nvarte continent sport 131 Zuid-Amerika is aan het pieken Adiyiah begon bij Feyenoord Academy Beste Afrikaanse landen op laatste WK's kwartfinales Argentinië - Duitsland halvefinales finales: UK vrijdag 2 juli 2010 Ghana is regerend wereldkampioen onder 20 jaar. Vorig jaar werd Brazilië in de finale in Egypte na strafschoppen verslagen. De topscorer acht goals) en beste speler van dat toernooi - Dominic Adiyiah - zit ook bij de huidige WK-se- lectie van Ghana. Hij viel alleen nog maar in tegen Duitsland. Adiyiah begon zijn carrière bij de Feyenoord Academy in Ghana; hij speelt nu voor AC Milan. door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Hét moment van dit WK voltrok zich voor veel Afri kanen na afloop van de achtste fi nale tussen Ghana en de Verenig de Staten (2-1). Matchwinnaar Asa- moah Gyan maakte een ereronde door het stadion in Rustenburg, met in de ene hand de vlag van zijn vaderland en in de andere die van Zuid-Afrika. Hij maakte daar mee duidelijk dat alle (Zuid-)Afri- kanen zich achter de Ghanezen moeten scharen. De jongste selec tie op dit WK, is uitgegroeid tot de hoop van het zwarte continent. Het is geen toeval dat Ghana zich bij de laatste acht heeft geschaard, want het land heeft de afgelopen jaren op voetbalgebied duidelijk progressie geboekt. Ghana debu teerde vier jaar geleden op een WK, de jeugdploeg won eind vo rig jaar de wereldtitel voor spelers tot twintig jaar en in januari reikte het nationale team tot de finale van de Afrika Cup, die nipt werd verloren van Egypte. Toch zijn de huidige prestaties nog wel enigs zins verrassend, omdat sterspeler Mickael Essien (Chelsea) vanwege een blessure ontbreekt op het WK en een andere vedette nauwelijks speeltijd krijgt. De al jaren met blessures sukkelen de Stephen Appiah is voorbijge streefd door jonge, attractief voet ballende talenten als Anthony An nan en André Ayew. De laatste is de zoon van Abedi Pele, een groot heid in Ghana. De behendige Ayew ontbreekt vanavond tegen Uruguay vanwege een schorsing, maar heeft vertrouwen in een goe de afloop. „Omdat deze selectie een soort familie is", zegt de mid denvelder. „Het is één van de rede nen waarom we nu zo ver geko men zijn." In het duel met de Verenigde Sta ten stonden bij Ghana zes spelers jonger dan 24 jaar op het veld. Ta lent is er dus genoeg en de selectie is ook sterker geworden door de komst van enkele 'Europeanen'. De treuzelende Mario Balotelli, het enfant terrible van Inter, werd afgewimpeld. Maar Kevin-Prince Boateng, die voor Duitse jeugdse- lecties speelde, en Quincy Owu- su-Abeyie (tot 2007 uitkomend voor Nederland) werden met open armen ontvangen. Vooral omdat andere spelers in het verle den niet voor Ghana kozen. Mar cel Desailly (Frankrijk), Gerald Asa- moah (Duitsland), Freddy Adu (VS) en voormalig Oranje-interna tional George Boateng wilden geen 'Black Star' worden. Het imago van de Ghanese voetbal bond speelde daarin ook een rol. In de afgelopen twintig jaar ston den liefst 23 bondscoaches uit elf verschillende landen aan het roer. Bij de aanstelling van de huidige baas, Milovan Rajevac, konden ook weinig positieve geluiden wor den opgevangen. Zeker toen bleek dat de Serviër nauwelijks Engels spreekt en de bond dus ook nog een tolk in dienst moest nemen. Rajevac heeft nu weinig tegenstan ders meer, na de recente successen met de nationale ploeg. Hij kijkt niet naar reputaties, durft ervaren 1990: Kameroen Engeland had een verlenging nodig om Roger Milla co. de doorgang naar de halve finale te beletten. Ga ry Lineker velde na 105 minuten het vonnis. 1994: Nigeria Een strafschop van de Italiaan Ro berto Baggio maakte in de verlen ging een einde aan de Nigeriaanse opmars. Eindstation: achtste fina les. 1998: Nigeria Na de groepszege in een poule met Paraguay, Spanje en Bulgarije was Denemarken in de achtste fina les uiteindelijk de beul van het Ni geria van Finidi George, Nwankwo Kanu en Tijani Babangida (4-1). 