Het kabinet der reizen^ Vliegen over het water 40% korting reizen@wegeiner.nl lÉll 024-3650360 Zaterdag 3 juli 2010 IsiSS8 n 1831 opende de Franse na tuuronderzoeker en taxider- mist (iemand die dieren op zet) Jean Baptiste Deyrolle zijn winke! in opgezette die ren, insecten, mineralen en andere natuurwetenschappelijke hebbe dingetjes. De winkel in het hartje van Parijs ging van vader op zoon en groeide uit tot een van de be langrijke ontmoetingsplaatsen voor geïnteresseerden in natuur onderzoek. In 1881 verhuisde het museum naar het statige zevende arrondis sement. Het pand aan de rue du Bac werd ooit gebouwd voor de bankier van de zonnekoning Lode- wijk XIV. Het adres werd snel één van 's werelds meest voorname adressen voor taxidermie, entomo logie (insectenkunde) en mineralo gie. Zelfs musea en scholen wer den frequente kopers bij Deyrolle. Maar het bleef niet alleen bij offi ciële instellingen. Ook kunstenaars vonden hun weg naar rue du Bac. Zo kocht Salvador Dali een opge zette struisvogel en neusden schrij ver André Breton en modeontwer per Givenchy in het kabinet. Ne derlands bekendste schrijver in Pa rijs, Adriaan van Dis, gaat even eens graag naar Deyrolle. Ter legiti mering koopt hij er 'iets kleins' om vervolgens weg te kunnen dro men in de opgezette dierentuin. Al wandelend door de zalen kom je dieren van alle continenten te gen. Van machtige leeuwen tot on handige pinguïns en van alligators tot kraanvogels. Maar de meest bij zondere collectie is die van de vlin ders. Vele legkasten met tientallen laden, gevuld met grote, kleurrijke vlinders uit alle uithoeken van de wereld, keurig op soort geordend en in lange rijen opgeprikt. Kortom, een uniek instituut in de wereld, al mag het een wonder worden genoemd dat Deyrolle nog steeds op diezelfde plek én in deze tijd bestaat, want de eigena ren hebben veel tegenslag gekend. Misschien is het wel het meest bijzondere museum in Parijs. Deyrolle is een kabinet van natuurhistorische rariteiten. Je kunt er wegdromen bij een op gezette olifant, in de ogen kij ken van een klunzige pinguïn en je verbazen over de reusachtige verzameling opgezette vlinders. door Alexander Reeuwijk Een olifant lijkt in volle vaart tussen de vitrinekasten te rennen. Een serie over bijzondere activitei ten met overnachting in eigen land, voor jong en oud, voor rustzoekers tot actiezoekers. door Birgitta Hermans Op Terschelling kun je ge nieten van de vrijheid op een paard of hangend onder een kite. H2O hos tel in Hoorn heeft een deels nog in gebruik zijnde manege tot acht gastenkamers verbouwd. Ze hebben de luxe van een hotel en het relaxte van kamperen. In de gezamenlijke ruimte kij ken we naar Sil de Strandjut ter. De vrijbuitersfeer van de serie is een mooie opstap naar onze activiteiten. Kitesurfen maakt van een sulletje aan de kant een patser op de plank, meldt de kiteschool. Nu voel ik me als vrouw weinig verbon den met het woord patser, toch kriebelt er iets. De ge dachte dat ik straks speel met de wind en gol ven, prikkelt mijn verbeelding. Ik geef mijn fantasie een kans en volg een driedaagse cursus kiteboarden. Eerst leren we vliegeren, spelend op het strand met een matrasvlieger van drie vierkante meter/Daarna de tech niek toepassen op de kitevlieger van twaalf vierkante meter. Ik schrik van de grote krachten die vrijkomen bij de kite. Irwan, mijn kiteboardleraar houdt de kite en vooral mij in be dwang. Rust, weten wat je doet en vei ligheid zijn de sleutelwoorden. Terwijl ik