41 binnenland Een flesje water meenemen TO0S 'Zwarte doos' in ziekenhuis Zieke chauffeur laat Minister De Jager passagier achter in bus kortwiekt Wellink Last van onkruid? www.roundup.eu Hulpdiensten zijn gisteren uitgerukt die in een file in de problemen wa winter een dekentje in de auto, eg in de Kamer: niet meer dan één dottercentrum vrijdag 2 juli 2010 breda - Het Amphia Ziekenhuis in Breda/Oosterhout overweegt als eerste in Nederland gebruik te maken van de zogeheten zwarte doos voor ziekenhuizen. Deze geeft artsen en verpleegkundigen inzicht in eventuele fouten tijdens een operatie, door videobeelden en geluidsfragmenten van de ope ratie te combineren met patiëntge gevens als de hartslag en de bloed druk. Het concept werd ontwikkeld door het Nederlandse bedrijf Re- Marketable en is gebaseerd op het gelijknamige meetinstrument dat gebruikt wordt in de luchtvaart. „Het moet de zorg veiliger maken, op dezelfde manier als de zwarte doos het vliegverkeer veiliger heeft gemaakt de laatste decennia," al dus Rob Slappendel, anesthesio loog en manager kwaliteit en vei ligheid van het Amphia. „Lande lijk spreek over circa 1735 vermijd bare sterfgevallen per jaar in zie kenhuizen. Dat aantal hopen we te halveren door onder meer de in voering van de zwarte doos." Een laatste punt van discussie vormt nog de privacy van zowel de patiënten als het personeel. Zo dra daarover overeenstemming is bereikt, kan het systeem ingevoerd worden op de eerstehulpafdeling, operatiekamers of verloskamers. HITTE den haag - Voetballiefhebbers die van plan zijn vandaag buiten naar de WK-wedstrijd Nederland-Brazi- lië te kijken, moeten oppassen voor uitdroging. Vooral de combi natie van tropische temperaturen en alcoholgebruik is riskant, zegt eerstehulparts Erik Vanderwalle van het VU Medisch Centum in Amsterdam. In combinatie met de spanning tij dens de wedstrijd is de hitte voor al voor hartpatiënten een extra risi co. Maar ook gezonde mensen kunnen bijvoorbeeld flauwvallen als zij niet genoeg gedronken heb ben en dan bij een doelpunt of een ander spannend moment plot seling opspringen. Een biertje bij de wedstrijd kan volgens Vanderwalle best, maar het is volgens de arts raadzaam om er ook water bij te drinken. Al cohol droogt het lichaam namelijk uit. Het is ook onverstandig om ge durende de hele wedstrijd in de volle zon te zitten of staan. De politie heeft gisteren automobi listen geadviseerd om vandaag fles sen water mee te nemen. Dan kun nen ze hun dorst lessen als ze in een file terechtkomen. Het KNMI in De Bilt sluit niet uit dat er van daag warmterecords worden gebro ken. De temperatuur zal tot bo ven de 33 graden stijgen. Het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) rekent daarnaast van daag op een flinke chaos op het wegennet. Door de voetbalwed strijd Nederland-Brazilië, het be gin van de zomervakantie in Mid den-Nederland en de voorberei dingen voor de start van de Tour de France in Rotterdam, verwacht de politie een veel vroegere avondspits: tussen twee en vier uur 's middags. In het midden van het land ver trekken veel vakantiegangers naar het zuiden van Europa. „Als ze ver standig zijn, rijden ze tijdens de voetbalwedstrijd. Dan hebben ze de snelweg voor zich alleen", zegt Frans Zuiderhoek, woordvoerder van het Korps Landelijke Politie Diensten. „Doen ze dat niet, dan kunnen overal files ontstaan. En aangezien je niet altijd in de buurt van een tankstation stilstaat en het heel warm wordt, kunnen au- 7- Mensen genieten van de zon. tomobilisten uit voorzorg beter flessen water meenemen. Zoals ze 's winters een dekentje tegen de kou in hun auto horen te heb ben", aldus Zuiderhoek. Hulpdiensten moesten gistermid dag al uitrukken om mensen te helpen die door de hitte in een file op de A12 in problemen waren ge raakt. De politie sloot de A12 in de richting van Den Haag bij Nieu- werbrug 's ochtends af nadat een vrachtauto tegen een portaal met matrixborden was gereden en gro- utrecht - Een buschauffeur van Connexxion heeft een verstande lijk gehandicapt meisje bijna een halve dag in een afgesloten bus la ten zitten. De vervoersmaatschap pij heeft de man op staande voet