spectrum IJ IO 'We zijn het traagste jongetje van de klas' Zaterdag 3 juli 2010 Nederland spaart zich suf bij duurzame beleggingsfondsen. Maar die kunnen geen bestemming vinden voor het groene geld. door Mare Laan De groene beleggingsfond sen ift Nederland zwem men in het geld, maar kunnen hun kapitaal aan de straatstenen niet kwijt. Door de crisis en het zigzagsubsi- diebèleid van de overheid zijn er amper duurzame energieprojecten waarin de groene financiers hun geld kunnen be leggen. Triodos, de grootste groene bank, neemt al zes maanden geen particulier spaargeld meer aan voor zijn groen fonds. Ook Fortis Groenbank moest vo rig jaar tijdelijk zijn loketten sluiten. De gretige belangstelling van de consu ment om spaargeld in groene projecten te steken, is niet alleen gebaseerd op ide alisme. Sinds 1998 stimuleert de fiscus groene beleggingen. Het duurzaam be legde geld blijft buiten de vermogensbe lasting. Het belastingvoordeel kan op lopen tot 2,5 procent Inmiddels hebben particulieren voor bijna 8 miljard euro in de fiscaal vrien delijke groenfondsen van de banken ge stoken. Dat is alweer 8 procent meer dan een jaar eerder. Alleen al in de twee de helft van vorig jaar groeide het Trio- dos Groenfonds met een kwart, tot 570 miljoen euro. „Terwijl wij in 2009 in het geheel geen marketing hebben ge daan", vertelt Daniël Povel, directeur bij Triodos Investment Management Aan de stemming in het bedrijfsleven kan het ook niet liggen dat er geen duur zame beleggingsprojecten in de energie sector te vinden zijn. Povel ontmoet bijna dagelijks consultants en bedrijfsdi recteuren die groene energie hoog in het vaandel hebben. „Toch kunnen wij onvoldoende energieprojecten vinden om ons geld in te investeren", zegt de directeur van de bank die vorig jaar nog door The Financial Times werd uitgeroe pen tot 'duurzaamste bank ter wereld'. De Triodosdirecteur wijst met de vinger naar de 'onbetrouwbare overheid', die al jaren 'een zigzagkoers vaart' bij het sti muleren van duurzame energie. „Dat schrikt ondernemers af Ook het vergun ningenbeleid van de overheid blijft las tig. Een investering in een duurzaam project vergt jaren voorbereiding en kost tonnen. Je moet er als ondernemer absoluut zeker van zijn dat je een ver gunning krijgt en dat de subsidie ook echt uitbetaald wordt. Dat is.nu niet zo:" Daar denkt Richard Kooloos van con current Fortis Groenbank een slag an ders over. Ook hij ziet dat de markt voor duurzame investeringen op zijn gat ligt. Hij kan de overheid echter wel enigszins begrijpen: „Het is voor de staat bijzonder moeilijk subsidies voor zeven jaar later te garanderen." Het is volgens Kooloos bovendien ook de economische crisis die alle partijen op de duurzame markt terughoudend maakt. Tóch zou ook Fortis wel wat harder wil len groeien op de duurzame-energie- markt. De markt ligt volgens Kooloos 'vrijwel stil'. Net als concurrent Triodos gelooft hij dat duurzame energie niet zonder staatssteun kan. „Zonder fiscale subsidies komt deze markt niet op gang. De staat blijft nodig om dit proces te versnellen." Kritiek heeft ook Kooloos wel: „Wind energie loopt goed, maar daar is het pro bij het financieren van windparken." In de duurzame scoor duiken nogal eens dezelfde voorbeelden op van de wispelturigheid van de Nederlandse overheid. Uitzonderlijk veel klachten zijn het per saldo niet, maar kennelijk hebben zij het bedrijfsleven behoorlijk onzeker gemaakt. Zo werd in 2006 van de ene op de ande re dag de MEP-regeling (Milieukwaliteit Elektriciteitsproductie) afgeschaft. Pro jecten waar ondernemers veel tijd en energie in hadden gestoken, konden zo de prullenbak