341 zeeland Zeeland wil waterschap behouden Zeeland kraamkamer voor bruinviskalfjes Reddingsbrigade vreest onweer in weekeinde Kamer van Koophandel verhuist tijdelijk Geen actie tegen windmolen in Hoek PROVINCIES Zoeken naar een eigentijds profiel Gele gekte blijft uit tot het laatste moment zaterdag 3 juli 2010 ZIERIKZEE - Voor het eerst is vastge steld dat er in de Oosterschelde jonge bruinvissen worden gebo ren. Waarnemers van de stichting Rugvin hebben afgelopen donder dag groepjes van moeders en kalf jes gezien ten westen van de Zee- landbrug. De Oosterschelde is nu de enige plaats in Nederland waarvan be kend is dat er bruinviskalfjes wor den geboren. De jonge bruinvissen die donderdag zijn waargenomen zijn volgens de stichting in mei of juni van dit jaar geboren. Bruinvissen zijn goed te herken nen in het water: ze hebben een rugvin, net als dolfijnen, walvis sen en haaien. Bruinvissen heb ben een lage rugvin, in de vorm van een driehoek. De rugvin van een dolfijn is hoger en heeft de vorm van een sikkel. Bruinvissen zijn walvisachtigen en dus, net als walvissen, zoogdieren. Ze komen het hele jaar door in Zeeland - en in de Oosterschelde - voor. Aan de Zeeuwse stranden spoelen regelmatig zieke of dode bruinvissen aan. De zieke worden middelburg - Reddingsbrigade Ne derland waarschuwt watersporters voor de verwachte weersomslag dit weekend. Op sommige plaat sen worden door de broeierige temperaturen forse onweersbuien voorspeld. Dan is het yerstandig op tijd van het water af te zijn. Het advies is om de weersverwach ting goed te volgen en geen onno dige risico's te nemen. Vorig weekend heeft de Reddings brigade 677 hulpverleningsacties uitgevoerd, waarvan zes reddingen uit een levensbedreigende situatie. Er werd 550 keer eerste hulp ver leend en er werden 93 vermiste kinderen met hun ouders of bege leiders herenigd. Dit blijkt uit de start afgelopen week van de zomer- registratie van Reddingsbrigade opgevangen in het dolfinarium in Harderwijk. Bij de geboorte zijn de kleine bruinvissen zeventig tot tachtig centimeter lang. Dat is ongeveer twee keer zo klein als een volwas sen dier. De kalfjes drinken bij hun moeder en gaan na vier maan den zelfstandig vis eten. Na ruim een jaar kunnen ze echt zonder hun moeder. De stichting Rugvin probeert een aantal vragen over bruinvissen in de Oosterschelde te beantwoor den. Zo is niet duidelijk of er op dit moment meer of minder bruin vissen in de Oosterschelde leven dan een paar jaar geleden. Het is ook onbekend of bruinvissen on der de stormvloedkering door naar de Noordzee zwemmen. In mei hield de stichting een tel ling in de Oosterschelde: er wer den vijftien bruinvissen aangetrof fen. Vorig jaar september werden er 37 dieren gezien. Volgens de stichting is het verschil te verkla ren door het weer. In mei waaide het hard, zodat de bruinvissen minder goed te zien waren. Nederland. De weersomstandighe den waren toen 'gunstig' met een westelijke windrichting en weinig windkracht. Doordat het weer dit weekend op sommige plaatsen fors kan om slaan verwacht de reddingsbrigade nog meer werk. 'Veel mensen ne men het er terecht zo lang moge lijk van, maar realiseren zich soms niet dat het weer verraderlijk snel kan omslaan', volgens directeur Raymond van Mourik van Red dingsbrigade Nederland. 'Onze bri gades informeren elkaar over buien die op hen af komen, waar door ze vaak tijdig mensen kun nen waarschuwen. Maar dan moet men wel luisteren. Ook al lijkt er op dat moment nog niks aan de hand.' door Ben Jansen middelburg - Het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland voelt er niets voor het waterschap in te lijven. Daarmee nemen Gede puteerde Staten afstand van een aanbeveling van de gezamenlijke provincies. In het Profiel Provincies, een rap port van het Interprovinciaal Over leg (IPO), pleiten de provincies er voor de waterschappen bij hen on der te brengen. Daarmee hebben ze vooral het waterbeheer voor ogen. Dat zou - in een afzonderlij ke uitvoeringsorganisatie - onder de hoede van de provincie moeten komen; de zuivering van afvalwa ter kan worden samengevoegd met de rioleringstaak van de ge meenten. Onderbrenging van de waterschap pen bij de provincies wordt in het rapport als een logische stap be schouwd, omdat dit de positie van de waterschappen als functionele organisatie versterkt en die van de provincie als algemeen en demo cratisch middenbestuur. