81 buitenland Esten zijn niet gerust op invoering van euro in 2011 België begint aan voorzitterschap EU Citytrips BERLIJN met KRAS.NL! Guardian: 1,3 miljoen banen weg Feest in Congo Kwart eeuw cel voor rol bij genocide Premier Nepal wijkt voor impasse BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm KRAS L§7 donderdag 1 juli 2010 door onze correspondent Olaf Koens Tallinn - Terwijl'het slecht gaat met de euro en velen de munt het liefst links willen laten liggen, be reidt Estland zich voor op de in voering van de euro in 2011. De be volking is bang voor flinke inflatie. „Ik wil 'm eigenlijk helemaal niet, die euro", zegt Andrej, de bestuur der op tramlijn twee in de Estse hoofdstad Tallinn die tijdens een pauze naast zijn vervoermiddel een sigaretje rookt. „Want zeg nou eerlijk, toen ze bij jullie in Neder land die 'gulpen' - of hoe heette die munt ook al weer - inwissel den voor de euro, is het toen bij jullie goedkoper geworden?" Het antwoord wacht hij niet eens af: „Precies." Bovendien gaat het volgens hem met de Estse economie helemaal niet zo goed. „Denk je dat hier wei nig werkloosheid is? Bij het trans portbedrijfhebben ze inderdaad niemand ontslagen, maar werkt ie dereen op 80 procent. Wat mij be treft hadden we beter een paar jaar moeten wachten met de euro, maar onze overheid wil weer eens een wit voetje halen bij de EU in Brussel", verzucht hij. De Europese Unie verwelkomde deze maand de toetreding van Est land tot de eurozone. Estland vol deed met vlag en wimpel aan de voorwaarden en is naast Zweden het enige Europese land dat zich ondanks de crisis aan de financiële EU-verplichtingen weet te hou den. Omdat het land bovendien een kleine staatsschuld heeft leeft 'Estland heeft een bijzonder competitieve economie' de economie weer op. Op 1 januari 2011 wisselen de Es- ten hun kronen definitiefin voor euro's. Estse economen voorspel len dat het bedrijfsleven dan tegen lagere kosten kan lenen en voor zien een toestroom van buiten landse investeerders. Toch blijft ie dereen bang voor inflatie. Zelfs het Europees Parlement waar schuwde de Estse overheid. Zij heeft geen tijd op de lauweren te rusten, maar moet nu al alles in het werk stellen een toename van inflatie begin 2011 te voorkomen. Volgens de Estse econome Maris Lauri valt dat risico mee. „Estland heeft een bijzonder com petitieve economie. Bedrijven die de euro als excuus zien om hun prijzen op te schroeven zullen hun klanten zien vertrekken", zegt ze. In het centrum van Tallinn staan de prijzen nu al vaak in eu ro's aangegeven - veel bezoekers komen immers uit eurobuurland Finland. Wie geen kronen op zak heeft hoeft zich geen zorgen te ma ken. Taxichauffeurs, kelners en me nig winkelier accepteren nu al eu ro's. Hét Estse onderzoeksbureau Fak- tum Ariko waarschuwt echter. Vooral de armere laag van de Estse samenleving zal met de euro besef fen hoe weinig ze eigenlijk te be steden heeft. 'Pensioengerechtig den maken zich zorgen om de komst van de euro, de feitelijke overgang kan voor velen een flinke domper betekenen', staat in een rapport van het bureau gebaseerd op onderzoek onder 500 Esten. Volgens Lauri gaat het echter om een 'correctie'. „De afgelopen jaren waren de salarissen in sommige sectoren, zoals de bouw, echt bui tensporig hoog. De crisis kwam wat dat betreft wel aardig uit, want die uitwassen zijn nu teniet gedaan", legt ze uit. „Estland is klein, je kunt de markt gemakke lijk bijsturen. Dat is eigenlijk het geheim van de Estse economie. Hervormingen doorvoeren is hier veel makkelijker dan in andere de len van de wereld. In Europa zal men de komende jaren nog veel zaken ingrijpend, en dus pijnlijk, moeten veranderen. Dat hebben wij gelukkig allemaal al achter de rug." londen - Uit een uitgelekt over heidsdocument blijkt dat er de ko mende vijf jaar 1,3 miljoen banen verdwijnen in Groot-Brittannië als gevolg van de bezuinigingen van de regering-Cameron. De vergelij king met het Thatcher-tijdperk doemt op, toen de Conservatieve Partij wegens harde maatregelen de 'nasty party', (de gemene par tij) werd genoemd. Volgens het document, gepubli ceerd in de Britse krant The Guar dian, verdwijnen er in het bedrijfs leven 700.000 banen en in de pu blieke sector 600.000 arbeidsplaat- serie Volgens de krant heeft de Conservatieve minister Osborne van Financiën de cijfers gezien vlak voor hij vorige week zijn noodbegroting bekendmaakte. Bij de presentatie wilde hij niets losla ten