Koekjes lekkerder door leuke Kunstacademie in Knokke lonkt naar jeugd van over de grens 24 Eigenaar bioscoop boos op curator 'Als je geen Verkade bent, moet je telkens met iets nieuws komen' donderdag 1 juli 2010 door Wout Bareman terneuzen - De afwikkeling van het faillissement van bioscoop View in Terneuzen wordt bemoei lijkt door curator Bart van de Wijnckel. Mede-eigenaar Karei Rietbergen beschuldigt hem van een gebrek aan communicatie. Een boze Rietbergen: „Ik kom niet verder dan zijn secretaresse, ter wijl het in het belang van alle par tijen is dat de bioscoop zo snel mo gelijk wordt heropend. Daarover moeten we dan wel dringend pra ten met de curator. Die moet er immers mee instemmen." Sinds het faillissement op 17 juni werd uitgesproken, is de bioscoop geslo ten. Rietbergen is in onderhande ling met een nieuwe exploitant, Terneuzenaar Niels Tieleman. „Maar om tot een akkoord te ko men, moeten we wel over alle rele vante informatie beschikken. De curator heeft daar zicht op, wij niet." Van de Wijnckel wuift de verwijten weg „Ik heb de heer Rietbergen vandaag gemeld dat ik wacht tot hij en de kandidaat-ex ploitant een akkoord hebben. Tieleman is ook nog in overleg met andere belanghebbenden. Vol gende week treffen we elkaar weer. Ook als het aan mij ligt, gaat de bioscoop snel weer open." Rietbergen is overigens ook Ver bolgen' over de handelwijze van de gemeente. „Voor de toekomsti ge exploitatie is het van groot be lang dat bezoekers voortaan na zes uur 's avonds vrij kunnen parke ren op het parkeerterrein aan de Scheldedijk. Wethouder Jaap Bos heeft me toegzegd dat dat geregeld zou worden. En nu hoor ik dat ver keerswethouder Van Schaik het he le terrein wil schrappen. Absurd." De duizend leden van Filmclub Zeeuws-Vlaanderen blijven intus sen verstoken van hun wekelijkse films. Oprichter Gertrud Renick: „Wat nu gebeurt, is een ramp. Mijn leden nemen het nu nog sportief op, maar mijn levenswerk loopt wel gevaar." Mogelijk wijkt de club uit naar het Scheldethea- ter. door René Hoonhorst Op één been kun je niet lopen. Jean-Piere Ver- duijn houdt niet van hinkelen en heeft daar om voor de zekerheid - samen met broer Henk - de koekjesfa briek Verduijn's Fine Biscuits ge schraagd op vier poten. De koekjesfabriek is niet alleen ge specialiseerd in de flinterdunne suikerwafeltjes, die de Zeeuwen goed kennen. Naast zoete dragen ook hartige, biologische en in luxe, aandachttrekkende souvenir- en kerstverpakkingen gestoken koek jes bij aan het bedrijfsresultaat van Verduijn's Fine Biscuits. Alle vier poten zijn voor het bedrijf even be langrijk, betoogt algemeen direc teur Jean-Pierre Verduijn. Jean-Pierre is de man die fungeert als gezicht en uithangbord van het moderne bedrijf in Eede; broer Henk heeft als technisch directeur en ontwikkelaar de leiding in de fa briek. Hun opa Piet begon 75 jaar geleden in woonplaats Breskens voor zichzelf, een jubileum dat het bedrijf eerder dit jaar vierde. Overi gens was Piet Verduijn de eerste twee decennia grossier in zoetwa ren. De nieuwjaarswafeltjes die hij - als presentje voor klanten - bakte, vie len zo in de smaak dat hij besloot met zoon Adrie een koekjesfabriek te beginnen. Bij veel mensen in de regio zijn de 'echte Zeeuwse suikerwafels' nog steeds bekend als nieuwjaarswa fels. „Destijds stonden de platte wafeltjes symbool voor een nieuw begin, een schone lei. Vandaar dat de lekkernij speciaal tijdens nieuw jaarsfeestjes op het menu stond. Maar mijn opa wilde natuurlijk het hele jaar