Hon 14 houdt ooit Zeeuwse 21 zeeland Last van onkruid? www.roundup.eu Fout geval PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! De eerste Zeeuwse bodemmosselen komen 7 juli op de markt. Aan boord van de Hontenisse 14 spat het mosselvlees er bijna uit. Fietsster raakt gewond bij aanrijding in Renesse vrijdag 2 juli 2010 door Ondine van der Vleuten Ik zal niet zeggen dat het lampje van een adembene mende schoonheid was, maar ik kon mijn ogen er niet van afhouden, nadat ik het eenmaal gespot had. Aan de zijkant zat een stickertje: 3 euro kostte het geval. Ik spoedde mij naar de kassa, legde de mun ten neer en ging met een kriebe lende buik van vreugde naar huis, waar manlief de aardappels al op gezet had. „Kijk eens wat ik heb gevonden!", zei ik verheugd. Hij wierp er een blik op en vroeg toen oprecht ver baasd: „Vind je dat mooi?" Ik keek verongelijkt naar het lamp je. Geval was inderdaad een bete re benaming. Een houten plankje vormde de basis. Daarop was een koperen haak bevestigd. En aan die haak, in miniatuur, een mijn werkerslamp. „Kijk", zei ik, in een bij voorbaat al kansloze poging om mijn en thousiasme voor het geval op hem te doen overslaan, „Zie je die tekst, op dit koperen plaatje? Glück Auf. Dat is de mijnwerkers- groet. Dat zeiden de Limburgse koempels tegen elkaar als ze de schacht ingingen." Dat soort dingen leer je, met een Limburgse ex-schoonvader die in de mijnen heeft gewerkt. Glück auf! Glück auf! Der Steiger kommt! Und er hat sein helles Licht bei der Nacht, schon angezündt, hat's angezünd't. Es gibt ein'n Schein, und damit so fahren wir, bei der Nacht, ins Bergwerk nein. Ik keek hem verwachtingsvol aan, maar niets. Mijn zoon kwam bin nen. „Mooi lampje! Mag ik het op mijn kamer hebben?", riep hij. Ik keek triomfantelijk naar mijn we derhelft, maar die liet zich niet uit het veld slaan en zei kalm: „Klopt. Kinderen vinden dat mooi. Net als mensen waar een steekje aan los is, en oude men sen." Ik vroeg me af in welke cate gorie hij mij indeelde. „Jij", zei hij, „ziet het verschil niet meer tussen grappig en mooi. Als iets zo gek is dat je erom moet lachen, heet het opeens camp en is het okee. Maar móói, dat is toch echt iets anders!" Ik keek naar het lampje en zei kop pig: „En toch vind ik het mooi." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON P2C Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Kramt niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (namj O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal snam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-, Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P$) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Billen kan ook: 088 - 013 9910 Naam Straat NIEUW MOSSELSEIZOEN door Harmen van der Werf Yerseke, Bruinisse en Zie rikzee, dat zijn wel de plaatsen die de Zeeuwse mosselcultuur dragen. Maar er is nog één vreemde eend in de bijt, de Hontenisse 14 van Dennij en Patrick de Bruijn. De ne ven uit Kloosterzande houden met z'n tweeën op het water de ooit zo rijke Zeeuws-Vlaamse mos seltraditie in ere. Walsoorden is hun thuishaven. Als het even kan, liggen Patrick en Dennij daar met hun schip. Ze hebben kweekpercelen in de Oos- terschelde en in de Waddenzee. Toch blijven ze zelden in Yerseke, waar ze hun mosselen bij de vei ling moeten afleveren. Dat ze steeds heen en weer moeten va ren, nemen ze voor lief „Zo ver is het niet." Aan verhuizen moeten ze helemaal niet denken. „We kun nen goed overweg met andere mosselkwekers", verklaart Patrick, „maar de mentaliteit is toch an ders aan de overkant." Op de vraag wat dat verschil in mentali teit is, antwoordt hij met