38 Oranje snoert sambatroepen Boter en suiker Mentale veerkracht leidt het Nederlands elftal tegen WK-favoriet Brazilië naar een indrukwekkende wederopstanding. Oranje staat in de halve finale. Van Persie speelt desnoods met gebroken arm Dunga houdt het voor gezien Joris Mathijsen voor zekerheid naar ziekenhuis Boulahrouz gaat uit van basisplek zaterdag 3 juli 2010 door Bert Maalderink NEDERLAND-BRAZILIÊ Anderhalve week gele den speelde Oranje in Kaapstad tegen Kame roen. De dag ervoor nam Bert van Marwijk z'n spelers mee naar Robbeneiland. Er moch ten geen journalisten mee, behalve de cameraploeg van Eredivisie Live/KNVB-tv. Dat ergerde me. Mijn ergernis richtte zich tegen de KNVB en niet tegen de camera man en de verslaggever die het be trof. Aard van der Hulst en John van Vliet zijn goede collega's. Ik kan erg met ze lachen en het duo is vaak gewillig slachtoffer als ik een grap maak. Bijvoorbeeld eer gisteren. Het was voor de volgers van Oranje lastig om een vlucht van Johannesburg naar Port Eliza beth te krijgen. Daarom vertrok ik met mijn geluidsman en camera man al op woensdagavond naar de speelstad. Geheel tegen mijn prin cipes in vlogen we een dag eerder dan Oranje. Anders hadden we donderdagochtend al om vier uur moeten opstaan om de vlucht te halen. Dat zag ik niet zitten. Toen we woensdagavond geland waren in Port Elizabeth kreeg ik een sms van de Eredivisie Live/ KNVB-tv-cameraman. Aard van der Hulst meldde me dat hij op dat moment iets onvergetelijks meemaakte in het spelershotel van Oranje. „Ik wilde je het nog zeg gen, maar het mocht niet van Jo hn." Het was mij wel duidelijk dat zij een verstandige beslissing had den genomen om pas de volgende vroege ochtend te vliegen. Ze had den beelden die ik niet had. Ik liet me niet kennen en ant woordde pas de volgende dag: „Ik gok een feestje met de spelersvrou wen. Doe Yolanthe de groeten. Fij ne vlucht gehad? Ik wel!Camera man Aard reageerde niet meteen, daarom stuurde ik er nog een sms achteraan: „Of heeft er een artiest opgetreden in het hotel?" Aard kon het geheim niet langer voor zich houden: „Mandela is op be zoek geweest bij Oranje! De beel den staan vanmiddag op internet! Nooit het Nederlands elftal alleen laten!" Oeh, dat deed pijn. Ik had meteen enorme spijt van mijn besluit een dag eerder dan Oranje te vliegen. En ik belde Aard om te vragen of ik de unieke beelden mocht heb ben. Hij nam niet op. John van Vliet ook niet. Een paar minuten later belde John zelf terug: „Had je me geprobeerd te bellen?" Omdat ik niet wist of John van het sms-verkeer tussen Aard en mij wist, vroeg ik heel voorzichtig of hij gisteravond bij een activiteit van de Oranje-spelers was ge weest. John zei van niet. Het werd een moeizaam gesprek en ik kon aan hem merken dat hij informa tie achterhield. Dat klopte. Na drie minuten kwam het hoge woord eruit. Of be ter: de hoge lach. Ze hadden het Mandela-verhaal verzonnen en wa ren benieuwd of ik erin zou trap pen. Nou, dat was gebeurd; met boter en suiker. PORT ELIZABETH - Robin van Persie heeft een beschadigde pees overge houden aan de door Nederland ge wonnen kwartfinale tegen Brazilië (2-1). Hij kwam in de tweede helft ongelukkig terecht op zijn linkerel leboog. „Ik had meteen veel pijn en nu nog", zei hij. „Maar in de halve finale ben ik er bij. Die wil ik gewoon spelen. Desnoods met een gebroken arm." „Ik ben enorm blij. Dit was een overwinning van het collectief We begonnen niet goed, maar zijn wel in een goed resultaat blijven geloven. Uiteindelijk hebben we Brazilië kapot gespeeld. Je voelde dat ze er niet meer in geloofden." PORT ELIZABETH - De Braziliaanse bondscoach Dunga ziet na de uit schakeling door Nederland (1-2) voor zichzelf geen perspectief meer bij de nationale ploeg. „We wisten allemaal bij mijn aantreden dat ik vier jaar in functie zou zijn", zei de oud-international gisteren na het fiasco tegen Oranje. Dunga werd in 2006 aangesteld als opvolger van Carlos Alberto Parrei- ra. Hij moest de discipline en de motivatie bij de Braziliaanse inter nationals aanscherpen. Hij liet gro te namen als Cafu, Ronaldo en Ro berto Carlos vallen en verloor later ook vertrouwen in vedette Ronal- dinho. Maar Dunga kon Brazilië niet veranderen in een ouderwets swingende'en succesvolle ploeg. PORT ELIZABETH - Joris Mathijsen laat vandaag in een ziekenhuis in Johannesburg een scan van zijn ge kwetste knie maken. De verdedi ger wil graag weten of hij later op het WK nog in actie kan komen. Mathijsen is positief over zijn bles sure. „De medische staf heeft al ge-- constateerd dat ik geen ernstige blessure heb. Maar voor de zeker heid ga ik toch even naar het zie kenhuis." Mathijsen raakte tijdens de war ming up van de kwartfinale tegen Brazilië (2-1) geblesseerd aan zijn rechterknie. „Ik sprong omhoog en toen ik neerkwam voelde ik een pijnscheut." PORT ELIZABETH - Khalid Boulah- rouz verwacht dat hij dinsdaga vond met het Nederlands elftal aan de halve finale op het WK be gint. Hij is de gedoodverfde ver vanger van Gregory van der Wiel, die geschorst is voor de ontmoe ting in het Green Point Stadium van Kaapstad. Boulahrouz verving Van der Wiel ook al tijdens de derde groepswed strijd tegen Kameroen. „Ja, ik ga er wel van uit dat ik moet spelen", al dus Boulahrouz. Demy de Zeeuw is een voorname kandidaat om de geschorste Nigel de Jong te vervangen. „Natuurlijk heb ik daar al even aan gedacht. Ik wil ook graag spelen. Die kans gaat zich nu misschien voordoen." De kleinste man van het veld, Wesley Sneijder, besliste de kwartfinale tegen Brazilië met een kopbal. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76