64 59 71 zeeland 13 Politie polst Joannathan over plannen voor Tour commentaar Borssele II Deltawerken zijn in canon Vrom opgenomen VZG pleit voor verlenging van Pieken in Delta Meer schol en minder tong in Noordzee V. iS procent van de lezers vindt dat Nederland achterloopt met het stimuleren van duurzame energie. procent van de lezers denkt niet dat in 2020 de energievoorziening duurzaam kan zijn. procent van de lezers vindt dat een tweede kerncentrale nodig is. Het panel van het debat over energie in het Arsenaaltheater. donderdag 1 juli 2010 foto's Dirk-Jan Cjeltema Hebben we op weg naar een duurzame energievoorziening een extra kerncentra le nodig of niet? Het PZC-debat in Vlissingen bleef gisteravond in evenwicht tussen emotie en deskundige afweging. De emo tie wil een schone lei voor toe komstige generaties: geen kli maatprobleem én geen afvalpro bleem. Maar uit de deskundige afweging blijkt dat de kans klein is dat Nederland snel ge noeg overschakelt op zonne- en windenergie. Kernenergie lijkt dus nog wel even nodig. Toch is iedereen is het erover eens: zon en wind hebben de toe komst. Zo krijgt energieverkoper Delta geen helder advies. Delta-top man Peter Boerma wees er gis teravond terecht op dat ook Den Haag hem de laatste jaren niet echt heeft geholpen om voluit in te zetten op verduurza ming. Dat zal waarschijnlijk niet veranderen met de komst van een nieuw kabinet. De keus voor Borssele II lijkt aan te sluiten bij de huidige politieke verhoudingen. Ike Teuling: campagneleider kernenergie Greenpeace „Paars plus is de beste optie voor een nieuw kabinet. Als ze tenminste echt de goede kant op willen. Dat wil zeggen: geen tweede kerncentra le en geen nieuwe kolencentrales en het geld dat je ermee bespaart in duurzame energie steken." Jan Leen Kloosterman, docent kernenergie TU Delft: „Je kunt kernenergie niet uitsluiten in de elektriciteitsvoorziening voor de komende tientallen jaren. Een middenkabinet van WO, PvdA en CDA let denk ik het best op de be langen van zowel kernenergie als duurzame energie. Peter Boerma, directeur Delta: „Een kabinet met een zo breed mo gelijk draagvlak kan de beste beslui ten nemen voor de energievoorzie ning van Nederland in de toekomst. Dan kom je is volgens mij uit op een middenkabinet van VVD, PvdA en WD." Wim Sinke, energieonderzoeker bij ECN: „Met een kabinet dat alleen inzet op kernenergie en duurzaam buiten beschouwing laat, worden we de ri see van Europa. Ik ben bang dat er geen set van partijen te vinden met een meerderheid die echt voor duur zaamheid wil gaan." MIDDELBURG - De Deltawerken zijn opgenomen in de canon van de ruimtelijke ordening. Demissio nair minister Tineke Huizinga (Vrom) heeft die canon gepresen teerd. „De canon bestaat uit de bouwstenen van Nederland. Het vertelt het verhaal achter een door mensenhanden gemaakt land", al dus Huizinga. De canon bestaat uit 35 iconen. Tastbare plekken, plannen en ruimtelijke concepten die de invloed van de ruimtelijke ordening op het aanzien van Ne derland laten zien. www.canonro.nl MIDDELBURG - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) heeft er in een brief aan demissionair minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken op aange drongen het project Pieken in de Delta te verlengen. De Zeeuwse ge meenten wijzen de minister op het belang van de sectoren proces industrie en logistiek, en voegen er aan toe dat ook de sector (kusttoerisme minstens zo belang rijk is. Als die sectoren als zoge naamde Piek worden bestempeld bevordert dat de economische kracht en samenwerking. Juist in een recessie is innovatie van groot belang, geeft de VZG aan. door Rob Paardekam GOES - Joannathan Duinkerke, de verstandelijk gehandicapte jongen die in het nieuws kwam toen hij een stukje meefietste met de Giro in Middelburg, is door de politie gevraagd of hij opnieuw een derge lijke 'streek' wil uithalen tijdens de doorkomst van de Tour. „De politie stond ineens voor de deur", vertelt de 20-jarige Goese- naar. „Dat was een verrassing." Vol gens Joannathan waren de agen ten heel vriendelijk, maar ze maak ten wel duidelijk dat hij zich deze keer beter gedeisd kan houden. „Anders zou ik in hechtenis geno men kunnen worden op het mo ment van de doorkomst." De Goe- senaar heeft de politie echter laten weten dat hij niets van plan is. „Eén keer is leuk, maar twee keer wordt eentonig", stelt hij. Woordvoerder Mirja Vis van de po litie bevestigt dat agenten een be zoekje brachten aan Joannathan. „Dat deden we vanuit onze zorg plicht. We moeten deze jongen toch wijzen op de gevaren van een dergelijke actie." Het in hechtenis nemen van Joannathan is in het geheel niet aan de orde. „De agen ten hebben mogelijk gezegd dat dit een uiterst middel is, maar zo ver zal het niet komen", aldus Vis. VLISSINGEN - Vissers mogen in 2011 waarschijnlijk meer schol en min der tong in de Noordzee vangen, blijkt uit gisteren gepresenteerde adviezen van visserijbiologen. De schol heeft flink geprofiteerd van de lagere visserijdruk door sane ring van de kottervloot. Het be stand ligt met 435.000 ton ver bo ven het voorzorgpeil van 230.000 ton. Het scholquotum kan in 2011 met 15 procent omhoog naar 73.400 ton. Met de voor Zeeuwse vissers belangrijke tong gaat het minder goed. Het bestand zit op 33.000 ton, terwijl 35.000 nodig is. Voorgesteld wordt het quotum te verlagen van 14.100 tot 13.600 ton. Voor een overzicht van alle PZC-video's: www.pzc.nl/video Uw oranjefoto laten zien? Plaats 'm in het album 'Oranje 2010' op: www.pzc.nl/foto STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3