3i est een beetje zwart Domenech meldt ich bij politici ie coaches in trek in Afrika Eigen onderwijs President schorst Nigeriaans team donderdag 1 juli 2010 In 1991 kochten ongeveer veertig Afrikaner families het vervallen dorp op voor 1,5 miljoen rand (nu ongeveer 160.000 euro). In Orania staan twee onderwijsinstellingen: de Volkskool Orania en het Christelike Volks-Onderwys Orania. Op beide scholen wordt extra nadruk gelegd op de Afrikaner geschiedenis en Christelijk onderwijs. door Annemieke Kooper orania - Of die oranje jurkjes slechts in één maat kwamen, of dat ze wellicht ook in iets grotere afmetingen te verkrijgen zijn. Roe- lien de Klerk, juwelenmaakster in Orania kijkt er vragend bij. Die jurkjes 'van de televisie, je weet wel, die zo in opspraak zijn ge weest' lijken haar wel wat. Ook al staan ze dan misschien symbool voor het Nederlandse voetbal team, het kledingstuk past prima bij het stadje dat niet voor niets de naam van de kleur draagt, meent ze. En ach, anders wil ze Holland best een beetje aanmoedi gen. „Het is in ieder geval geen En geland. We hebben het hier niet zo op Engelsen." In Orania, een t700 inwoners tel lend stadje in de Noord-Kaap van Zuid-Afrika, hebben ze het wel op meer zaken niet. Op crimine len bijvoorbeeld en eenieder die vindt dat het niet erg is dat de blanke Afrikaans sprekende Afri kanen meer en meer in de min derheid komen. Orania werd in 1991 gesticht als plek voor de echte blanke en Afri kaans sprekende Afrikaner. Door hen een plek te geven moest het voortbestaan van het Afrikaner ras worden gegarandeerd. „Veel Afrikaners vertrekken naar het buitenland en onze ruimte in de rest van het land wordt ingeno men door andere Zuid-Afrika nen", vertelt Manie Opperman, de voormalige burgemeester van de stad die nu zorg draagt voor de veiligheid. „We worden er niet ge tolereerd en onze kinderen leggen het bij sollicitaties af tegen zwarte sollicitanten. Waarom moeten zij nog worden gestraft voor de Apartheid van vroeger, iets waar ze zelf niet schuldig aan zijn? We hebben nu een eigen plek waar dat allemaal niet speelt." In Orania staan zaken als vei ligheid en hard werken hoog in het vaandel, vertelt Opperman verder. „Vroeger zijn we te veel af hankelijk geweest van zwarte slaven. Het werd tijd dat we het weer zelf gingen doen. Dus nu zorgt iedereen voor zijn eigen ha- chie." In Orania hebben velen dan ook een eigen bedrijf, een bakkerij, een kruidenier of een pecannoten- telerij. De gemeenschap zorgt zelf voor de bouw van huizen, mi lieuvriendelijke huizen, soms met muren van stro en wc's zonder water. De wegen zijn van zand of beton. En er is een eigen munt eenheid, de Ora. Allemaal is het zelf gemaakt. Volgens de overtuiging van de ge meenschap is dat de enige manier om een veilige omgeving te creë ren. „Want dan is niemand werk loos", meent Manie Opperman. „Dat werkt. We hebben hier af en toe best last van dieven, maar die stelen vooral geld of alcohol, 's Avonds kan je hier nog gewoon rustig op straat lopen." En rustig is het in Orania. Op de zandige wegen rijdt slechts een enkele auto, in de plaatselijke win keltjes is amper een klant. De au to kan er zonder slot voor de in gang blijven staan. De bewoners groeten een ieder vriendelijk. Op de vraag wat typisch Orania is, antwoorden ze steevast dat het er zo gemoedelijk is. „We voeren echt geen showtje op, stelt John Strydom, die als pe- cannotenboer ruim veertien jaar in het stadje woont. „Het is hier gewoon een prettige manier van leven. Al is deze niet voor ie dereen weggelegd. Wil je hier ko men wonen, dan moet je achter onze idealen staan en ernaar le ven. Dat betekent dat een zwarte hier ook best een huis mag bou wen, mits hij onze regels naleeft. Maar waarom zou zo iemand dat willen?" Vooral daar ligt het grootste mis verstand over Orania, vindt Strydom. Dat ze helemaal niet van voetbal houden, want dat doen ze vooral door het WK best een beetje. Maar vooral ook dat ze niets zouden moeten hebben van zwarte of gekleurde Zuid-Afrika nen. Fout. „Met mensen als de extreemrecht se Terre'Blanche (die in april werd vermoord) die inderdaad zo denken, hebben we niets. Te racis tisch. Heus, het gaat ons niet om huidskleur, het gaat ons om onze overtuiging dat we zo moeten leven als we weer willen meetel len in het land", meent hij. „Zeg nou zelf, overal leven dergelijke ideeën, ook in Nederland. Jullie hebben Geert Wilders." Orania breidt zich ondertussen langzaam maar zeker uit. Om meer mensen te trekken, bouwt het nu drie bejaardenhuizen. Want feit blijft dat bij gebrek aan voorzieningen ouderen er simpel weg niet komen wonen. Voor de binding van jongeren zoekt Orania nog een oplossing. Ook zij trekken veelal weg uit Ora nia wanneer ze gaan studeren. Ook de zestienjarige Joost Stry dom overweegt volgend jaar te vertrekken. Arts worden kan na melijk