cultuur 115 Wereldorkest is stabiele vriendengroep Kamermuziek als een ontluikende bloem Trends van Romeinen tot rappers MUZIEKFESTIVAL Veelkleurig palet aan stijlen komt voorbij in Middelburg agenda Muziekfestival Lees meer op het weblog Cultuur Dichtbij www.pzc.nl/blog vrijdag 2 juli 2010 door Mischa Beckers Tijdens het Muziekfestival Middelburg, dat morgen wordt afgesloten, kwam een veelzijdig palet aan muziekstijlen voorbij. Dwarsver banden tussen klassieke muziek, wereldmuziek en volksmuziek staan centraal. Een kolfje naar de hand van Het Wereldorkest, dat het slotorkest verzorgt. Het voert het mengen van stijlen ver door: een Fins stuk voor strij kers wisselt stuivertje met een so lo voor typemachine, via Mozart en Saint- Saëns komt het tot een vurig duel tussen tuba en bariton saxofoon in De Hommel van Rimsky-Korsakoff maar net zo goed volgt een Roemeense dans of een Mexicaanse Mariachihit met zang en sambaballen. Het Wereldorkest bestaat sinds 1998 en komt al meer dan tien jaar op projectbasis bij elkaar voor on der meer festivals en kinderconcer ten. Nagenoeg alle leden van dit ge zelschap spelen in (diverse) andere ensembles. „Het orkest ontstond uit een strijkkwartet en wereldmu sici en is in de loop der tijd enorm veranderd door natuurlijk ver loop", zegt Tim Kliphuis, oprich ter van Het Wereldorkest. „De laat ste vier jaar bleef de bezetting ge lijk omdat het een stabiele vrien dengroep is en iedereen weer dol graag meedoet met een volgend project." Maar ook een vrienden club samenroepen is geen sinecu re. „Elf personen bijeenkrijgen op een concert is soms lastig. We wer ken daarom met een paar vervan gers. Maar niet iedereen kan ver vangen worden, bijvoorbeeld onze concertmeester Janneke van Prooi- jen." Kliphuis heeft een flinke vinger in y sss De complete ult-agenda én de complete filmagenda vindt u op onze website. OP PAD Kortgene Zomermarkt op het Kerkplein, beklim ming van de toren van de Nicolaaskerk. 9.00 tot 17.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Middelburg Staatscircus Moskou Holiday, Hof van Tange, 17.00 en 20.00 uur. Wissenkerke Slotavond Zwemvierdaagse in het Wisse- bad, 17.00 uur. Informatie: 0113-373368. Kerkwerve Kofferbakverkoop bij recreatieboerderij Van Langeraad, Weelweg 3, Kerkwerve, 10.00 tot 16.00 uur. Oost-Souburg Spelmiddag voor kinderen van 6 t/m 12 jaar uit Oost-Souburg, georganiseerd door Vlissingen In Beweging. 't Mozaïek, vanaf 15.30 uur Ritthem Bezoek aan oudste fort van West Europa, Het Wereldorkest verzorgt morgen het slotorkest van het Muziekfestival Middelburg. de pap bij de repertoirekeuze. Dat moet ook wel met dit relatief grote gezelschap. „De stukken komen tot stand in overleg met een paar actieve orkes tleden en worden meestal door mijzelf geschreven of bewerkt. De sterke punten van de verschillende personen nemen we goed in acht. Er wordt dan ook op de man of vrouw geschreven. Net als Duke El lington dat vroeger met zijn orkest deed." Het ensemble maakt van tevoren een programma met stukken dat met expositie @Emergo van Betsy de Jon ge- Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur PODIUM Goes Einduitvoering Zeeuwse Muziekschool met het muzikale sprookje De Rattenvan ger van Bemelen, diverse ensembles en solisten en popkoor Rockx. Theater de Mythe 19.30 uur. Heinkenszand Balletschool Dancepoint brengt Coppelia, De Stenge, 19.30 uur. past bij de gelegenheid. Daarin kunnen kleine veranderingen ont staan, 'want we laten ons inspire ren door het moment'. Het groot ste deel ligt echter vast. In Middel burg klinkt er onder meer klassiek van Vivaldi, Saint-Saëns en Strauss, Zigeunermuziek uit Roe