241 zeeland Cursus in gebarentaal Slavernijverleden voor de vijfde maal herdacht 'Na het Rijksmuseum onze mooiste Brugman weekenddiensten Netty Lenselink uit Middelburg en Petra van Es uit Steenbergen begonnen op hun werkplek, De Kring in Goes, een eigen training: gebarentaal voor kinderen vanaf zes maanden. WEERGALOZE ACTIE-10-DAAGSE vrijdag 2 juli 2010 COMMUNICEREN door Theo Giele MIDDELBURG - Keti Koti (letterlijk vertaald: verbroken ketenen) heet het feest waarmee de Surinaamse gemeenschap elk jaar stilstaat bij het feit dat op 1 juli 1863 de slaver nij werd afgeschaft in het Konink rijk der Nederlanden. Een dag van herdenken en vieren. Gisteren gebeurde dat voor het vijf de jaar op rij in Middelburg, hoofd stad van Zeeland, de provincie die zo'n grote rol speelde in de Neder landse slavenhandel. Vijf jaar geleden werd op de Ba lans een monument geplaatst. Een goed gekozen plaats, want op de hoek van de Balans hield de Mid- delburgsche Commercie Compag- Zaterdag 3 en zondag 4 juli 2010 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 10.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. door Claudia Sondervan Eén van de dansgroepen tijdens de viering van de afschaffing van de slaver nij op het Middelburgse Abdijplein. foto Lex de Meester nie kantoor, een onderneming die actief was in de mensenhandel tus sen Afrika en de koloniën. Bij het monument werden gisteren kran sen gelegd, onder meer namens de provincie Zeeland en de gemeente Middelburg. De 'Dag der Vrijheden' had zeker geen zwaarmoedig karakter. „Het is gewoon een gezellige dag", ver telt een Amsterdamse Surinamer die een dagje over was bij zijn fa milie in Kapelle-Biezelinge. Genie tend van een bekertje schaafijs be keek hij op het Middelburgse Ab dijplein de optredens van dansers en muzikanten. Het eten en drinken en vooral ook de temperatuur deden denken aan Suriname. Zes maanden pril ging ze al op cursus: Fleurtje Elenbaas uit Goes is een kittig diengske. De goed lachse blondine nodigt haar omge ving nadrukkelijk uit om zich met haar te verhouden en binnenkort, hoopt haar moeder, kan Fleurtje wat terugzeggen ook. Met een een voudig handgebaar. Want de cursus begon nu twee maanden geleden en de eerste re sultaten kunnen inmiddels ver wacht worden, denken Netty Len selink en Petra van Es, Fleurtjes do centes in de vaardigheid van de ba- bygebaren. Fleurtje is een gretige leerling en had de juiste leeftijd voor een introductie tot eenvoudi ge gebarentaal. „Fleurtje ontwikkelt zich vlot en krijgt steeds meer controle over haar bewegingen om een paar ge baren te kunnen maken", weet Van Es. „Bij deze leeftijd duurt het enkele weken voor kinderen nieu we dingen ook toepassen." Fleurtjes moeder en medecursiste gebruikt nog maar een paar geba ren als ze praat met haar dochter. „Eten, drinken, dag, meer, dat soort dingen. Fleur heeft ook haar eigen gebaren. Als ze blij is, wie belt ze met haar handjes naast haar hoofd. Ik kwam bij toeval op de site website van Babygebaren. Ik vond het meteen interessant. Ik hoop dat het Fleurtje een mogelijk heid geeft om zichzelf te uiten. En ik hoop dat het driftbuien gaat voorkomen. Dat lijkt me prettig als ze meegaat naar mijn werk." Christine is als hotelmanager van hotel De Kamperduinen in de ge lukkige om standigheid dat Fleur tje mee kan; het hotel heeft kinder opvang. Van Es en Lenselink, respectieve lijk logopedist en leerkracht bij de speciale onderwijsinstelling De Babygebaren Van Es en Lenselink zijn de eerste Zeeuwse docentes babygebaren voor het gelijknamige bedrijf in Amsterdam dat de methode in Nederland introduceerde: www.babygebaren.nl Van Es en Lenselink hebben hun ei gen website in de maak: het begin ervan is te vinden via: www.babygebaren-zeeland.nl/ start.html De lessen worden gegeven bij de school voor speciaal onderwijs in Goes, De Kring. In september