een glim lach. Meer niet. Kloosterzande is rooms-katholiek van inslag en Yer seke calvinistisch. Dat zal het wel zijn. Het doet er ook niet veel toe. Pa trick (37) en Dennij (32) willen voor alles gewoon mosselen kwe ken in de vrije natuur. Ze stam men uit een familie die al genera ties lang leeft van de visserij. Zeeuws-Vlaanderen kende er zo veel. Er bestaat een register van Zeeuwse vissersschepen van 1911 tot 1947. Ongelooflijk veel kwa men er in die tijd uit Philippine, Clinge en Graauw. A drie (65) en Piet de Bruijn (63) kunnen zich dat nog wel herinneren. Philippine was het mosseldorp bij uitstek, tot in 1952 de Braakman werd afgesloten. Dankzij acht restaurants profiteert Philippine nog altijd van de Zeeuwse mosselcultuur. En er zijn ook nog steeds mosselkwekers met Philippiense wortels die opere ren vanuit Yerseke, onder anderen Eddy Barbé en Johnny Dhooge. Piet: „En in Zierikzee heb je het mosselbedrijf Kouijzer. Die komen van Graauw." Zo gek waren die (beperkte) ver- huisbewegingen niet. Mossel- kweek was in de Braakman goed te doen, maar ondoenlijk in de Piet, Patrick, Dennij en Adrie de Bruijn (vlnr) op de voorplecht van de in Walsoorden afgemeerde mosselkotter Hontenisse 14. foto Peter Nicolai Westerschelde. Dennij: „Het water stroomt er veel te hard." Dat is niks nieuws. „Ons vader heeft nog kweekpercelen bij De Griete ge had, maar dat was voor onze tijd", weet Adrie die al in 1957, dertien jaar jong, ging vissen. Piet - 'ik ben op mijn veertiende begonnen, dat scheelde een knecht' - en Adrie hebben vlakbij Walsoorden nog wel gevist op mosselzaad. „Op de derrie onder de dijk viel elk jaar mosselzaad, tot de Westerschelde vanaf ruwweg i960 door fabrieken vervuild raakte." Vies is de Westerschelde niet meer. Af en toe valt er zelfs weer zaad. Dennij en Patrick zouden er dolgraag op vissen. „Probeer daar maar eens een vergunning voor te krijgen", verzuchten ze. Over het nieuwe mosselseizoen zijn ze trou wens hoopvol gestemd. Patrick pakt een maaltje verse mosselen en maakt er één open. Het mossel vlees spat er bijna uit. Zo vol zijn mosselschelpen in jaren niet ge weest. Hoe het komt? Door de vrij strenge winter? Patrick zegt het niet te weten. „Het is altijd een ver rassing." Hij had geen betere ver klaring kunnen geven waarom hij en zijn neef de Zeeuws-Vlaamse mosselcultuur hoog houden. YERSEKE - De Zeeuwse mosselman heeft geworsteld en komt boven. Volgende week woensdag is het weer feest in Yerseke, als de eerste mosselen op de markt komen. Twee jaar geleden heerste er rouw, want de mosselsector leek op ster ven na dood. Toen konden de vissers voor hun mosselzaad niet meer terecht in hun kweekvijver, de Waddenzee. De verleende vergunning werd ver nietigd, nadat natuurorganisaties naar de rechter waren gestapt. Het RENESSE - Een 63-jarige vrouw uit Kaatsheuvel is gisterochtend tegen 12.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding. Het ongeval gebeurde op de Ian van Renesseweg in Ren esse. De vrouw verleende geen voor rang aan een 85-jarige automobi list uit de gemeente Schou wen-Duiveland. De vrouw is met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, RekeningnummerHandtekening Be PZC gaat zotgviiklig om mei iretsopnsgegovens. In het colofon (reft p nadere mfotmalie aan. BIJ NADER Peter Boerma, directeur van Delta, heeft niet gezegd dat hij een kabi net van WD, PvdA en WD wil, zoals gisteren in deze krant stond. Tijdens het PZC-debat zei hij: „Een kabinet met een zo breed mogelijk draagvlak Dan kom je volgens mij uit op een middenkabinet van WD, PvdA en CDA." kijk voor meer informatie op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2