'Het is vooral de toon die de muziek AUT^STURM OPEN HUIS 301 ad TOEZICHT Opsporingsambtenaar Hans van der Weele van Staatsbosbeheer komt heel wat tegen Boerenontbijt voor nieuwe Borselenaren 15x Nissan Pixo Look \ópj zaterdag 3 juli 2010 De handhavingsmedewer- kers van het Grevelingen- schap worden zwaarder be wapend. De oorzaak: de ver ruwing van de maatschap pij. Staatsbosbeheer merkt ook dat de maatschappij ver hardt, maar vindt het inzet ten van wapens niet nodig. Een gesprek met opsporings ambtenaar Hans van der Weele. door Melita Lanting Ook bij Staatsbosbeheer merken ze dat de maat schappij harder wordt. Dat zal Hans van der Weele zeker niet ontkennen. Ook hij heeft wel eens een sprintje moeten trekken om op tijd in de auto te komen. Zoals die keer toen hij wildkampeerders een folder wilde geven om ze te wijzen op het feit dat in de vrije natuur kam peren verboden is. „Dat was bij de Schotsman", zegt van der Weele. „Daar waren drank en pillen in het spel. Twee dagen later zijn ze opgepakt. Klemgereden door de politie, nadat ze een stopteken had den genegeerd." Nog niet zolang geleden dreigde iemand hem met een schop te slaan als hij in de buurt van een bepaalde plaats zou komen. Dan blijft hij toch maar even uit de buurt of komt samen met een collega of de politie. „Ik hoor bij ons wel eens vragen 'waar om neem jij je auto mee voor een surveillance op het strand? Dan zeg ik 'dat is mijn veilige stalen kooitje'." Hans van der Weele is al meer dan dertig jaar opsporingsambtenaar heen komen gazen korfjes. „Dat is om ze te beschermen tegen vraat van konijnen en andere dieren." Als een wietplantage wordt gevon den, wordt de politie ingeschakeld. „Wij gaan er nooit alleen op af. Je weet niet of de mensen in de buurt zijn. We gaan altijd met z'n tweeën. Je komt ze ook op de raar ste plekken tegen. Inmiddels weet ik wel waar ik naar moet zoeken, je ziet het wel aan de sporen." Naast wietplantages wordt ook re gelmatig afval gevonden van xtc-la- „Soms ben je gewoon een dag aan het rijden en kijken en zie je niets. Hans van der Weele, Staatsbosbeheer bij Staatsbosbeheer. Hij werkt door heel Zeeland. Van het uiter ste puntje van oost-Zeeuws-Vlaan- deren tot en met het Grevelingen- meer. Hij is in al die jaren al heel wat duistere zaken tegengekomen. Sommige komen met regelmaat te rug. Zoals wietplantages in afgele gen gebieden. „Vorige week nog, toen ontdekte een jager een plantage omdat hij een vogel had geschoten die in ons gebied neerviel. Hij ging het beest je zoeken en stuitte op een planta ge. Irfons gebied zijn er zover ik weet een stuk of tien." Meestal zijn het kleine veldjes, ter grootte van een flinke vergadertafel. Daar wordt alle begroeiing weggehaald, de boel een beetje omgespit en worden plantjes gepoot. Daar om boratoria. „Dat zien we vooral in de grensstreek. Drie maanden gele den lagen bij Koewacht jerrycans met afval. Daar blijf ik dan met de vingers van af en ik roep gelijk de politie erbij. Soms liggen er ook zuurstoftanks bij." En dan gaat tijdens het ge sprek de telefoon. Het is een terreinbeheerder uit Kapelle. In het bos bij het dorp zijn grote vernielingen aangericht en Van der Weele wordt erbij geroepen. Hij is al enige tijd in gesprek met de gemeente over een groep hang jongeren in het dorp die zich ook bij het bos ophouden. De vernie lingen zijn fors, er is een spoor door het bos getrokken. ,;Daar ga ik straks maar eens kijken." Niet alle