over de dramatische gevolgen van zijn bezuinigingsplannen. Inte gendeel, de regering van David Ca meron en Nick Clegg voorspelde dat er door economische groei 2,5 miljoen banen bijkomen tussen nu en 2015. Een absurde voorspelling, vindt Brendan Barber, directeur van de vakbond TUC. „Door deze bezuini gingen zal de werkloosheid enorm groeien. Er zal diepe verdeeldheid ontstaan tussen het noorden en zuiden en overal zal de armoede KINSHASA - Vrouwen van de Congo lese Mongo-stam voeren een tradi tionele dans uit om de Belgische ko ning Albert II en demissionair pre mier Leterme te verwelkomen. De Democratische Republiek Congo, ARUSHA Het Rwanda-Tribunaal heeft de Rwandese zakenman Yussuf Mu- nyakazi gisteren tot 25 jaar cel ver oordeeld voor zijn rol bij de genoci de in 1994. Dit meldde het VN-hof in het Tan- zaniaanse Arusha. Volgens de rech ters had Munyakazi een leidende rol bij diverse incidenten waarbij in totaal meer dan vijfduizend Tut si's zijn afgeslacht. KATHMANDU De Nepalese premier Kumar Nepal is gisteren afgetreden om een poli tieke impasse te doorbreken. De maoïstische rebellen, de groot ste fractie, stapten vorig jaar al uit de regering en eisten dat premier Nepal opstapt. De Nepalese monarchie maakte in 2008 plaats voor een parlementaire democratie. vanaf Onze 4 TOPhotels in Berlijn met zondagvoordeel: Berlijn... één van dé wereldsteden die u gezien moet hebben! Waar anders dan in deze stad vindt u zulke mooie historische bezienswaardigheden als de voormalige Berlijnse Muur, de Brandenburger Tor en het parlementsgebouw de Rijksdag? In Berlijn kunt u ook heerlijk shoppen op o.a. de boulevard Unter den Linden en in het bekende warenhuis KaDeWe! Het Bodenmuseum en het Pergamon Museum zijn voor de cultuurliefhebber zeker een aanrader! Bovendien hebben wij speciaal voor u 'Zondagspecials' samengesteld. Als er een zondagnacht in uw verblijf zit, profiteert u van extra voordeel! BRUSSEL - De Belgische regering nam afgelopen nacht het roterend EU-voorzitterschap over van Span je. De ministers zullen vanaf maan dag tientallen vergaderingen voor zitten met hun collega's uit Neder land en de andere EU-landen. Pro bleem is wel dat enkele bewindslie den er met hun gedachten nog niet helemaal bij lijken te zijn. Ve len voerden tot twee weken gele- den een zware verkiezingscampag ne. Enkele ministers komen dit na jaar waarschijnlijk niet terug in de nieuwe regering. Bij een diner met EU-journalisten spraken de ministers zondag vrij wel uitsluitend over de Belgische politieke problemen. Eén minister gaf eerlijk toe dat ze hoopt al in juli te kunnen vertrekken. De Bel gische demissionair premier Yves Leterme verzekerde recent echter dat het EU-voorzitterschap geen hinder zal ondervinden van de re geringswisseling. Voor de Belgen is het al het twaalfde EU-voorzitter schap, zei hij geruststellend. Minis ter Steven Vanackere van Buiten landse Zaken beklemtoonde maan dag ook dat de Belgische diploma ten aanblijven, ook al wisselen de ministers. De EU-president Her man Van Rompuy en de EU-bui- tenlandchef Catherine Ashton zor gen voor nog meer continuïteit. De Belgen zelf kijken vooral uit naar de feesten. Tienduizenden doen zaterdagavond mee met het feest 'België danst voor Europa', waarbij mensen in twaalf steden tegelijk een dans instuderen. Be kende artiesten zoals Toots Thiele- mans treden op. Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. waarom zou je meer betalen HOTEL KONIGIN LUISE* 3/4/5/8 dagen van 9/7 t/m 29/10 Op ca. 6 km van het centrum ACTIE! Zondagnacht in uw verblijf: verblijf 4 dagen en betaal 3 dagen bij aankomst tussen 2/7 en 27/8 incl. ontbijt Zie www.kras.nl/50085 GOLDEN TUUP BERLIN - HOTEL HAMBURG****/ £>na7~1 3/4/5 dagen van 9/7 t/m 29/10 /^9 Op ca. 500 m van de Gedachtniskirche en deKurfürstendamm - verblijft u in juli en augustus dan parkeert u gratis op 2 zondag incl. ontbijt Ziewww.kras.nl/17587 3 COURTYARD BY MARRIOTT TELTOW* 3/4/5/8 dagen van 9/7 t/m 30/10 Op ca. 30 min. rijden van het centrum als er een zondagnacht in uw verblijf zit, krijgt u een gratis fles Sekt gratis gebruik van sauna en fitnessruimte incl. ontbijt Zie www.kras.nl/73633 ABACUS TIERPARK HOTEL* 3/4/5 dagen van 9/7 t/m 30/10 Tegenover het bekende Tierpark verblijf 3 of meer nachten incl. een zondagnacht en krijg een gratis diner! gratis gebruik van sauna .en fitness incl. ontbijt Zie www.kras.nl/26086

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8