menie, Mariachimuziek uit Mexi co, jazz en nog meer. En, hoewel het merendeel van het orkest ook een achtergrond heeft in geïmpro viseerde muziek, blijft improvise ren met elf musici lastig. Toch zijn er momenten in twee of drie stuk ken waarbij het gebeurt zoals de 'C jam blues' van Duke Ellington. „De stukken worden overigens ter plekke aangekondigd, er komen geen programmablaadjes." Kliphuis doet zelf deze vlotte aan kondigingen. De musici zorgen dat het publiek veel kan leren over mu ziek uit de hele wereld. Het is met recht een Wereldorkest dat overi gens niet alleen over muzikale grenzen heen kijkt maar ook werkt met onder meer het zang - en acrobatiekduo Hoog en Laag en met dansers. BCWWIMMMWIHIIII|i ui ui in 1 u'lgBwawMMMBaeBmnaaBBi Muziekfestival Middelburg: Het We reldorkest Morgen in Zeeuwse Concertzaal, Mid delburg. Aanvang: 20.00 uur. Bezetting: Tim Kliphuis (viool), Janneke van Prooijen (viool), Willem van Baarsen (viool, trombone en gitaar), Jacob Plooij (viool), Noortje Kohne (altviool), Emile Visser (cello), Pieter van Lier (contra bas), Michiel van Dijk (saxofoon), Jasper Gloerich (trompet), Kathy van Prooijen (accordeon), Tim Satink (slagwerk) Fort Rammekens door jeanette Vergouwen Het is tweehonderd jaar geleden dat Robert Schumann werd gebo ren. Met het concert Du bist wie eine Blume, eerden zes musici deze componist die vooral groot werd vanwege zijn kamer muziek. Het programma was afwisselend, eerst werden vooral werkjes voor piano/hobo en pianosolo ge speeld. Korte composities die wel een goed beeld van de componeer- stijl van Schumann illustreerden. Giacometti bezit een prachtige tou cher en speelt met souplesse, schijnbaar moeiteloos. Hij bege leidt perfect, dat bleek in de stuk jes waarin Bart Schneemann de melodielijnen voor zijn rekening nam, met een strakke, glasheldere toonvoering. Grappig klonken de werkjes Phan- tasietanz, Elfe en Phantasiestück voor pianosolo. Een belangrijk on derdeel was de vertolking van de KLASSIEKE MUZIEK Du bist wie eine Blume: werken van Robert Schumann. Door Pao lo Giacometti (piano), Bart Sch neemann (hobo) en Allegra Kwar tet. Gehoord woensdag 30 juni in de Concertzaal in Middelburg. eerste Sonate voor viool en piano in a. Opvallend was het hoge peil van technisch kunnen en de muzi kaliteit van Paolo Giacometti en violiste Rosanne Philippens. Zij speelt op een Landolfi viool uit 1755. De muziek van Schumann klinkt soms moeizaam en door wrocht, het karakter is bijna nooit vrolijk en de soms ingewikkelde structuur vergt veel van de uitvoer ders. Philippens speelt gedeci deerd en met volle overgave. De hoofdbrok vormde het Piano kwintet in Es opus 44 door het Alle gra Kwartet: Rosanne Philippens, Nadia Frissen (violen), Hannah Strijbos (altviool) en Ella van Poucke (cello) en Paolo Giacomet ti. De romantiek spatte er meteen af in het openingsdeel, waarin dyna misch gespeeld werd, het langza me kerndeel (met het bekende marsmotief) was adembenemend mooi. De interpretatie kreeg een duidelijk persoonlijke invulling met af en toe onverwachte vibra- to's. Het Scherzo kreeg door de energieke uitvoering extra dyna miek, mede door de lyrisch ge brachte trio's. In het slotdeel kwam de fuga krachtig en helder over. De spanningsboog werd nooit losgelaten. De totale uitvoe ring was knap, met het juiste ge voel en enerverend. Het kamermuziekfestival blinkt uit in afwisseling, de concerten zijn voor een breed publiek met ro mantische kamermuziek, barok naast film, een muzikale boot tocht en een slotconcert waarin een 10-mans orkest de verbinding legt tussen klassiek, jazz en folk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15