buitenland 19 Poolse president Volkstelling doet Bosnjaks huiveren ■sBIIHwiew kpn Israël biedt duizend Palestijnen voor Shalit Kritiek Leterme op feestvertoon Congo BOSNIË Moslims vrezen legitimering etnische zuiveringen Strijd om bezittingen rijkste vrouw Europa Zeven jaar celstraf voor 'Dokter Dood' kpn winkel kpn.com 0800 0115 vrijdag 2 juli 2010 in het regenwoud in het oosten van India in een hinderlaag. Daarbij kwa men minstens 27 militairen om het leven. De naxalieten vechten al meer dan veertig jaar tegen de Indiase regering. foto Amupaimi Nath/AP gelukte president waarneemt, zegt dat hij juist heel snel heeft gehan deld met het opstarten van nieu we projecten om overstromingen in de toekomst tegen te gaan. Volgens politicoloog Rafal Feder- uk van de Universiteit van War schau vinden beide kandidaten het dit keer noodzakelijk om fel campagne te voeren, in tegenstel ling tot de eerste ronde. Het vlieg tuigongeluk dat Kaczynski en een aantal andere prominente Polen het leven kostte, zorgde toen voor JERUZALEM De Israëlische premier Netanyahu wil duizend Palestijnse gevange nen vrijlaten in ruil voor de Israëli sche militair Gilad Shalit. Netanya hu zei dat gisteren. De militante Pa lestijnse beweging Harnas houdt Shalit al vier jaar gevangen. De pre mier zei dat alle Israëliërs Shalit te rug willen hebben, maar dat het land niet 'elke prijs voor zijn vrijla ting' kan betalen. BRUSSEL Demissionair premier Leterme van België heeft gisteren kritiek geuit op de viering van vijftig jaar onaf hankelijkheid van de Democrati sche Republiek Congo. Hij zei dat het geld voor het spektakel beter besteed had kunnen worden aan de behoeftige inwoners van dat land. Amnesty International deelt de kritiek van Leterme. door onze correspondent Joost van Egmond een voor Poolse begrippen zeer matte campagne. Uit peilingen blijkt dat neoliberaal Komorowski in de tweede ronde zo'n li procent voorsprong heeft op conservatief Kaczynski. Feder- uk vindt het niet verwonderlijk dat die laatste zo fel van leer trekt tegen zijn tegenstrever. „Het past helemaal in het algemeen heersen de beeld dat de huidige regering zich niet zou bekommeren om de gewone mensen zoals de boeren in Wilkow." PARIJS In Frankrijk is gisteren de rechts zaak begonnen tegen een vriend van L'Oréal-erfgename Liliane Bet- tencourt (87). Fotograaf Fran^ois- Marie Banier (63) wordt ervan be schuldigd de rijkste vrouw van Eu ropa een miljard euro afhandig te hebben gemaakt. Volgens Betten- courts dochter is haar moeder gees telijk verzwakt en maakt Banier daar misbruik van. SYDNEY Een 60-jarige Amerikaanse chirurg die de bijnaam 'Dokter Dood' heeft gekregen, is gisteren in Australië veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf. Dat meldden Australische media. Dinsdag bepaalde een twaalfkoppige jury al dat de man schuldig is aan doodslag. Drie pa tiënten die onder zijn zorg vielen, zijn door zijn toedoen overleden. Daar woonde een Kroaat, de huizen er naast waren van Bos njaks, moslims." Fikret Hergic vertelt het als een anekdo te, zonder emotie. Maar het achter liggende verhaal is gruwelijk. Prijedor werd in 1992 met geweld en intimidatie etnisch gezuiverd' een multiculturele stad werd ont daan van Kroaten en moslims en werd in één zomer Servisch. En is dat nog steeds. Voor de 'Bosnjak' Fikret Hergic is de oorlog voltooid verleden tijd. De inrichter van etalages vluchtte in 1992, keerde terug in 1998 en werd taxichauffeur. Zijn leven is goed, zegt hij. Er zijn nadrukkelijk minder Bosnjaks (Bosnische mos lims) dan voor de oorlog, maar het blijft zijn stad. Hij zit er niet mee dat Prijedor tegenwoordig in de Republika Srpska ligt, de et- nisch-Servische deelstaat van Bosnië. In de Federatie, het deel van het land dat door Bosnjaks en Kroaten wordt bestuurd, is het niet beter volgens hem. Dat is het beeld dat Prijedor graag wil uitstralen. Een gruwelijk oor logsverleden, maar tegenwoordig weer een harmonieuze samenle ving. Maar die idylle wordt ver stoord als de plannen voor een volkstelling ter sprake komen. Nie mand betwist dat die nodig is. In 1991, bij de laatste telling, had Bosnië vier miljoen inwoners, vol gens sommige schattingen zijn het er nu nog maar twee miljoen. Hon derdduizenden mensen vluchtten tijdens de oorlog (1992-1995) naar het buitenland, de meesten keer den niet terug. En de etnische zui veringen brachten binnen het land een massamigratie op gang, die nog steeds niet officieel in kaart is gebracht. De duivel zit, zoals vaker in Bosnië, in de details. Op basis van de oude volkstelling is Prijedor een gemengde stad, in een nieuwe telling zal ze overwegend Servisch blijken. Als dat zwart-op-wit wordt vastgelegd, heeft dat politie ke gevolgen. Bosnjaks vrezen dat het een stap is in de richting van onafhankelijkheid voor de Republi ka Srpska. Zelfs Hergic wordt plot seling fel. „Dat gaat niet gebeuren, dat garandeer ik", zegt hij beslist. Burgemeester van Prijedor, Marko Pavlic, een etnische Serviër, is fer vent voorstander van een telling. Hij prijst het aan als een puur prak tische handeling: „Een telling brengt niemand terug uit het bui tenland, en stuurt ook niemand naar het buitenland. Maar we heb ben die telling nodig om te func tioneren als gemeente." Natuurlijk weet Pavlic best hoe de bevolking ongeveer is samenge steld, maar als hij niet over concre te cijfers beschikt, kan iedereen het betwisten, zegt hij. „Als wij geen fatsoenlijke volkstelling kun nen houden, is dat een slecht sig naal naar Europa." Dat laatste is zeker waar. De Euro pese Unie dringt voortdurend aan op een nieuwe volkstelling. Vorige maand stelde de EU-delegatie in Bosnië onomwonden dat zonder telling de Europese integratie van het land trager zal verlopen. Muharem Murselovic: „Als ze wil len tellen, kunnen ze hun gang gaan, maar wij verzetten ons tegen het opnemen van etniciteit of tel ling." Murselovic behoort tot een oude familie van Bosnjaks in Prijedor. Hij werd tijdens de oor log vastgehouden in de kampen van de Serviërs, maar hij keerde te rug en is nu parlementslid in de Republika Srpska. „De huidige si tuatie is precies wat de Serviërs met de oorlog wilden bereiken", zegt hij met een sarcastisch lachje. „Ze willen niets liever dan een strikje erom en een stempel erop. Als we daaraan meewerken, hel pen we legitimeren wat hier in de oorlog is gebeurd, de etnische zui veringen ten koste van de Kroaten en moslims." Door de patstelling lijkt het on waarschijnlijk dat de telling ko mend jaar gehouden wordt. Waar mee de kwestie onbedoeld een perfecte metafoor is voor de situa tie in de Bosnische politiek: op pa pier gemengd, in werkelijkheid tot op het bot verdeeld. bh amm BgBg h ob b gr ai sluit je «in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9