Huis in Axel geeft verborgen fresco's Win een ballonvaart voor 2 personen! v^eR Meül~a 2 b koken baden i jê 'jA* j*j£ ^0 zaterdag 3 juli 2010 STREEKMUSEUM Clement Benedictus Antheunis voorzag niet alleen monumentaal Jugendstilpand van fraaie fresco's en door Eugène Verstraeten Zelfs voor oude Axelaars is het een verrassing. Na tuurlijk, het was wel be kend dat het voormalige woonhuis van de familie Antheu nis aan de Markt 2a in Axel een paar muurschilderingen bevat. Net als het ernaast gelegen monumen tale pand. Maar dat het huis zo tjokvol zat met fresco's, dat wisten maar weinig mensen. Logisch, want de schilderingen zit ten verstopt achter behang, onder oude verflagen en tussen plafonds. Maar nu de voorbereidingen wor den getroffen voor de bouw van een nieuw streekmuseum, geeft het huis zijn geheimen prijs. Mede werkers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn zo en thousiast over de vondst, dat ze het woonhuis alsnog op de monu mentenlijst proberen te krijgen. „Als dat lukt, is dat een extra waar de voor het streekmuseum", zegt wethouder Jaap Bos. „We gaan in ieder geval proberen het woon huis bij het museumproject te be trekken en de schilderingen veilig te stellen." Wat dat gaat kosten is nog niet bekend. „Maar je hoeft na tuurlijk meteen een ingrijpende restauratie uit te voeren", zegt ar chitect Nico Fierloos, die het ont werp voor het nieuwe museum heeft gemaakt. „Je zou je ook kun nen beperken tot het conserveren van de schilderingen." Het museum wordt straks ge bouwd rond het monumentale pand, dat daar al jaren leegstaat. Ook in dat pand heeft Clement Be nedictus Antheunis begin vorige Museumplannen Behalve voor het streekmuseum in Axel liggen ook de plannen voor het Zeeuws Industrieel Museum in de oude suikerloods Sas van Gent en het Schoolmuseum in Ter- neuzen op koers. Provincie geeft 300.000 euro voor industrieel museum en 75.000 eu ro voor verplaatsing stoomgenera tor van Heros in Sluiskil De generator weegt 30 ton, is in middels ontmanteld en wordt in september overgebracht. eeuw muurfresco's en zolderschil deringen op gespannen kartonnen plafonds gemaakt. Allemaal in zijn vrije tijd, want in het dagelijks le ven was hij huisschilder en had de familie ook een stoffeerdersbedrijf. Aanvankelijk werd het pand ge bruikt als warenhuis. Zowel de bui tenkant als de binnenkant is aange wezen als monument. Niet alleen vanwege de schilderingen,-maar ook vanwege de vloeren en de oude toonbanken uit het voormali ge warenhuis die er nog staan. Voordat de bouw kan beginnen, moet gewacht worden op de resul taten van een archeologisch onder zoek. Jaap Bos: „We moeten dat grondig doen, want het hele cen trum van Axel is als een 'archeolo gische hotspot' bestempeld." Het bureauonderzoek is gereed en binnenkort worden er in de tuin van het pand Antheunis twee me ter diepe proefsleuven gegraven. Als het nodig is, wordt er nog een metertje dieper gespit. Bos: „Als er weinig gevonden wordt, kunnen we eind juli verder. Wordt er veel gevonden, dan is het onderzoek pas eind dit jaar klaar. Hoe uitge breider het onderzoek, hoe meer kosten we hebben, maar we kun nen er niets aan doen. Het kan niet sneller." De door bezuinigingen geplaagde Wethouder Co van Schaik (financi ën) heeft alvast de hoop gevestigd op de vondst van een pot met goudstukken, maar dat terzijde. Bos verwacht niet dat het archeolo gisch onderzoek de bouw flink zal vertragen, omdat de ontwikkeling van de plannen intussen gewoon kan doorgaan. Architect Fierloos heeft het nieuwe museum als een Over het vervoer wordt nog nage dacht. Beheer industrieel museum wordt ondergebracht in een stichting. De realisering van een nieuw Schoolmuseum in het oude bank gebouw in de Nieuwstraat begint nog dit jaar. Twee werkgroepen houden zich nu bezig met het verbouwingsplan en hoe de collectie gepresenteerd gaat worden. Opening voorjaar 2011. soort doos om het pand Antheu nis heen getekend. Het monu ment blijft de blikvanger. De hoof dentree komt aan de Markt en gaat via de vroegere goederenin gang. Fierloos: „Meteen gaan we daar ook het centrum van Axel aantrekkelijker maken." Het mu seum krijgt twee bouwlagen. Op de begane grond komen oude rij tuigen te staan, op de eerste verdie ping de collectie van het streekmu seum. Het monument zelf wordt wel licht ingericht als een oud waren huis. Tussen het monument en de nieuwbouw komt een patio. Ver der komt er een kelder om de col lectie op te slaan. „Het ontwerp is sober, zonder toe ters en bellen", zegt Fierloos. „Maar wel met hoge eisen aan het zonlicht en klimaatbeheersing." De inrichting doet het bureau Ma in het voormalige woonhuis van de familie Antheunis blijken achter het behang en onder verflagen fraaie muur schilderingen verscholen te zitten. foto Nico Fierloos Ontdek nu het gemak van onze geheel vernieuwde website! onvaarten voor 2 Wat kunt u van Jtwee verwachten vertrouwde merken Baderie en SieMatic kwaliteit en design voor ieder budget montage en installatie door eigen mensen de mooiste show room van Zeeland! Jtwee koken baden Grenadlerweg 17 Middelburg T 0118-641 386 info@j-twee.nl www.j-twee.nl Deze actie loopt van 28 juni tot 28 juli 2010 en geldt alleen voor rubrieksadvertenties, opgegeven via kleintjesmarkt.nl Dé winnaars krijgen in week 31 bericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40