verborgen muurschilderingen prijs 23 Landbouwvoorman Ridder Oranje-Nassau monumentaal Jugendstilpand van fraaie fresco's en plafondschilderingen Tragel ifï zorg Open huis De Tjasker www.tragelzorg.nl I vrijdag 2 juli 2010 door Eugène Verstraeten Zelfs voor oude Axelaars is het een verrassing. Na tuurlijk, het was wel be kend dat het voormalige woonhuis van de familie Antheu- nis aan de Markt 2a in Axel een paar muurschilderingen bevat. Net als het ernaast gelegen monumen tale pand. Maar dat het huis zo tjokvol zat met fresco's, dat wisten maar weinig mensen. Logisch, want de schilderingen zitten ver stopt achter behang, onder oude verflagen en tussen plafonds. Maar nu de voorbereidingen worden ge troffen voor de bouw van een nieuw streekmuseum, geeft het huis zijn geheimen prijs. Medewer kers van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn zo enthou siast over de vondst, dat ze het woonhuis alsnog op de monumen tenlijst proberen te krijgen. „Als dat lukt, is dat een extra waarde voor het streekmuseum", zegt wet houder )aap Bos. „We gaan in ie der geval proberen het woonhuis bij het museumproject te betrek ken en de schilderingen veilig te stellen." Wat dat gaat kosten is nog niet bekend. „Maar je hoeft natuur- Museumplannen Behalve voor het streekmuseum in Axel liggen ook de plannen voor het Zeeuws Industrieel Museum in de oude suikerloods Sas van Gent en het Schoolmuseum in Ter- neuzen op koers. Provincie geeft 300.000 euro voor industrieel museum en 75.000 eu ro voor verplaatsing stoomgenera tor van Heros in Sluiskil De generator weegt 30 ton, is in middels ontmanteld en wordt in september overgebracht. Over het vervoer wordt nog nage dacht. Beheer industrieel museum wordt ondergebracht in een stichting. De realisering van een nieuw Schoolmuseum in het oude bank gebouw in de Nieuwstraat begint nog dit jaar. Twee werkgroepen houden zich nu bezig met het verbouwingsplan en hoe de collectie gepresenteerd gaat worden. Opening voorjaar 2011 lijk meteen een ingrijpende restau ratie uit te voeren", zegt architect Nico Fierloos, die het ontwerp voor het nieuwe museum heeft ge maakt. „Je zou Je ook kunnen be perken tot het conserveren van de schilderingen." Het museum wordt straks ge bouwd rond het monumentale pand, dat daar al jaren leegstaat. Ook in dat pand heeft Clement Be- nedictus Antheunis begin vorige eeuw muurfresco's en zolderschil deringen op gespannen kartonnen taten van een archeologisch onder zoek. Jaap Bos: „We moeten dat grondig doen, want het hele cen trum van Axel is als een 'archeolo gische hotspot' bestempeld." Het bureauonderzoek is gereed en bin nenkort worden er in de tuin van het pand Antheunis twee meter diepe proefsleuven gegraven. Als het nodig is, wordt er nog een me- tertje dieper gespit. Bos: Als er wei nig gevonden wordt, kunnen we eind juli verder. Wordt er veel ge vonden, dan is het onderzoek pas 'Vrijwilligers krijgen belangrijke stem bij de inrichting van het nieuwe museum jaap bos (wethouder) plafonds gemaakt. Allemaal in zijn vrije tijd, want in het dagelijks le ven was hij huisschilder en had de familie ook een stoffeerdersbedrijf. Aanvankelijk werd het pand ge bruikt als warenhuis. Zowel de bui tenkant als de binnenkant is aange wezen als monument. Niet alleen vanwege de schilderingen, maar ook vanwege de vloeren en de oude toonbanken uit het voormali ge warenhuis die er nog staan. Voordat de bouw kan beginnen, moet gewacht worden op de resul- eind dit jaar klaar. Hoe uitgebrei der het onderzoek, hoe meer kos ten we hebben, maar we kunnen er niets aan doen. Het kan niet sneller." De door bezuinigingen ge plaagde Wethouder Co van Schaik (financiën) heeft alvast de hoop ge vestigd op de vondst van een pot met goudstukken, maar dat terzij de. Bos verwacht niet dat het archeolo gisch onderzoek de bouw flink zal vertragen, omdat de ontwikkeling van de plannen intussen gewoon kan doorgaan. Architect Fierloos heeft het nieuwe museum als een soort doos om het pand Antheu nis heen getekend. Het monu ment blijft de blikvanger. De hoof dentree komt aan de Markt en gaat via de vroegere goederenin gang. Fierloos: „Meteen gaan we daar ook het centrum van Axel aantrekkelijker maken." Het mu seum krijgt twee bouwlagen. Op de begane grond komen oude rij tuigen te staan, op de eerste verdie ping de collectie van het streekmu seum. Het monument zelf wordt wellicht ingericht als een oud wa renhuis. Tussen het monument en de nieuwbouw komt een patio. Verder komt er een kelder om de collectie op te slaan. „Het ontwerp is sober, zonder toe ters en bellen", zegt Fierloos. „Maar wel met hoge eisen aan het zonlicht en klimaatbeheersing." De inrichting doet het bureau Ma- doc uit Gent, in overleg met de vrijwilligers van het museum. Het bouwplan moet in september tot in detail uitgewerkt zijn. Na de aanbesteding kan de bouw dan de eerste helft van volgens jaar begin nen en is het museum klaar voor de zomer van 2012. Op deze computeranimatie is goed te zien dat het nieuwe streekmuseum aan de Markt in Axel als een soort doos rond het monumentale en beeldbepalende pand Antheunis wordt gebouwd. foto Nico Fierloos CS a B93BB BH S I SBCBHHBMMBHMMHi Joris van Waes foto Peter Nicolai WESTDORPE - Landbouwvoorman Joris van Waes (60) uit Phillipine is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderscheiding giste ren van burgemeester Jan Lonink van Terneuzen tijdens de bijeen komst van de landelijke LTO Vak groep Akkerbouw in De Baecker- mat in Westdorpe. Van Waes nam daar afscheid als bestuurslid en als lid van de werkgroep Pootaardap- pelen. Van Waes krijgt de koninklijke on derscheiding vanwege 'zijn vele persoonlijke, bijzondere verdien sten, waardoor er sprake is van een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de akkerbouw in Nederland'. Van Waes heeft een eigen landbouwbedrijf en is gespe cialiseerd in het telen van poot- aardappelen. Hij is altijd op zoek naar nieuwe technieken, nieuwe rassen en nieuwe werkmethoden om zijn bedrijf optimaal te kun nen ontwikkelen. Via het Agra risch Jongerenwerk (AJW) van de Katholieke Plattelands Jongeren (KPJ) belandde Van Waes in bestu ren van tal van regionale en lande lijk landbouworganisaties. Eerder is hij al onderscheiden met de Gouden ZLTO-speld. Van Waes is sinds 2006 ook bestuurslid van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. U bent welkom op zaterdag 3 juli 2010 van 13:30 tot 14 30 uur bij kinderdagcentrum De Tjasker, Molenstraat 1. 4543 CM Zaamslag. Maakt je wereld groter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41