Bosbewaker is altijd op zijn hoede 32 TOEZICHT Opsporingsambtenaar Hans van der Weele van Staatsbosbeheer komt heel wat tegen Win een ballonvaart voor 2 personen! koken baden zaterdag 3 juli 2010 De handhavingsmedewer- kers van het Grevelingen- schap worden zwaarder be wapend. Oorzaak: de verru wing van de maatschappij.. Volgens Staatsbosbeheer, die ook in dat gebied werkt, heeft het dragen van wa pens zoals wapenstok of pepperspray geen zin. Een gesprek met opsporingsamb tenaar Hans van der Weele van Staatsbosbeheer. door Melita Lamtimig Ook bij Staatsbosbe heer merken ze dat de maatschappij harder wordt. Dat zal Hans van der Weele zeker niet ontkennen. Ook hij heeft wel eens een sprintje moeten trekken om op tijd in de auto te komen. Zoals die keer toen hij wildkampeerders een folder wilde geven om ze te wijzen op het feit dat in de vrije natuur kam peren verboden is. „Dat was bij de Schotsman. Daar waren drank en pillen in het spel. Twee dagen later zijn ze opgepakt. Klemgereden door de politie nadat ze een stopte ken hadden genegeerd." Hans van der Weele is al meer dan dertig jaar opsporingsambtenaar bij Staatsbosbeheer. Hij werkt door heel Zeeland. Van het uiter ste puntje van Oost-Zeeuws Vlaan deren tot en met het Grevelingen- meer. Hij is in al die jaren al heel wat duistere zaken tegen geko men. Sommige komen met regel maat terug. Zoals wietplantages in afgelegen gebieden. „Vorige week nog, toen ontdekte een jager een plantage omdat hij een vogel had geschoten die in ons gebied neerviel. Hij ging het beest je zoeken en stuitte op een planta ge. In ons gebied zijn er voor zover ik weet een stuk of tien." Meestal zijn het kleine veldjes, ter grootte van een flinke tafel. Daar wordt al le begroeiing weggehaald, de boel een beetje omgespit en plantjes ge poot. Om de plantjes komen ga zen korfjes. „Dat is om ze te be schermen tegen vraat van konij nen en andere dieren." Als een wietplantage wordt gevonden, wordt de politie ingeschakeld. „Wij gaan er nooit alleen op af Je weet niet of de mensen in de buurt zijn. We gaan altijd met z'n tweeën. Je komt ze ook op de raar ste plekken tegen. Inmiddels weet ik wel waar ik naar moet zoeken, je ziet het wel aan de sporen." En dan gaat tijdens het gesprek de telefoon. Het is een terreinbeheer der uit Kapelle. In het bos bij het dorp zijn grote vernielingen aange richt en Van der Weele wordt er bij geroepen. Hij is al enige tijd in gesprek met de gemeente over een groep hangjongeren in het dorp die zich ook bij het bos ophouden. De vernielingen zijn fors, er is een spoor door het bos getrokken. Niet alle dagen van Van der Weele zijn gevuld met het oprollen van wietplantages of andere duistere zaken. „Soms ben je gewoon een dag aan het rijden en kijken en zie je niets, een andere keer kom je van alles tegen." Hij vertelt dat hij eens vier vuilniszakken met slacht afval heeft gevonden. Boordevol met koppen en poten van konij nen, ingewanden en twee vellen van damherten. In het voorjaar is het letten op stro pers die het voorzien hebben op de eieren van vogels en in het jachtseizoen wordt ervoor ge waakt dat jagers zich niet op grond van Staatsbosbeheer bege ven. In de zomer hebben de opspo ringsambtenaren hun handen vol aan toeristen die genieten van de natuur, maar dat doen op een ma nier die wat minder gewaardeerd wordt. Barbecueën in de gortdroge duinen bijvoorbeeld of honden los laten lopen tussen het reewild. Maar de opsporingsambtenaren zijn ook een vraagbaak. „Je bent gastheer en je hebt ook de moge lijkheid om te verbaliseren." Dat verbaliseren probeert Van der Weele te voorkomen. „Het is de toon die de muziek maakt, ook bij ons. Ik probeer mensen met woor den te overtuigen." Maar als het moet, aarzelt hij niet om het bon nenboekje te trekken. „Als ze op je kraag spugen, schrijft het makke lijk." Wietplantje in korfje. Kleine wietplantage in natuurgebied. foto's Hans van der Weele Hans van der Weele bij de vernielingen in het bos bij Kapelle. foto Willem Mieras .-«<•,106 :w:&m Deze actie loopt van 28 juni tot 28 juli 201 O en geldt alleen voor rubrieksadvertenties opgegeven via kleintjesmarkt.nl Dë winnaars krijgen in week 31 bericht. 'd Ontdek nu net gemak van onze geheel vernieuwde website' Ga nu n rubrieksadvertentie en u maakt kans van de 2 ballonvaarten voor 2 personen. Wat kunt u van Jtwee verwachten •vertrouwde rnërken. Baclerie ën SieMatic kwaliteit en design det budget fis installatie door eigen mensen dellpoiste show- ::irpo® van Zeeland! Jtwee koken baden Grenadierweg 17 Middelburg T 0118 -641 386 info@j-twee.nl www.j-twee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34