ontslagen. „De chauffeur werkte al twaalf jaar bij ons en had een goe de staat van dienst, maar deze nala tigheid nemen we hoog op", aldus een woordvoerder van Con nexxion gistèren. De chauffeur moest het 16-jarige meisje woensdagochtend van huis naar school vervoeren in een taxi busje. De man voelde zich tijdens de rit niet zo lekker en besloot naar huis te rijden. Hij parkeerde het busje voor de deur. Binnen VEEL KLACHTEN HOOR HITTE nam hij een pilletje en ging op de bank liggen. Volgens de woord voerder van Connexxion was de chauffeur het meisje helemaal ver geten. Eind van de ochtend reali seerde de man zich plotseling dat er nog een passagier in het busje zat. Hij heeft het meisje vervol gens direct naar de school voor zeer moeilijk lerenden gebracht. Volgens de woordvoerder van Con nexxion heeft de school 'soch- tends niet gereageerd op het niet verschijnen van de leerlinge. De busmaatschappij heeft zowel met de school als met de ouders van het meisje contact gehad. Met de leerlinge gaat het redelijk tot goed, aldus de woordvoeder. PAUL KUSTERS NEBERLANB- BRAZILIË: 3-0. ALS IE BLIJFT RAASKALLEN BEL EEN BOKTER den haag - President Nout Wel link van De Nederlandsche Bank (DNB) is gisteren door minister Jan Kees de Jager (Financiën) defi nitief vleugellam gemaakt. De raad van commissarissen van de centra le bank krijgt meer controlerende taken en een samenstelling met meer zwaargewichten. Daarnaast stelt de minister een 'visitatiecom missie' samen die moet controle ren of de interne reorganisatie vol gens schema verloopt. Dat heeft De Jager gisteren gezegd in het debat met de Tweede Ka mer over het onderzoek van de Commissie Scheltema naar het fail lissement van DSB Bank. Wellink heeft van de minister opdracht ge kregen om binnen een maand een plan te presenteren hoe hij een cul tuuromslag binnen de interne or ganisatie van DNB wil bewerkstel ligen. Hoewel De Jager blijft volhouden dat de centrale bank onafhankelijk blijft opereren, werd gisteren na het debat door diverse Kamerle den gesteld dat Wellink onder cu ratele staat. De minister hield de Kamer evenwel voor dat hij nog steeds het volste vertrouwen heeft in de bankpresident en hij Wel link in staat acht de nodige veran deringen door te voeren bij De Ne derlandsche Bank. Wel roept De Jager een commissie in het leven die controleert of de interne reorganisatie ook volgens planning wordt doorgevoerd. Daar naast krijgt de raad van commissa rissen van DNB de taak het toe zicht door de centrale bank te con troleren, iets wat nu nog verboden is. Daarvoor moet de wet gewij zigd worden en moeten er meer zwaargewichten aan de raad toege voegd worden. Nu is het commis sariaat bij DNB vooral een erebaan tje. De termijn van de bankpresident loopt volgend jaar juli af door Jeffrey Kutterink kijk voor meer informatie op den haag - De Tweede Kamer wil dat er in Zeeland niet meer dan één dottercentrum wordt toege staan. Met algemene stemmen nam het parlement gisteravond een motie aan van SP-Kamerlid Henk van Gerven. Demissionair minister Ab Klink (Volksgezondheid) zei eerder deze week dat de ziekenhuizen in Ter- neuzen en Goes moeten samen werken op het gebied van dotte ren. Behalve het ziekenhuis Ter- neuzen, wil ook Goes een dotter centrum. Klink wacht op onder zoek en besluit binnen een paar weken of het ziekenhuis in Goes ook een vergunning krijgt. Maar de Kamer wil niet dat Zeeland twee centra krijgt. Beide zouden jaarlijks te weinig patiënten ont vangen, waardoor artsen te weinig operaties uitvoeren en de kwaliteit van de zorg niet is gewaarborgd. W, SSS85S8iB88S83ïê35® SgBSSSSSBRBSSBRSSSSt Bij NADER In het overzicht van de wetswijzigingen per 1 juli, dat gisteren in deze krant is gepubliceerd, zijn twee fouten geslo pen. De btw-vrijstelling van paramedi sche diensten verdwijnt niet per 1 juli, maar waarschijnlijk pas op 1 januari 2011. Het voorstel om de oprichting van een besloten vennootschap (BV) te vergemakkelijken door de minimumka- pitaaleis van 18.000 euro te laten ver vallen, is evenmin vanaf 1 juli dit jaar van kracht. Het voorstel is nog niet door de Eerste Kamer goedgekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4