Conceptstores: plaatjes wonen 2ó DEN HAAG VR A AG&ANTWOORD Een heel geëmmer Afrekenen met rododendroncicaden Zaterdag 3 juli 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze zomerse aflevering: een ijsemmer. door Jan van MuSSem Groendeskundige Rom- ke van de Kaa sprak er- laatst over in zijn tuin- column: de rododendroncica de (zie foto). Dat is een uit Amerika overgekomen para siet die eitjes legt in de bloem knoppen, waarna die eerst bruin en daarna zwart wor den door een schimmel. 'Dit stoort mij al jaren', zegt leze res J. Verhoeven. 'Ik zie wei nig mooie bloemen in mijn planten en op het blad zitten zwarte plekken. Wat kan ik te gen cicaden doen? Een kwe ker kon mij niet adviseren.' „Tegen de rododendroncicade bestaat geen medicijn", weet Ook een vraag? Van de Kaa. „Dat heb je vaker wonen@wegener.nl Overal in Europa duiken ze op: conceptstores. Winkels als maga zines waarin de 'hoofdredacteur' (lees: eigenaar) bijzondere meu bels, accessoires en soms ook boeken, kleding, parfum en bloe men samenbrengt. Grijp de va kantie aan om inspiratie op te doen en je onder te dompelen in design en meer. Deze adres sen zijn zeker de moeite waard om voor om te rijden. door Renske Schriemer PARIJS: MERCI, DANKJEWEL! Merci is de jongste conceptstorehit van Parijs en herbergt kunst, bloe men, boeken en veel design: Jasper Morrison, Atelier NL, Studio Job, Paola Navone, Hay, Hella longe- rius. Maar ook de bijzondere par fums van Annick Goutal, lapans pakpapier en linten en prachtig lin nen. Aan de Parijse Boulevard Beaumar- chais op nummer 111 bevindt zich sinds vorig jaar maart Merci. Re gent het, heb je een offday of zoek je iets bijzonders voor jezelf of als cadeau, dan komt alles hier goed. Aan de straatkant zit links de voor Parijse begrippen goed gesorteerde en moderne bloemenzaak en rechts het Used Book Café: een smalle bibliotheek met rechts me tershoge kasten vol tweedehands boeken en links tafeltjes waar je kunt lezen en koffiedrinken. Ook heel bijzonder: de ruime sortering Japans inpakmateriaal: rijstpapier in alle kleuren, stempels, linten, kaarten. Merci is de uitvinding van het Franse echtpaar Bernard en Ma rie-France Cohen, die voorheen het luxe kinderkledingmerk Bon- point bestierden. Om te weten wat de steeds wisselende collectie van Merci te bieden heeft, moet je zelf gaan kijken of blogs afstrui nen naar recente informatie. De website is slechts een nieuwsgierig makend visitekaartje... IPfïd fx a www.merci-merci.com AMSTERDAM: FRIDAY NEXT Leuk, leuk, leuk: Nederland heeft sinds vorig najaar ook eindelijk een echte conceptstore. Een beetje a la ïo Corso Como in Milaan of Colette in Parijs. Al vinden ze dat bij het Amsterdamse Friday Next nog een beetje veel eer. De winkel aan de Overtoom 31 weerspiegelt wel, net als het geval is bij de bui tenlandse equivalenten, de smaak van de twee eigenaressen. En die is op z'n minst uitnodigend. Alleen als Esther Blaffert en Pau- lien de Vries (voorheen juristen) iets mooi vinden, komt het in de winkel. Daarmee scharen ze zich in het rijtje van buitenlandse win kelwalhalla's waar de persoonlijk heid van de eigenaar bepaalt wat er te koop is, en waar je boven dien ook terecht kunt voor een kop koffie of een lunch. Wat er op dit moment te zien en te doen is? De Frank Table van Established 8c Sons, de Thinking Chair van Jasper Morrison, verlich ting van Cappellini maar ook meu bels van Fritz Hansen, Hay, Ger- vasoni, Arketipo, Casamilano en Ontwerpduo van Nathan Wierink en Tineke Beunders. Want Friday Next wil ook nadrukkelijk jonge ontwerpers een podium geven. Daarnaast is er keramiek van Royal Goedewaagen en zijn er sie raden