niet in Orania. Bovendien wil hij wel wat van de wereld zien voordat hij later weer terug keert naar zijn veilige onderko men. Maar eerst een diploma ha len, lacht hij. Waarschijnlijk aan de universiteit van het westelijker gelegen Stellenbosch. Dat is een blanke Afrikaner universiteit, dat dan weer wel. Raymond Domenech (links) en Jean-Pierre Escalettes geven politici uitleg over het Franse echec op het WK. foto Jacques Brinon/AP parijs - De Franse bondscoach Raymond Domenech heeft zich gisteren gemeld bij een commissie van het Franse parlement. De trai ner moest de politici uitleg geven •over het voor Frankrijk rampzalig verlopen WK voetbal in Zuid-Afri- ka. Daarmee gingen de Fransen in te gen het standpunt van de Fifa, die de afgelopen dagen meermalen heeft aangegeven geen politieke in menging bij de nationale voer.balfe: deratie te dulden. Joseph Blatter, de voorzitter van de wereldvoetbal bond, dreigde al met een schor sing. „Het Franse parlement bemoeit zich niet met de zaken van de voet balbond", aldus Luc Chatel, woord voerder van de regering. „Het is normaal dat parlementsleden wil len weten wat er is gebeurd. Het is een zaak die veel inwoners van Frankrijk bezighoudt." De opgestapte bondsvoorzitter Jean-Pierre Escalettes vergezelde Domenech in Parijs. De preses leg de afgelopen weekeinde onder gro te druk van sportminister Rosely- ne Bachelot zijn functie neer. Escalettes verklaarde tegenover de parlementaire commissie dat hij zich 'hulpeloos' voelde na de op stand van de spelers. De selectie weigerde te trainen na het wegstu ren van Nicolas Anelka die trainer Domenech had beledigd. „Hij ver telde ons dat hij een muur van weerstand voelde die hij in vijftig jaar voetbal nog nooit had meege maakt. Toen brak er iets bij hem", vertelde Lionel Tardy, een lid van de commissie. ABUJA - De Nigeriaanse president Goodluck Jonathan heeft de natio nale voetbalploeg voor twee jaar geschorst. Hij besloot hiertoe na de teleurstellende prestaties van Nigeria op het WK, waar de Afri kanen al in de eerste ronde wer den uitgeschakeld. Het Nigeriaanse team mag nu van Jonathan de komende twee jaar niet deelnemen aan internationale wedstrijden. „De president heeft mij verteld dat Nigeria het voetbal f s de komende twee jaar eerst gaat re organiseren", aldus Ima Niboro, ad viseur van Jonathan, die de Nigeri aanse voetbalploeg in mei naar het WK stuurde met als opdracht de beker mee naar huis te nemen. Jonathan heeft verder aangegeven dat de financiële huishouding van de Nigeriaanse bond bekeken moet worden. „Als er sprake is van financieel misbruik, zullen de verantwoordelijken een verklaring moeten geven", aldus Niboro. sische bondscoach van het succes volle Kameroen in 1990. Waarom ze altijd een buitenlan der willen? „Omdat we het belang rijk vinden dat de coach een grote auto heeft", zei de vroegere Nigeri aanse international Celestine Baba- yaro jaren geleden gekscherend. Een serieuzere verklaring kwam van Philippe Troussier. „Een bui tenlander is neutraal. Hij behoort niet tot een stam en is dus objec tief', aldus de Fransman, die zelf her en der in Afrika werkte en door enige successen zijn bijnaam Witte Tovenaar verdiende. In de jaren zestig en zeventig, de eerste jaren van onafhankelijk heid, namen de Afrikaanse landen vaak coaches uit het oostblok of andere communistische landen. Dat deden ze mede om zich af te zetten tegen de voormalige (West- Europese) koloniale overheersers. Zo ook Marokko in 1970. Het eer ste Afrikaanse land op een WK had de Blagoje Vidinic als bonds coach. Vier jaar later ging de Joego slaaf opnieuw naar het WK, maar toen als coach van Zaïre. Hongaar se trainers waren in die tijd ook nog populair, een gevolg nog van het vermaarde Hongaarse elftal uit de jaren vijftig. Het zijn meestal niet de bekendste coaches die naar Afrika gaan. Troussier is exemplarisch. De trai ner was in Frankrijk uitgerangeerd en ging naar de Ivoriaanse club Asec omdat hij eigenlijk geen ande re mogelijkheden had. Bij Asec had hij wonderwel succes, waar mee zijn naam was gevestigd. Hij zou later bondscoach zijn van Ivoorkust, Zuid-Afrika, Nigeria, Burkina Faso en Marokko. Andere bekende Afrika-gangers zijn Otto Pfister (bondscoach van Rwanda, Opper Volta, Senegal, Ivoorkust, Zaïre, Ghana en Togo) en Claude le Roy. Echt succesvol zijn de meeste bui tenlanders niet. Maar de paar die wél succes hebben, zijn voor ande re landen het bewijs dat je inder daad een buitenlander nodig hebt om succesvol te kunnen zijn. Dus mocht Rajevac inderdaad Ghana naar de halve finale loodsen, dan zullen ook in dé komende jaren de Europese trainers weer het vliegtuig naar Afrika blijven pak ken. Milovan Rajevac is als bondscoach zeer succesvol met Ghana. Hij staat in de kwartfinales. foto Rebecca Blackwell/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57