Bejaardenwoning is al 40 jaar 24! Lintje voor Sandbouwman Jo Kodde Pont blijft varen bij Hansweert Baby's ruiken aan boek in Thoolse bieb donderdag 1 juli 2010 goes - Jo Kodde uit Amemuiden is gisteren benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij zijn afscheid als voorzitter van de Coöperatie Nedato en als vi- ce-voorzitter van de Raad van Commissarissen Nedato BV in LEVENSLOOPBESTENDIG Angela de Vilder bewoont al 40 jaar een bejaardenwoning. Bejaard is ze nog niet zo lang. Over levensloopbestendig wonen. Goes, kreeg hij een lintje uitge reikt. Jo Kodde (62) vervulde sinds 1966 veel functies in landbouworganisa ties. Hij heeft zelf ook een groot boerenbedrijf in de Oranjepolder in Arnemuiden, een familiebedrijf dat hij samen met zijn neef opzet te. Ook die heet Jo Kodde. Ze wor den daarom met bijnamen aange duid: zwarte Jo (die nu een lintje krijgt) en blonde Jo (CDA-raadslid in Middelburg). 'Zwarte' Jo Kodde had (en heeft) verschillende functies bij onder meer ZLTO, Telersvereniging, Aardappelafzetorganisatie en Arbi tragecommissie Contractteelt Aard appelen. hansweert - Het zomerpontje Hansweert-Perkpolder blijft zeker tot en met maandag varen. Schipper Laurens de Brouwer wil afwachten wat de gemeente Rei- merswaal beslist over zijn bezwaar schrift tegen de verlaging van de subsidie. Het besluit valt dinsdag. Eigenlijk zou dat deze week gebeuren, maar de wethouder voor toerisme is op vakantie. Mede-subsidiegever Hulst volgt in principe Reimers- waal. Het vaarseizoen was gepland van 28 juni tot en met 27 augustus. Het veer trok in de zomer van 2009 zo'n 2.700 passagiers. Toen kampte de Onderneming met doorgesne den afmeertouwen in de haven Hansweert. Het veer Perkpolder-Hansweert vaart maandag, woensdag, vrijdag en zondag. zie ook www.rondjepontje.nl door Claudia Sondervam Ik weet nog goed dat ik de sleutel kreeg. Van De Klerk, de architect." Vandaag is het veertig jaar geleden dat An gela de Vilder met haar jong ste zoon Adrie in een splinternieu we bejaardenwoning trok. Al die jaren verder woont ze er nog, aan de Pasteurstraat in Kruiningen. Met haar 88 jaar nu echt bejaard, maar al heel lang stiktevreden met haar huis. Dat was anders toen ze het voor de eerste keer zag: „Toen ik hier in het deurgat stond, dacht ik: moet ik hier in? Waar ben ik aan begon nen... Maar ik dacht ook: vooruit meid, pak aan. Je hebt wel voor he tere vuren gestaan. En ik wil hier nooit meer weg. Ze zullen me moeten wegdragen." Eigenlijk was haar een eengezins woning aan de Albert Schweitzer- laan toegezegd. „Maar de gemeen te kreeg nieuw personeel en dat ging voor. Wethouder Suy had nog gezegd: 'We hebben iets voor je. Da's echt iets voor jou. Ie werkt toch nog? Ik woonde toen nog in bij mijn broer aan de Hoofdstraat in 't Kasteeltje'. Zo noemden we dat." Daar overbrugde ze haar verhui zing vanuit Hontenisse naar 'd'n overkant'. Haar twee oudere kinde ren woonden al op de Bevelanden en wilden dat zij ook overkwam. Toen haar ouders op Hontenisse waren overleden, besloot ze de oversteek te wagen. Het enige wat beschikbaar was, waren de nieuwe be jaardenwoningen. De ech te Kruiningers wilden er niet wo nen: het blokje lag aan de buiten ring van het dorp. „Het hoorde er niet bij. Ik keek nog uit tot op het kerkhof. De Einsteinstraat was nog een grote boomgaard. En op de plek van de kinderopvang was een sloot met prikkeldraad en koeien erachter." Inmiddels is mevrouw De Vilder „Ik ga hier niet weg. Wat moet ik in een verzorgingshuis?" Het huis steekt solide in elkaar, vindt de bewoonster. „Eigenlijk is dit levensloopbestendig gebouwd