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland denkt daar anders over. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, IPO-bestuurslid): „Daar hebben we in Zeeland geen be hoefte aan. We beschikken na het samengaan van de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws- Vlaanderen in het waterschap Scheldestromen per 1 januari vol gend jaar over een goed georgani seerd en goed functionerend wa terschap. We zien geen aanleiding daar iets aan te veranderen." Dat betekent dat Zeeland zich in elk geval niet zal aanmelden als proefgebied voor de veranderin gen op waterschapsgebied. Het IPO wil zo'n proef in minstens twee provincies waar de provincia le grenzen samenvallen met die van het waterschap. Opheffing van het waterschap is een van de voorstellen van het IPO om de plaats van de provin cies in de bestuurlijke organisatie van Nederland te versterken. Het rapport Profiel Provincies is mede een antwoord op de in de verkie zingscampagne gehoorde suggestie provincies samen te voegen of te vervangen door regiobesturen. In die campagne ging het over 'be stuurlijke drukte': Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen lo pen elkaar vaak voor de voeten. Van Waveren: „We pleiten als geza menlijke provincies voor een ande re verdeling van taken, waardoor die drukte wordt opgelost, de effec tiviteit van het bestuur toeneemt én geld kan worden bespaard. Wij dringen erop aan dat het Rijk zich opstelt tussen Europa en de regio. De nadruk moet liggen op het re gelen van zaken voor Nederland in Brussel in plaats van stoffelen in de achtertuintjes van de provin cies en de gemeenten." De provincies beschouwen als hun kerntaken: ruimtelijke ontwikke ling en inrichting, milieu, energie en klimaat, vitaal platteland, regio nale bereikbaarheid en regionaal openbaar vervoer, regionale econo mie, cultuur en monumentenzorg en de kwaliteit van het openbaar bestuur. Nu hebben de provincies ook een wettelijke taak op het ge bied van jeugdzorg. Van Waveren: „Het ligt aan de ene kant voor de hand de gemeenten een grotere taak op dit gebied te geven. Zij staan het dichtst bij de doelgroep. Aan de andere kant moet je wel zorgen voor een situatie waarin je voldoende tegenwicht biedt aan de grote instellingen die op het ter rein van de jeugdzorg werken. Dat kan wellicht door als gemeenten en provincie samen op te treden." middelburg - Het gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Buitenruststraat in Middelburg wordt na de zomer verbouwd tot een Ondernemingshuis. In verband daarmee verhuizen de er nu gevestigde organisaties (naast de Kamer zijn dat Syntens, NV Economische Impuls Zeeland, MKB-Zeeland en Recron) tijdelijk naar het voormalige Fortis-kan- toor aan Park Veldzigt in Middel burg. De Kamer van Koophandel was eerst van plan een nieuw kantoor in het Stationsgebied te betrekken, maar dat ging niet door. In plaats daarvan is besloten het bestaande kantoor te verbouwen. Het Ondernemingshuis is bedoeld als ontmoetings- en werkplaats voor de Zeeuwse economie. De er gevestigde organisaties kunnen sa men projecten opzetten en initia tieven ontwikkelen voor het Zeeuwse bedrijfsleven en onderne mers kunnen er binnenlopen voor advies of voor ondersteuning van hun plannen. Het kantoor aan de Buitenrust straat wordt verbouwd en uitge breid met 500 vierkante meter tot 1700 vierkante meter. De bereik baarheid wordt verbeterd door een ruimer parkeerterrein. De