221 zeeland Verstofte schilderijen Van oorsprong Vlaamse familie veroverde snel vooraanstaande positie Keti Koti gevierd Advocaat: Geen bewijs voor schieten Coen en Sander Show vanuit Middelburg Ermerins-weetjes bestaande vloer weer als nieuw! vrijdag 2 juli 2010 RESTAURATIE Trees Verwilligen uit Middelburg restaureert zes portretten Johan Pieter Ermerins (Sluis, 1757) maakte zich in 1809 verdienstelijk bij de bestrijding van 'kwade koortsen' onder militairen, toen de Engelsen Zeeland binnenvielen. De Zierikzeese burgemeester Ja cob Pieter Nicolaas Ermerins (Fra- neker, 1832) toonde veel belang stelling voor de Zeeuwse geschie denis. Daarom werd hij Rijksarchi varis van Zeeland. De nachtblinde Willem Ermerins (Sluis, 1750) verdronk in Zierik- zee. Hij viel in de duisternis van een brug. Twee dagen later werd hij gevonden in de Nieuwe Haven. extra, tijdrovend werk. Vocht in de linnen doeken heeft ervoor ge zorgd dat de verf van het papier bladdert. Dat moet ik opvullen met een papierpap." Verwilligen heeft op dit moment een echtpaar uit de achttiende eeuw 'op visite': Maria Adriana Verboom en haar echtgenoot Mat hijs Snoeck, oud-burgemeester van Gorinchem. Maria wordt op dit moment weer mooi gemaakt. Snoeck heeft het predikaat 'zwaar gehavend' inmiddels van zich afge schud. Hoewel... „Toen ik zijn por tret schoonmaakte, kwam ik tot een bijzondere ontdekking. Hij wijst naar zijn linkerarm. Eerst be greep ik het niet zo goed, totdat ik zag dat hij zijn linkerhand mist. Aan zijn gezichtsuitdrukking te zien, is hij daar trots op. Wellicht vonden mensen het toen een soort eer om aan anderen te laten zien dat zij voor volk en vaderland hadden gevochten. Dat soort de tails ontgaat veel mensen. Weet je hoe dat komt? Wij zijn het kijken verleerd, omdat we dagelijks veel te veel en veel te snelle beelden in ons moeten opnemen. Wie in de ze tijd aandachtig kan kijken, ver keert in rijkdom." Snoecks vrouw wordt op dit moment met de krabber on derhanden genomen. Haar vernislaag is door zonlicht versui- kerd, dus moet Verwilligen het pa pier millimeter voor millimeter on derhanden nemen voordat ze Ma ria in volle glorie kan herstellen. En als die klus achter de rug is, mogen Jan van Baarland, Francois Ermerins, J.W. Bronsveld en Agath van Boelens een tijdje bij Verwilligen wonen. „Als je een tijdje aan zo'n portret werkt, bouw je er een band mee op. Gek misschien, maar als ik ze 's mor gens voor het eerst zie, begroet ik ze." In de genealogie van de familie Ermerins (1590-1908) wemelt het van vooraanstaande func ties in Zeeland. In rollen als arts, rechter, notaris, raadsgriffter, predikant verspreid de de Ermerinstak zich in alle Zeeuwse regio's, van Sluis tot Nis- se en van Oud-Vossemeer tot Mid delburg. De familie mocht zich al snel tot de gegoede stand van de provincie rekenen. De familie Ermerins, dat mis schien is afgeleid van het woord ermeriïn (hermelijn, gevlekt) is af komstig uit het Vlaamse Capelle- broek. In 1622 kwam Nicolaas Ermerins als eerste naar de provincie. Daar vervulde hij de rol van stadspoort sluiter. Ruim twee eeuwen bleef de familie overwegend woonach tig en werkzaam in Zeeland. Daar na verspreidde de familie Ermer ins zich over de rest van Neder land. Er zijn echter nog steeds nazaten van de familie in Zeeland woon achtig. De opdrachtgever van restaurateur Trees Verwilligen woont in de Zak van Zuid-Beveland. Zij wil echter niet met naam en toenaam in de krant, uit vrees dat de schilderijen van haar voorvaderen zijn op te sporen door mensen van kwade zin. Voor dit artikel is gebruikgemaakt van informatie uit de Genealogie der familie Ermerins 1590-1908 van Mr. P.C. Bloys van Treslong Prins. Eén van de dansgroepen tijdens de viering van de afschaffing van de slaver nij op het Middelburgse Abdijplein. foto Lex de Meester Na de restauratie. door Raymond de Frel Gezellige mensen, die familie Ermerins. Ze zijn met geen moge lijkheid weg te krij gen uit het huis van Trees Verwilligen uit Middelburg. Is het ene koppie helemaal opge knapt, dan dient het volgende lid van het befaamde Zeeuwse ge slacht zich al weer aan. Verwilligen (68) vindt het alle