dagen van Van der Weele zijn gevuld met het oprollen van wietplantages of andere duistere zaken. „Soms ben je gewoon een dag aan het rijden en kijken en zie je niets, een andere keer kom je van alles tegen." Hij vertelt dat hij eens vier vuilniszakken met slacht afval heeft gevonden. Boordevol met koppen en poten van konij nen ingewanden en twee vellen van damherten. In het voorjaar is het letten op stro pers die het voorzien hebben op de eieren van vogels en als het jachtseizoen is begonnen, wordt ervoor gewaakt dat jagers zich niet op grond van Staatsbosbeheer be geven. In de zomer hebben de opspo ringsambtenaren hun handen vol aan toeristen die genieten van de natuur, maar dat doen op een ma nier die wat minder gewaardeerd wordt. Barbecueën in de gortdroge duinen bijvoorbeeld, of honden los laten lopen tussen het reewild en fietsen op voetpaden. Maar de opsporingsambtenaren zijn ook een vraagbaak. „Je bent gastheer en je hebt ook de mogelijkheid om te verbaliseren." Dat verbalise ren probeert Van der Weele te voorkomen. „Het-is de toon die de muziek maakt, ook bij ons. Ik pro beer mensen met woorden te over tuigen." Maar als het moet, aarzelt hij niet om het bonnenboekje te trekken. „Als ze op je kraag spu gen schrijft het makkelijk." Een klein wietplantje in een korfje. foto Hans van der Weele Een slagboom in het bos is bewerkt met een bijl. foto Hans van der Weele TWZ feliciteert alle afgestudeerden met het behalen van hun diploma Op zoek naar een interessante (bij)baan? Dan kun je je nu inschrijven bij TWZ en word je op de hoogte gehouden van de meest recente vacatures. Tevens kunnen wij jouw CV ter inzage van vele werkgevers op onze website plaatsen. Wij bedanken daarnaast alle bedrijven en instellingen die middels stages, afstudeer-, onderzoeks- en andere praktijkopdrachten een belangrijke rol hebben gespeeld in de diverse opleidingstrajecten. Heeft uw bedrijf of instelling een vacature voor een deelnemer, student of afgestudeerde? Neemt u dan vrijblijvend contact met ons op en informeer naar de mogelijkheden. HogeschooljfT Zeehnd R< OVEZANOE - Nieuwe inwoners van de gemeente Borsele kunnen zater dag 10 juli aanschuiven voor een gezamenlijk boerenontbijt. Plaats van samenkomst is boerde rij Het Rietveld aan de Rietveld weg 4 in Ovezande. Het ontbijt met streekproducten, is een initia tief van de gemeente en de Zuide lijke Land- en Tuinbouw Organisa tie (ZLTO). Vertegenwoordigers van de ZLTO Borsele, raadsleden en het college van burgemeester en wethouders zijn present. On dernemers uit de regio presente ren er tevens streekproducten. De schuur is om r8.is uur open. Het ontbijt begint om 8.30 uur en neemt ongeveer een uur in beslag. Amundsenweg 39 - Goes - Tel.: 0113-602000 goes@autosturm.nl - www.autosturm.nl van 2 juli t/m 10 juli 2010 met extra aanbiedingen 1.000.- klantvoordeel. Nu rijklaar voor 9.995.- Incl. airco, lichtmetalen velgen metallic lak. Geen wegenbelasting! Hans van der Weele bij vernielingen 7WZ is dé arbeidsmarkt- intermediair in Zeeland voor bedrijven, studenten, afgestudeerden en jonge professionals met 0 tot 5 jaar werkervaring op MBO-, HBO- en universitair niveau. TWZ werkt ook vanuit Hogeschool Zeeland, ROC Zeeland en Roosevelt Academy. Supertalenten gezocht! TWZ Edisonweg 51a Postbus 87 4380 AB Vlissingen Tel. 0118-479 207 Fax 0118-465 963 Internet www.twz.nl E-mail post@twz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38