van Charlotte Wooning, Wouters 8c Hendrix en Made UK en karpetten van Nanimarquina. Kijken, kijken, niet kopen? Geen probleem bij Friday Next. „We wil len laagdrempelig zijn", legt Blaf fert uit. „Ook als je niks koopt, ben je welkom." En dat gebeurt dus ook. Even draadloos internet ten aan de stamtafel en en passant bijzonder design zien, dat is nou Friday Next. www.fridaynext.nl DEN HAAG: SKETCH, WINKEL ALS EEN BLOG Zin om rond te snuffelen tussen designspullen op een unieke loca tie? Ga dan naar de Denneweg 4 in Den Haag. Sketch Small Depart ment store in Den Haag is razend snel een hit geworden. Half decem ber opende de winkel aan de Lan ge Poten in een oude artdeco bio scoop, maar inmiddels is de zaak verhuisd naar een nog mooier, gro ter pand. Wat er te koop is: kle ding, meubels, biologisch eten. Sketch is opgezet door de broers NB: Ook een keukenlijk met een zomers karakter? Stuur een e-mail plus foto van het 'zomerlijk' naar redactie.wonen@wegener.nl Zomer en ijs zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Net als winter en erwtensoep, maar daar denken we voorlopig niet aan. Met uitzondering van het kinder- schepijssmaakje Smurf, dat je alleen Gargamel gunt, vind ik alle soorten lekker. Wat ijs betreft, wil ik eigen lijk maar één ding: directe bevrediging. Compacte ijsmachines voor thuisdraaiers zijn niks voor mij. Voorbe reiden, mixen, opstijven, roeren, weer opstijven... dat 24 uursritueel trek ik niet. Als ik ijs wil, wil ik het nü. Niet straks. Dan kan dat hevi ge verlangen - in Libelle-termen: 'je ijsmomentje' - zo voorbij zijn. Bovendien: vandaag schijnt de zon, maar in ons land is dat geen ga rantie voor morgen. Likken aan een ijsje is zo vermoeiend als de regen meelikt en het hoorntje eronder steeds papperiger wordt. Hoewel ik het een mooi apparaat vind, zal het geen verrassing zijn dat ik deze ijsemmer, genomineerd door lezeres Elly Hölzken, niet meteen op mijn verlanglijstje zet. Ik bedoel: voor iemand die zijn volautomatische ijsmachine al wil opvoeren voor een snel resultaat, moet zo'n handaangedreven exemplaar een ware martelgang zijn. „Ik herinner me dat we op de huishoudschool in de kookles met de ze ijsemmer ijs gingen maken", zegt Hölzken. „We moesten heel lang draaien voordat het schepijs was. Allereerst stonden er grote pa len ijs klaar, 15 bij 15 centimeter en 1.20 meter hoog, die we in stuk ken moesten hakken. In de bus in het mid den van de ijsemmer goten we koude vla. We zetten het roerwerk erin en vervol gens de bus in de emmer. Die ruimte tus sen bus en emmer vulden we op met stukken gehakt ijs en zout. Door vervolgens aan de zwengel te draaien, draaide hgt roermechanisme in de bus en werd de vla na verloop van tijd stevig schepijs." Hölzken heeft de ijsemmer, die al jaren op zol der staat, van haar vader gekregen. „In de hoop dat ik thuis op deze manier nog eens ijs zou ma ken. Maar dat heb ik nooit gedaan. Al snel had den we een koelkast met een vriesvakje bovenin." Zo praktisch zou ik ook denken. Maar wie liever zelf draait, kan op zoek gaan naar een eigen ijsemmer. Die van Hölzken is van Porkert Ideal. Ik had voor u op Marktplaats willen kijken. Maar de zon schijnt volop en ijsmaker Talamini heeft zijn deuren geopend. Ik voel het opkomen: mijn ijsmomentje. met nieuwe ziektes. Van de platanen- en de buxus- ziekte zijn de boosdoeners nu bekend, maar een op lossing is er nog niet. Zo ook bij de rodo dendron. Uitbreken van aan getaste knoppen en die ver branden is nog het meest ef fectief Er wordt wel geëxperi menteerd met fungiciden en insecticiden, maar nog zon der resultaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 120