maal prima, ze verdient er tenslot te haar brood mee. Een nazaat van de familie, die zich in de achttien de en negentiende eeuw onder de welgestelden in Zeeland mocht scharen, benaderde haar met het verzoek zes portretten op te knap pen, „Die stonden op zolder te verstoffen. De schilderijen zijn tel kens van familielid op familielid gegaan. En dat wil de familie graag zo houden. Daarom werd het hoog tijd dat deze beschadigde doeken worden gerestaureerd", vertelt Verwilligen. Alle doeken dateren uit de periode 1730-1760. Verwilligen: „In die tijd was het mode om op heel dik pa pier te schilderen. Dat is op een linnen doek bevestigd. Het zorgde ervoor dat er op een heel gladde ondergrond kon worden geschil derd. Nu zorgt het bij mij voor door Theo Ciele MIDDELBURG - Keti Koti (letterlijk vertaald: verbroken ketenen) heet het feest waarmee de Surinaamse gemeenschap elk jaar stilstaat bij het feit dat op 1 juli 1863 de slaver nij werd afgeschaft in het Konink rijk der Nederlanden. Een dag van herdenken en vieren. Gisteren gebeurde dat voor het vijf de jaar op rij in Middelburg, hoofd stad van Zeeland, de provincie die zo'n grote rol speelde in de Neder landse slavenhandel. Vijf jaar geleden werd op de Ba lans een monument geplaatst. Een goed gekozen plaats, want op de hoek van de Balans hield de Mid- delburgsche Commercie Compag nie kantoor, een onderneming die actief was in de mensenhandel tus sen Afrika en de koloniën. Bij het monument werden gisteren kran sen gelegd, onder meer namens de provincie Zeeland en de gemeente Middelburg, De 'Dag der Vrijheden' had zeker geen zwaarmoedig karakter. „Het is gewoon een gezellige dag", ver telt een Amsterdamse Surinamer die een dagje over was bij zijn fa milie in Kapelle-Biezelinge. Genie tend van een bekertje schaafijs be keek hij op het Middelburgse Ab dijplein de optredens van dansers en muzikanten. Het eten en drinken en vooral ook de temperatuur deden denken aan Suriname. MIDDELBURG - Zolang het Nederlands voetbalelftal meedoet met het WK in Zuid-Afrika, gaan de 3FM-dj's Coen en Sander nog niet terug naar hun ra diostudio in Hilversum. De hele week al toeren ze door het land en zenden ze hun programma uit vanaf verschillende locaties. Gisteren deden ze de Voetbal Experience in Middelburg aan, de plek waar de beker staat die Ne derland tijdens het EK in 1988 won. Coen en Sander raakten de beker even aan, in de hoop dat dat het Nederlands team vandaag geluk gaat brengen. En anders zitten ze maandag weer gewoon in de studio, foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Er is geen enkel over tuigend bewijs dat een 37-jarige Vlissinger de avond van 7 maart van dit jaar twee neven heeft be dreigd en beschoten, zo zei giste ren raadsman M. Kalle tegen de le den van de Middelburgse recht bank. De advocaat van de Vlissin ger wees erop dat er geen hulzen zijn gevonden en dat het verhaal van de beide neven niet met el kaar overeenkomt en aan alle kan ten rammelt. Volgens Kalle pro beert de familie van de ex van de Vlissinger zijn cliënt een hak te zet ten door allerlei valse beschuldigin gen tegen hem te uitten. Officier van justitie E. Bethlehem gelooft het verhaal van die neven wel en eiste een gevangenisstraf van 18 maanden, waarvan 6 voor waardelijk. Ook eiste ze een con tactverbod omdat de man zijn Middelburgse ex niet kan loslaten. De 7e maart zou hij weer bij haar aan de deur zijn geweest en zij zou toen gezien hebben dat hij iets verdachts -een pistool- in zijn broek had zitten. Ze belde daarop haar familie waarna de beide ne ven in actie kwamen. Zij zouden hem rond 21.00 uur 's avonds klem hebben gereden, waarna de Vlissinger uit zijn auto zou zijn ge stapt en hen had bedreigd en be schoten. De volgende dag werd hij aangehouden door een arrestatie team en werd een pistool gevon den in en stofzuigerzak. Uitspraak 15 juli. r Parket ot planken kristalliseren polijsten schuren Uw vakman voor renovatie, onderhoud en reiniging van alle soorten vloeren. Voor een vrijblijvende offerte R. de Dijcker (0118)634555 (0114)672128 Detail gehavend schilderij Snoeck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24