Versmelting muziek en kunst Dialectfestival naar Brabant uit 3 Zomeravondconcerten sfeervol en laagdrempelig donderdag 1 juli 2010 De Chinese pianiste Lan Cui verzorgt dit seizoen het slotconcert van Zomer avondconcerten aan Zee. door Jeanette Vergouwen De Zomeravondconcerten aan Zee (ZAC) in de maanden juli en augustus zijn een vaste waarde geworden. In zes historische kerkjes aan de kust van West-Zeeuws-Vlaande- ren worden uitvoeringen verzorgd met de bekende mix van klassieke - bekende en minder bekende - muziek. Wat maakt deze serie zo populair? Volgens Rineke Quaak ligt het aan het unieke concept. „Het bestuur bestaat uit vrijwilligers die ieder een dorp vertegenwoordigen. Pro fessioneel worden we onder steund door Filips Pieters, maar de voorbereidingen en de werkzaam heden op de avond zelf worden al jarenlang door vrijwilligers ge daan. De concerten zijn hoog staand met als troef de afwisseling van instrumentarium en stijlen. Het publiek is altijd enthousiast en de musici ook. Bovendien is de toegangsprijs, acht euro, voor deze laagdrempelige concerten heel so ciaal. De ZAC zijn aantrekkelijk en vormen een ander geluid tussen al le rommel-, jaar- en avondmark- ten." Filips Pieters vult aan: „Op de in formatie die wij versturen van de concertreeks krijgen we veel posi tieve reacties. Het aanbod wordt als boeiend en gevarieerd ervaren en ik durf rustig te stellen dat deze serie kan wedijveren met de grote buitenlandse cultuur- en toeris tische vakantieplaatsen zoals Mar- bella, Elche en Aigues-Mortes. Daar is het normaal om een uur in de rij te staan om binnen te ko men tegen veel minder democrati sche prijzen." De vrijwilligers knikken instem mend en onderstrepen allen dat de ZAC speciaal zijn van sfeer: on gedwongen en zonder pretentie. „Er wordt genoten door publiek en musici, ook omdat er een soort communicatie is dankzij de korte toelichtingen die de musici verzor gen. Het publiek is echt geïnteres seerd en vol aandacht en dat heeft effect op de musici. De uitvoerin gen zijn bijna altijd voor negentig procent bezet." De vertegenwoordigster van Aar denburg, Lieke den Doelder, ver telt dat er daarom dit jaar twee uit voeringen zijn in de Doopsgezin de kerk. „Al drie jaar na elkaar moeten we mensen terug naar huis sturen omdat er echt geen plaats meer is. Het kerkje is klein. Daarom dit jaar een concert om 17.00 én 20.00 uur. In Aardenburg is het dan ook de Culturele Week en het leek ons leuk om een arran gement aan te bieden met een di ner, zo kunnen de mensen er een volledig dagje uit van maken tegen een aantrekkelijke prijs." Als hoogtepunten van de serie noemt Rineke Quaak het slotcon cert door de Chinese pianiste Lan Cui en het openingsconcert door Frescamente. „Dat lijkt me een spannend recital, omdat er louter muziek van vrouwelijke componis ten wordt uitgevoerd. Niet zo be kend allemaal. In het verleden wer den de talenten van vrouwen te veel onder het vloerkleed ge veegd." Jacqueline Voets uit Cadzand be aamt deze keus. „Ik verwacht dit jaar* weer veel vakantiegangers en streekgenoten. De tweebeukige kerk in Cadzand is speciaal en als extra attractie is er naast de kerk de Wereldvredevlam." Zomeravondconcerten aan Zee, elke woensdag in juli en augustus. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 7 juli, N.H. Kerk Croede: Frescamente (piano, hoorn, viool en klarinet). Woensdag 14 juli, N.H. Kerk Waterlandkerkje: Kalès Guitar Quartet. Woensdag 21 juli, Doopsgezinde Kerk Aardenburg: Trio Bel Ayre (zang, gamba en theorbe) met het programma Splendid Isolation (composities uit de Engelse barok). m Woensdag 28 juli, N.H. Kerk Cadzand: Revue Blanche (altviool, fluit, harp). Woensdag 4 augustus, N.H. Kerk Groede: Houthandel Antwerpen (fagot, hoorn, fluit, hobo en klarinet). Woensdag 11 augustus, N.H. Kerk Retranchement: Eelco Haak (cello) en Hiroto Yamaya (gitaar). Woensdag 18 augustus, N.H. Kerk Cadzand: Oberon Strijkkwintet. Woensdag 25 augustus, N.H. Kerk Nieuwvliet: Lan Cui (piano) met werken van Maurice Ravel, Claude Debussy, Poulenc en Schumann. www.zomeravondconcertenaanzee.nl onder wie Barre en Gerard Verker- ke, Marijn Kluijfhout, Wout Kole en Johan Elenbaas. Ook de deejays gaan samenwerkin gen aan, zegt Van Woerkom. „Sommige koppelen we aan li ve-artiesten. Zo is er een verras- singsact bij Gregor Salto. Ook bij Paul Veth leek het ons een leuk idee om een combinatie te zoeken met een zangeres." strDnAfeest, zaterdag vanaf 12.00 uur bij strandpaviljoen Kaapduin in Dishoek. Kaarten a 12,50 euro zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij Easyticket.nl. Aan de deur kost een kaartje 18 euro. Meer informatie over het evenement en het tijdschema zijn te vinden op www.danceandart.nl. De eerste twee edities van het Dialectpop Festival Nederland werden in Heinkenszand gehouden. Komen de dagen is het evenement voor het eerst buiten Zeeland: op land goed Velder in het Brabantse Liempde (gemeente Boxtel). Het duurt deze keer ook meerdere da gen. De oorsprong van het festival ligt onmiskenbaar in Zeeland, maar het is vanaf het begin de bedoe ling van de organisatie (de Stich ting Nederlandse Streektalen en Dialecten) geweest door het land te gaan trekken. Het weekend begint morgen met een avondprogramma waar diver se acts optreden, waaronder de Zeeuwse coverband Copy Cat en The Heinoos. Zaterdag treden vijf tien bands op, waaronder Bestel Mè en EGIPT uit Zeeland. Tijdens het festival wordt de Dialectact 2010 gekozen. De winnaar van vo rig jaar in Heinkenszand, de feest- formatie WC Experience, en die van 2008 (Van Wieren uit Fries land) zijn ook aanwezig. Zondag wordt het driedaagse eve nement afgesloten met het All American Sunday Festival. Zie voor meer informatie over het Dialectpop Festival Nederland: www.dialectpopnederland.nl. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77