2002: Senegal Als debutant reikte Senegal tot de kwartfinales. In de verlenging maakte de Turk llhan Mansiz toen een einde aan het Afrikaanse avon tuur. 2006: Ghana Als enige Afrikaanse land overleef de Ghana de poulefase. In de acht ste finale was Brazilië met 3-0 te sterk. Ghana's huidige topscorer Asamoah Gyan kreeg rood in die wedstrijd. spelers als Appiah en Sulley Mun- tari (Inter Milaan) te passeren en verkiest resultaat boven schoon heid. „Ik ben geen liefhebber van mooi voetbal, maar van winnend voet bal", verkondigde de bondscoach al meerdere malen. Met Ghana ver sloeg Rajevac in het eerste groeps- duel zijn vaderland. Vandaag kan hij met zijn team de prestaties van Kameroen (1990) en Senegal (2002), die beiden ook de kwartfi nale bereikten, overtreffen. „Aan de druk denken we niet", aldus Ra jevac. „We willen juist deze kans grijpen om historie te schrijven. We zullen ons niet aanpassen en proberen gebruik te maken van de zwakheden die we bij Uruguay kunnen vinden." Zijn spelers hebben geen peptalk nodig, want zij lopen over van ver trouwen. „Als wij Uruguay ver slaan is daarna alles mogelijk", zegt André Ayew. „Het hele conti nent staat achter ons. Dat geeft extra energie." De pas 20-jarige verdediger Sa muel Inkoom voegt eraan toe: „We zijn er klaar voor om de ultie me droom mee te maken." De Uruguayaanse spits Diego Forlan is een gewillige prooi van handtekenin genjagers. foto Fernando Vergara/EPA door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Ruim zeven maanden geleden kwam Sir Alex Ferguson al met zijn WK-voorspel- ling. „Engeland gaat niet ver ko men", vertelde de coach van Man chester United. „En ik kan niet om Brazilië heen als favoriet. Kijk alleen al naar de spelers die ze daar kunnen selecteren." Ferguson had voordat hij zijn woorden in november uitsprak een simpel rekensommetje ge maakt. „In het seizoen 2008-2009 speelden er 103 Brazilianen in de Champions League tegenover vijf tien Engelsen. Dat zegt heel veel." En inderdaad: Engeland sneuvelde al in de achtste finales. Brazilië be reikte zonder problemen de kwart finale, waarin Oranje vanmiddag de tegenstander is. Dat Argentinië zich bij de laatste acht heeft ge schaard is geen verrassing. Maar dat óók Uruguay en Paraguay nog meedoen om de hoofdprijs is wel opmerkelijk. Gerardo Martino, bondscoach van Paraguay, zei het al na de moeiza me overwinning op Japan: „Zuid-Amerika is aan het pieken." Zijn collega Diego Maradona meent echter dat Zuid-Amerika als voetbalmacht nooit groter zal worden dan Europa. „Zuid-Ameri ka moet zich tevredenstellen met het feit dat we alle clubs in de we reld voorzien van geweldige spe lers", aldus Pluisje. Van de vijf vertegenwoordigers moest alleen Chili dit WK twee keer een nederlaag slikken. De ove rige vier landen zijn na vier duels nog steeds ongeslagen. De Zuid-Amerikaanse teams hebben twaalf van de achttien duels met ploegen van andere continenten gewonnen. Vijf keer werd er gelijk gespeeld, de enige nederlaag tegen een niet-Zuid-Amerikaans land leed Chili tegen Spanje. Alle vijf bereikten ze de tweede ronde en vier van de vijf stroomden door naar de kwartfinales, omdat Brazi lië de Chilenen uitschakelde. Eén van de oorzaken is volgens be trokken het feit dat het aantal Zuid-Amerikanen dat in Europa speelt de afgelopen jaren flink is toegenomen. De nationale teams hebben daardoor aan kwaliteit en ervaring gewonnen. „Op dit mo ment zijn er ook veel spelers uit Chili, Paraguay en Uruguay die in Europa op het hoogste niveau spe len", zegt Uruguay-middenvelder Edinson Cavani. „Als ze samen in de nationale ploeg spelen, krijg je een veel sterker team." Tijdens het WK van vier jaar gele den in Duitsland lag het gemiddel de per selectie van de Zuid-Ameri kaanse landen op twaalf spelers die onder contract stonden bij een Europese club. Nu ligt dat gemid delde op vijftien. „We profiteren van de ervaring die alle spelers in Europa opdoen", weet Oscar Taba- rez, de coach van Cavani. BSBBgSBHSj ÏÏKSgSS za 26 juni Uruguay - Z.-Korea za 20 juni VS - Ghana WK voetbal achtste fihales, Zuid-Afrika ma 28 juni Nederland-Slowakijej Brazilië - Chili Argentinië - Mexico BfflSfflïCTBKiSSI Spanje - Portugal vr 2 juli Uruguay - Ghana nmn*mÊÊÊtfïvrÊ vr 2 juli Nederland - Brazilië za 3 juli za 3 juli Paraguay - Spanje za 10 juli zo 11 juli WO 7 juli ■EU -Poiokwanè, A Nelspifgt Joharóesoï jp^ 7 Blo^nfontein:V/ VA U I D - A F R.I 'KA cJ f Port Elizabeth Kaapstad - Durban

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63