Kamer van Koophandel en de andere instellingen gaan ervan uit dat ze hun dienstverlening op peil kunnen houden gedurende de tijd dat ze in de tijdelijke huisvestiging aan Park Veldzigt zitten. De verbouwing van het kantoor aan de Buitenruststraat moet me dio volgend jaar gereed zijn. den haag - De gemeente Terneu- zen hoeft niet op te treden tegen de windmolen die het fotografen echtpaar Huib de longe en Joke Driessen bij zijn bedrijf aan de Koudepolderstraat in Hoek heeft neergezet. Dit besliste de Raad van State gisteren in een spoedzaak die bewoners van de ds Raams- hof-West hebben aangespannen. Volgens achterbuurman Leo De Pree is de windmolen onveilig en wordt het tijd voor het jaarlijkse veiligheidsonderzoek zoals het Ac- tiviteitenbesluit voorschrijft. Om dat De Jonge en Driessen dit over bodig vinden voor hun onder houdsvrije windmolen eisten de bewoners dat de gemeente Terneu- zen de windturbine zou stilzetten. Dat gebeurde niet waarna De Pree met enkele medestanders naar de Raad van State stapte. Die geeft de omwonenden die zich altijd heb ben verzet tegen de windmolen op zich gelijk. Maar omdat het fo tografenechtpaar recent toch een ingenieur van windmolenfabri kant Fortis heeft laten komen die niets vreemds constateerde hoeft de gemeente de windturbine niet stil te zetten, zo bepaalde de Raad van State vrijdag. De Jonge en Driessen hebben tien jaar moeten knokken tegen weer stand uit de buurt voordat ze ein delijk een bouwvergunning kre gen voor een windmolen die hun bedrijf volledig van energie voor ziet. Omwonenden klagen over slag schaduwen en geluidshinder. Zondag 4 juli raast het peloton van de Tour de France door Zeeland. De krant telt af tot die dag. door Rob Paardekam Morgen is het eindelijk zo ver. Na maanden van voorbereiding raast het peloton door Goes. „Het is te ho pen dat het op de stormvloedke ring een beetje uit elkaar waait", zegt een bewoner die bij zijn wo ning aan de Westsingel een sigaret je staat te roken. „Dan beleven we er nog wat lol aan. Als ze hier in één groep voorbijrijden, hebben we voor dertig seconden al doe moeite gedaan." Nou ja, moeite, de man zelf heeft zijn woning nog niet versierd en dat gaat naar alle waarschijnlijk heid ook niet meer gebeuren. „Voor die, laten we het positief be kijken, tien minuten, ga ik geen ge le slingers kopen, hoor." De inwo ners van Goes lijken nog afwach tend als het om de Tour gaat. De gele gekte blijft vooralsnog uit, zo leert een ritje langs het parcours. Ja, het begint nog goed met een ge le fiets op een paal bij het Tienden plein. Daarna wordt het zoeken. Aan de Westsingel is een huis ver sierd met gele vlaggetjes en aan de Patijnweg, als de renners Goes al weer zo'n beetje verlaten, is het pand van Huissoon Sport getooid met slingers, ballonnen en gele wielen. Dat was het. Gistermid dag, althans. Misschien was Goes toen nog helemaal in de ban van Oranje en worden de gele versier selen vandaag en morgen massaal uit de verpakking gehaald. De gro te Markt is overigens al wel geel ge kleurd. Daar vindt vanavond en morgen het groots opgezette eve nement Supermarché plaats. Ook in Zeeuws-Vlaanderen begint het bij sommige mensen al een beetje te kriebelen, want om alles morgen in goede banen te leiden krijgt Zuid-Beveland hulp van 'de overkant'. Het beveiligingsteam Zeeuws-Vlaanderen gaat met 36 verkeersregelaars door de tunnel. Zestien worden er ingezet op Schouwen-Duiveland, terwijl de andere het parcours bewaken in Reimerswaal. Het team is in 1998 opgezet door Eddy de Kort en beveiligde in dat jaar voor het eerst het gehele OZ- wielerweekend. Nu wordt vaak een beroep op het team gedaan. „Dit jaar is een topjaar voor ons", zegt Peter van der Veeken. „Dat we in één jaar de Giro en de Tour moeten beveiligen is uniek. Dat we ook tussendoor de Deltatour nog deden, kan alleen Tyler Farrar ons nazeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36