puffend aan het bijkomen ben van mijn eerste ervaringen, volg ik vanaf de strandtent de kitesurfers. Zij doen het zo makkelijk, wat is hun geheim? Ik wil het ontdekken. Dag twee gaan we 'bodydraggen'. Al leen al het woord klinkt spectaculair. Ik laat me door de kite door het water slepen. Ik leer sturen en het spelen krijgt nu betekenis. Dit is leuk! Er zijn momenten dat ik vleugels krijg en mo menten dat ik me verslik in het zoute zeewater door een onbedoelde koprol. De derde dag is het ultieme moment aangebroken, met board en kite en de wind. Echter de wind heeft zichzelf een rustdag gegeven. De kiters hangen en wachten op het strand. Mijn laatste dag op de plank moet even wachten. Foto links: Een kite geeft je vleugels. Foto boven: Met de huifkar langs de vloedlijn. foto's Birgitta Hermans Gelukkig heb ik nauwelijks spierpijn in mijn armen, alleen een beurs ge voel om mijn heupen door de kracht van de trapeze. Kiten doe je dus niet vanuit je armen, je hoeft absoluut geen patser te zijn voor deze sport. Op dus naar de volgende activiteit. Van de plank naar de paardenrug is een grote overgang. Alleen het gevoel van vrijheid is vergelijkbaar. Grote, Friese paarden wachten op hun berij ders. Bij Puur Terschelling in Ooster end wordt gereden in kleine groepjes van maximaal zes personen. Elke tocht gaat door de bossen, duinen, cranberryvelden en over het strand. Met wapperende manen galopperen paarden met ruiters langs de vloedlijn. Ik ga stapvoets en in lichte draf door de duinen. Wat maakt Terschelling zo anders dan het nabije vasteland? Zijn het de verhalen over aangespoelde cranberry's die nu een culinair han delsmerk zijn, over edelherten die op doken op Terschelling, het strandjut ten, de aangespoelde gymschoenen of bananen. De verhalen worden verteld tijdens huifkartochten gecombineerd met garnalenvissen die Puur Terschel ling ook organiseert. De zee geeft ons een aquarium aan kleine zeevissen. Veel garnalen, maar ook krabben en andere ongewervel- den. De kleine, grijze garnaal vindt zijn laatste bestemming in de pan en wij proberen ons het pellen eigen te maken. Een klusje dat geduld en enige handigheid vraagt. Ineens begrijp ik de wanhoop in een reclamespotje over herintredende vrouwen bij de aanblik van een nieuwe scheepslading garnalen. Bij deze activiteit geldt inder daad 'niet lullen, maar pellen'. www.puur-terschelling.nl www.kartaboardsports.nl www.h2ohostel.nl O. V) O O R D E E L B O ELYSIUM -SMART Tegen inlevering van deze bon, ontvangt u Gebruik van alle saunafaciliteiten (ïncL 23 verschillende sauna's, 18 baden, de hammam en diverse opgietrituelen) Vrij gebruik van shampoo, showergel, scrubzout en olie Uitgebreid lunchbuffet Rasul (keuze uit modder en chocolade ritueel) Turbobruiner Presentje (een 50% kortingskaart van Elysium op een volgend sauna bezoek t.w.v. 14.50) Arrangementsprijs van 87,- voor €49,- Dit arrangement is geldig t/rn 15 oktober 2010» op de sauna-entree. Maximaal 2 personen per bon. Niet in combinatie met arrangementen en andere aanbiedingen. Geldig t/m 15 oktober 2010. Elysium Kooilaan1, 2665 KR Sleisvvijk Tel. algenïeen: 010-5241166 Reserveringen: 010-5241177 (ma t/m za 09.00-17.30 uur) www.elysium.nl Elke 1ste en 3de maandag van de maand gemengde badkledingdag! Badkleding >s qd deze daqen verplicht, op alle andere dagen is badkleding niet toegestaan Andere maandagen is het damesdag (m.u.v. feestdagen) Leeftijd vanaf 14 jaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 110