in. Zowel bij onderne mers als investeerders verdween in één klap het vertrouwen in de overheid. Hetzelfde gebeurde in april 2009, toen bedrijven konden inschrijven op subsi die voor zonne-energie via zonnecellen. De regeling bleek binnen enkele dagen driehonderd keer overtekend. „Uitein delijk werd maar 30 procent van de sub sidie benut", zegt Daniël Povel van Trio dos. Dit leverde zoveel onzekerheid op, dat veel ondernemers betwijfelden of het veilig was hier verder mee te gaan. bleem dat een project gemiddeld zeven jaar voorbereiding vergt. Pas in de laat ste twee jaar van dat traject kun je bij de overheid een aanvraag indienen voor subsidie. Je loopt als ondernemer dus zeven jaar het risico dat je investe ringen niet gesteund worden met een subsidie." Weliswaar garandeert de overheid dat de subsidie, als die eenmaal is toege kend, vijftien jaar loopt. „Maar je kunt voordien al over zo veel punten struike len. Dat kan een bewonersprotest zijn of een dwarsliggende Milieudefensie." Toch groeit Fortis Groenbank wel. Eind 2009 had de bank 200 miljoen euro aan leningen uitstaan bij 40 duurzame pro jecten. Kooloos: „Ongeveer de helft, 95 miljoen, ging naar energieprojecten. Wij verstrekken relatief weinig kredie ten aan duurzame energieprojecten. Wij groeien wel flink op het gebied van de bouw van duurzame woningen en kantoren. Ook zijn we sterk betrokken De stichting voor duurzame energie De Koepel betitelde het overheidsbeleid daarom als 'een tombola'. Een enquête van de stichting bracht vorig jaar aan het licht dat 75 procent van de duurza- me-energiebedrijven in Nederland het vertrouwen in de overheid verloren heeft. Povel: „Er is meer. De overheid zwalkt niet alleen, maar is ook gewoon sloom met duurzaam-beleid. Wij zijn in Euro pa het traagste jongetje van de klas, slechts 3,4 procent van onze elektriciteit is duurzaam opgewekt. Daarmee beho ren we tot de onderste vier landen van de Europese Unie. De overheid heeft geen commitment met deze markt, die toch al heel fragiel is." Daar is ook wel een oorzaak voor, denkt Povel: „Nederland is een halve eeuw verwend met een enorme aardgas bel die gratis is. We moeten ons er eerst bewust van worden dat dit gas eindig is, net als trouwens kolen en uranium. Her nieuwbare energie kun je heel goed lo kaal opwekken, zodat je niet afhankelijk bent van verre, landen." Een al even lastig probleem is dat de elektriciteitsnetten in Nederland groten deels regionaal zijn georganiseerd. Po vel: „Zeeland heeft veel windenergie, maar heeft geen geld om te investeren in stroomnetten naar de rest van het land. Er moet een landelijk stroomnet komen met een landelijk budget, an ders breekt duurzame energie niet door." Niet alles is kommer en kwel. Net als Fortis heeft Triodos geen gebrek aan in vesteringsprojecten in biologische land bouw en duurzame landschapsontwik keling. „Ook duurzame nieuwbouw loopt goed. De projectontwikkelaars merken dat duurzame gebouwen een hogere huur opbrengen." Er is nog een probleem waar de groen fondsen tegenaan lopen: omdat de inge legde spaargelden fiscaal vrijgesteld zijn, legt de fiscus ook eisen op aan het groenfonds. Povel: „Groenfondsen moe ten minstens 70 procent van de ingeleg de gelden duurzaam beleggen. Daar naast zijn wij verplicht to procent in cash aan te houden. Dus als het tempo van het instromende geld harder gaat dan dat van de uitstroom, kom je met die percentages in aanvaring. Wij heb ben daarom eind vorig jaar de instroom stopgezet. Je kunt niet zomaar de kraan openzetten en iedere langskomende bio logische boer gaan financieren." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 102