voordat het woord bestond." Duurzaam woont ze zeker: de vloerbedekking houdt zich na veer tig jaar familiebijeenkomsten keu rig en de meubels zijn nog Zeeuws-Vlaams: „Van Morres. Die woonde toen op het Vismarktje in Hulst. Daar had hij een klein be drijfje met knechten. Hij maakte zelf zijn meubels." Inmiddels is de mening van de Kruiningenaren over de bejaarden woningen gekeerd: de woningen zijn gewild. Maar mevrouw de Vil der gaat niet weg. „Daar hoef je niet op te rekenen. Wat moet ik in een verzorgingshuis? Ik heb goede thuiszorg en tafeltje-dek-je. In een verpleeghuis wonen is veel duur der. Ik heb een thuiszorgindicatie tot 2023; anders steken ze mijn Mevrouw Angel;a de Vilder is al veertig jaar de tevreden bewoner van een geld wel ergens anders in!" aan alle kanten omgeven door ge zinswoningen. Het huis is klein: een woonkamer van 25 vierkante meter, een keu ken van t8 vierkante meter, een slaapkamer en een kleintje erbij. Ze woonde er twee jaar met haar zoon, en na diens trouwen was het huis eigenlijk groot voor haar alleen. De drie kinderen met aan hang en zes kleinkinderen vierden er Sinterklaas, Pasen; elk familie feest kon er in. Ieder weekeinde kwam de familie er thuis. „En dan kregen de kleinkinderen een gul den voor Jo Bode. Die verkocht snoep voor vijf cent en zo had je een hele zak vol", weet kleindoch ter Fiona nog. Ook de achterklein kinderen - twaalf in getal, maar twee van hen moet de familie door overlijden missen - komen er graag- door Florence Imandt tholen - Zo af en toe begint er- eentje te huilen. Maar eigenlijk valt het best mee. Het lijkt wel of de Thoolse baby's zich zeer wel be wust zijn van de gewichtigheid van het moment. In de bieb in Tholen werd gisteren namelijk de aftrap gegeven voor het project 'Boekstart'. Dat is een nieuwe dienstverlening van de bi bliotheek gericht op jawel, ba by's. Eerlijk is eerlijk, geeft projectleider Saskia den Otter toe, ook de mede werkers van de bieb zelf reageer den in eerste instantie een beetje sceptisch op het nieuwe project. „Het gaat uiteraard niet om lezen, maar om het bezig zijn met boe ken. Eraan voelen, ruiken, proe ven. Het exploreren van een boek noemen we dat." Uit Engels onderzoek is gebleken dat het belangrijk is voor de taal ontwikkeling en dus verdere loop baan dat mensen op ultrajonge leeftijd in aanraking met boeken komen. „Wie als baby omgaat met boeken, studeert gemiddeld drie jaar langer", zegt de projectleid ster. Diana Hage uit Oud-Vosse- meer neemt het meteen aan. Haar zoon Karsten is negen maanden nu en die zet ze bewust bij haar op schoot als ze voorleest aan zijn oudere zusje Maura. „Je ziet dat het herkenning geeft. Hij slaakt kreetjes en wordt enthousiast." Natuurlijk zijn babyboeken geen leesboeken, maar vooral kijk- en sabbeldingen, gemaakt van stof. Ze hebben felle kleuren, met hol lende konijnen en kwakende kik kers erin. Sommige boekjes knispe ren ook zo lekker. Vanaf heden zijn die speciale baby boekjes dus te leen in de bieb. En wees gerust, alle boekjes worden gewassen, door leerlingen van het aangrenzende Westerpoortcollege. Wethouder Peter Hoek reikt het eerste Boekstartkoffertje uit. Dat koffertje, zegt hij, symboliseert de attachékoffer die de baby als vol wassene later wellicht met zich gaat meetorsen. „Dat zal vol papie ren zitten, hier zit een sabbelboek- je in, maar het is wellicht een eer ste stapje op weg naar dé carrière van later." Q www.boekstart.nl Wethouder Peter Hoek overhandigt het eerste koffertje aan baby Hugo en moeder Carlyn. foto Robert van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44