begint een nieuwe cursus. Kring hebben zich vorig jaar bijge schoold in het aanleren van hand gebaren aan jonge kinderen en hun ouders. Het idee is dat kinde ren eerder kunnen gebaren dan spreken. Als kinderen vroeg ken baar kunnen maken wat hen bezig houdt: dorst, of pijn, voelen ze zich begrepen en dat voorkomt frustratie - en driftbuien. De techniek wordt al jarenlang ge bruikt om kinderen die moeizaam spreken door een fysieke of ver standelijke beperking, een middel te geven om hun verlangens te ui ten: jas aan, naar buiten; melk of thee; televisiekijken of tekenen. „Het is gebleken dat kinderen van dove ouders vaak eerder communi ceren dan horende kinderen", weet Netty Lenselink. „Als kinderen uiteindelijk leren praten, laten ze de gebaren ook weer val len. Praten gaat sneller dan geba ren." Fleurtje was in april, bij de eerste editie van de cursus in Zeeland, de jongste van haar groep; de oudste deelnemer was drie jaar. Lense link: „Dat was zo bijzonder: die jongen kan zich door een hazenlip heel moeilijk verstaanbaar maken. In de tweede les combineerde hij al de gebaren 'Ik wil graag drin ken'." De cursus is geschikt voor kinde ren met en zonder beperking. VerBoskaJurndlgeini Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Thuiszorg de Wieken, tel: 0111 - 453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Zierikzee 0653671600, West hoek 0653674446, Duiveland 0622331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Spoedgevallen spreekuur ge zelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Greve- lingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. Logopediste Petra van Es (links) en leerkracht Netty Lenselink van De Kring in Goes zijn de eerste Zeeuwse docen tes van Babygebaren. foto Willem Mieras door Wendy van den Hurk Je zou haast gewend zijn ge raakt aan het ruïnebeeld van Britannia, aan de boulevard van Vlissingen. Maar over pre cies een maand gaat echt de beuk erin. Hoewel, er komt geen sloop kogel aan te pas. Met wat geluk zelfs geen sloophamer. Mwaoh. De sloper doet nergens moeilijk over. Zelfs niet over de diepe, dik ke Duitse commandobunker in de tuin naast 'Brit'. „Gewoon vergrui zen. Vergelijk het maar met een di nosaurus. Hij steekt zijn bek erin en eet alles op. Klaar." Harald Mandemaker van Putman Sloopwerken in Westervoort is zo als het een sloper, betaamt. Op 2 augustus begint hij met het karwei waar heel Vlissingen al jaren op wacht. En de jongens van Putman trouwens ook. „Iedereen roept 'mag ik, mag ik'. Het is natuurlijk een prachtige klus, aan de zee. In de zomer nog wel. Ik denk dat ik zelf ook op een bankje ga zitten ge nieten. Op het Rijksmuseum na, is dit de mooiste klus die we ooit hebben gehad." Eerst moet de aannemer restjes as best weghalen. Met name in de kit tussen de kozijnen zit nog wat. Rond 16 juli moet dat klaar zijn. Een dag later wordt het vermaarde boulevardhotel leeggehaald: sani tair en betimmering eruit. Dan vol gen de bungalow en de garage. Om plaats te maken voor de 120-tons rupskraan met een arm van veertig meter, die de hoog bouw gaat afbreken, moet eerst de bunker weg. De sloop daarvan neemt een week of vier in beslag. Zo ingewikkeld is dat niet. „Een bunker is een bunker. Ik ben in die van Britannia geweest en heb al gezien dat het zo moeilijk niet kan zijn. Op de hoek beginnen met hakken en slopen maar." Als het puin is afgevoerd, kan het hotel worden neergehaald. Dat klusje denkt de sloper in één week je geklaard te hebben, al rekent de gemeente er vier weken voor. De sloop gaat van links naar rechts, vanaf de boulevard gezien, en na tuurlijk van boven naar beneden. In totaal zullen er duizenden ton nen puin van de boulevard wor den weggevoerd. Die worden ove- Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-246080 [www.brugman.nl BSCS} «5 SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52