen zijn geweest, ware het niet dat de tweede helft van Oranje alles goed maakte. Op de vleugels van de gelukkige gelijkmaker liet Ne derland de wedstrijd volledig kan telen. Na de rake kopbal van de kleinste man van het veld (Wesley Sneijder) verloor het normaal zo koelbloedige Brazilië het hoofd, met als triest dieptepunt de trap van Felipe Melo in het lijf van Ar jen Robben. Met elf tegen tien kreeg Oranje vervolgens kans na kans om een memorabele uitslag neer te zetten. Dat dit niet lukte is het enige dat de bondscoach zijn tot volle bloei gekomen formatie gisteren kon verwijten. Hij deed het ongetwij feld met zijn grootste glimlach, op een emotionele dag waarvan de echte waarde mogelijk zal blijken op 11 juli 2010, de finale in Soccer City. Maarten Stekelenburg: 8 Wat een geweldige beslissing om niet door te leren voor kok. Abso luut een waardige opvolger van Edwin van der Sar. Gregory van der Wiel: 7 Was in eerste helft zichzelf niet, maar maakte dat na rust meer dan goed: opkomende back volgens Braziliaanse school. Wie zei dat die Ajax-opleiding niet functio neert? John Heitinga: 6,5 Waarom stond hij bij de eerste goal lucht te dekken? Black-out van Big John, maar na afloop zal hij de blinkende knikker van We sley hebben gekust. André Ooijer: 7 De meest wonderlijke comeback al ler tijden. Bleef ook nog fier over eind, en dat is minstens zo won derlijk. Giovanni van Bronckhorst: 6,5 Misschien op weg naar het meest glorieuze afscheid waarvan een voetballer kan dromen. 11 juli 2010: wat een fantastische pen sioendatum. Nigel de Jong: 8 Speelde af en toe weer met vuur, maar nu was het harder nodig dan ooit. Wat een verlies dat hij er in de halve finale niet bij is. Mark van Bommel: 8 Echte leiders verrijzen op het we reldpodium. Het kloppend hart van dit Nederlands elftal. Excelleer de vooral na rust in zijn rol als aan jager en stoorzender. Dirk Kuijt: 7 Als die solo in de slotminuten was bekroond met een doelpunt, had hij een standbeeld in Katwijk ver diend. Misschien krijgt hij dat straks als nog. Wesley Sneijder: 8 Nu mag je best de man van de wedstrijd zijn. Goal en 'assist' te gen de grote WK-favoriet, dan sta je op als het móét. Arjen Robben: 7 Ook zonder die ene bevlieging is hij een plaag voor elke tegenstan der. Zoveel zelfs dat Felipe Melo zijn hoofd verloor. Laat hem heel blijven, nog één week. Robin van Persie: 6 Geen circus meer bij wissel, ook dat heeft Bert goed kunnen mana gen. Verloor zijn eerste vijf duels op rij, maar daarna kwam (licht) herstel. Klaas-Jan Huntelaar speelde te kort om voor een beoordeling in aanmer king te komen. Maarten Stekelenburg verrichtte bij een 1-O-achterstand een stijl- en waar devolle redding op een schot van Kaka. foto Andre Penner/EPA wmmmmmm - door Leon ten Voorde PORT ELIZABETH - Hoe vaak is het niet voorgekomen dat Oranje in de valkuil trapte die een sluwe op ponent ergens had neergezet? Denk aan Wim Kieft jaren gele den toen hij zich in een cruciaal beslissingsduel met België ver greep aan de zuigende Franky Ver- cauteren. Of recenter nog: vier jaar geleden op het WK kookte het Ne derlands elftal bij de 'Slag om Neu renberg' over tegen Portugal. Gistermiddag in de kwartfinale te gen Brazilië stonden de meeste spelers uit die wedstrijd weer op het veld. En opnieuw gebeurde van alles: er werd gesard, getart, er was irritatie en frustratie, maar ge heel tegen de traditie van het Ne derlandse voetbal in liep de tegen stander dit keer eens rood aan. Waar Brazilië met al z'n ervaring hoofd en hart verloor, bleef Oran je te midden van het knetterende vuur opvallend koel. „Wij hebben het slimmer gespeeld dan zij", kon matchwinnaar Wesley Sneijder een triomfantelijke grijns nader hand niet onderdrukken. Oranje kan het nu dus ook: een tegenstan der gek maken zonder dat er een bal in de buurt is. Tot aan het mirakel van Port Eliza beth beheersten 'we' dat spelletje van geen kant en werd er in Neder land doorgaans ook met woede over de Duitsers gesproken, zo'n beetje de uitvinders van de provo catie. Het zal wel niet geheel toeval lig zijn dat Oranje op dat gebied te gen de Brazilianen aan de hand werd genomen door twee spelers van Bayern München: Arjen Rob ben en Mark van Bommel. Ergens onderweg in hun loopbaan heb ben zij ontdekt dat een tegenstan der provoceren ook een wapen kan zijn. En: dat je er wedstrijden mee kunt winnen. Ze gaan liggen om niets, schreeuwen moord en brand als er wel iets gebeurt en zijn voortdurend met de scheids rechter in de slag. Toen de Braziliaan Michel Bastos - al met geel op zak - Robben vloer de rende Van Bommel direct met twee vingers in de lucht naar de ar biter. Daarmee hopend dat de Bra ziliaan uit het veld gestuurd zou worden. De puriteinen onder de liefhebbers verafschuwen dat ge drag, anderen zullen roepen dat in de strijd om de winst veel, bijna al les geoorloofd is. Het opgefokte Brazilië tuinde gis termiddag in elk geval met beide benen in de Hollandse leepheid. Langs de kant zat de Braziliaanse bondscoach Dunga zich vanaf de eerste minuut al vreselijk op te winden als Robben weer eens over de grasmat rolde. Dunga, in zijn tijd als speler ook niet altijd een even fijnzinnige middenvel der, sloeg de dug-out bijkans door midden, maar het enige dat hij er mee bereikte was dat zijn spelers na de onverwachte gelijkmaker van Nederland het winnende spoor inruilden voor een pad vol chaos. Felipe Melo was - en niet voor het eerst in zijn carrière - de eerste die de waas voor zijn ogen niet langer kon wegschuiven. Met een dwaze trap op het been van Robben velde hij het vonnis over zijn eigen ploeg. „Ze waren op een gegeven moment alleen maar aan het schelden op elkaar", had Sneij der gemerkt. Dat Oranje zich in de tweede helft niet liet meeslepen door alle emo ties, vond Sneijder een compli ment waard. „Bijna alle spelers hebben dit vier jaar geleden mee gemaakt tegen Portugal. Het was vandaag prachtig om te zien hoe we op dat gebied zijn gegroeid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77