koekjes verkopen, dus had-ie het nooit over nieuwjaars wafels", zegt Jean-Pierre lachend. De wafelijzers kregen binnen de kortste keren gezelschap van an der koekenbakkersgereedschap. Zoon Adrie bouwde het bedrijf verder uit en onder de leiding van Jean-Pierre en Henk is de uitbrei ding van het assortiment de laat ste decennia nog veel harder ge gaan. Behalve voor allerlei soorten wafels, boterkoekjes en - sinds kort - kletskoppen, kunnen klan ten uit de hele wereld ook terecht voor hartige zoute koekjes met bij voorbeeld kaas of paprika, biologi sche koekjes en allerlei varianten in mooie, op een thema gebaseer de of voor de gelegenheid ontwor pen verpakkingen. Hoewel het moederbedrijf in Breskens en het later be trokken filiaal aan 't Verlo ren Kostje in Aardenburg eind 2004 plaatsmaakten voor een mo derne, aan alle eisen voldoende nieuwe fabriek op bedrijventer rein De Vlaschaard in Eede is Ver duijn's Fine Biscuits een 'kleintje' in de koekbranche. Het Verduijnteam zoekt dan ook immer naar innovaties voor 'ni che-producten'. Koekjes met zee wier, koekjes met vruchten (cran berries, sinaasappels, citroenen), pizzawafeltjes. Aan de andere kant Deze rubriek belicht Zeeuws- Vlaam se bedrijven die bijzondere producten maken of aparte service leveren, maar waarvan niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaanderen geves tigd zijn. Vandaag: Verduijn's Fi ne Biscuits in Eede houdt Verduijn altijd rekening met een wereldwijde crisis, met een tijd dat luxe koekjes - al dan niet voor langere tijd - even niet door Martijn de Koning knokke - Nu al bezoeken 78 kinde ren en jongeren uit West-Zeeuws- Vlaanderen de Kunstacademie in Knokke. Als het aan directeur Ru dy Van der Cruyssen ligt, worden dat er zeker twee keer zoveel. De mogelijkheden die de academie biedt, zijn in Zeeuws-Vlaanderen nog maar matig bekend, vindt hij. Grootste pluspunt is het aanbod, vindt Van der Cryssen. De kunsta cademie biedt muziek, woord en beeldende kunst onder één dak aan. „Het volledige gamma van de kunstbeleving", noemt de direc teur dat. Niet dat hij de instellin gen in Zeeuws-Vlaanderen tekort wil doen. „Die hebben een erg be langrijke functie." Maar een totaal pakket als in Knokke kunnen ze niet bieden, stelt hij. Bovendien is Belgisch muziek- en kunstonder wijs véél goedkoper dan in Neder land, vertelt Van der Cruyssen. „Voor 60 euro heeft een kind hier zes uur per week muziekles." De Kunstacademie wil vooral op vallen door anders te zijn, stelt de directeur. De website, het aanbod (onder meer een musicaloplei ding) en de manier van lesgeven (soms aan heel kleine groepjes en met gerelateerde lessen meteen na elkaar); ze maken dat de acadamie zich onderscheidt. En met succes. De Kunstacademie heeft 1350 leer lingen, van wie bijna de helft vol wassenen. „Een ongekend aantal voor een gemeente met 30.000 in woners", stelt de directeur. Ook de laagdrempeligheid speelt daarbij een rol. „We willen ieder een binnenhalen die ook maar eni ge belangstelling heeft. Kom ken nismaken, zou ik zeggen. Onze er varing leert: wie hier eenmaal bin nenkomt, gaat zelden binnen een jaar weer weg." Het complete aanbod van de Kunsta cademie Knokke staat op de website www.dekunstacademie.be. Rudi Van der Cruyssen: „De Zeeuwse Muziekschool heeft een belangrijke functie. Maar ze kunnen niet hetzelfde bieden als wij." foto Peter Nicolai Directeur Jean-Pierre Verduijn toont trots een aantal luxeproducten voor de vitrinekast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54