Wat is erger: C02 of radioactief afval? 2 ieel Huizinga voert druk op Delta op om aandelen Evides van de hand te doen Oud PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Is kernenergie nodig om de periode te overbruggen tot we - uiteindelijk - overgaan op duurzame energie? donderdag 1 juli 2010 door Willem van Dam Ik ken de man al vrij lang en had hem een poosje niet meer gezien. We troffen el kaar ruim een week geleden op het dorpsplein in Nisse, waar een boekenmarktje gaande was. „Je wordt oud", luidde zijn begroe ting. En dat was beslist niet als compliment bedoeld. Maar wie ben ik om hem tegen te spreken? Met mijn meer dan zestig jaren behoor ik inderdaad niet meer tot de jongsten. Is dat erg? Ja, dat is heel erg. Des morgens als ik onder de douche vandaan stap en een vluchtige blik in de badkamerspie- gel werp, is dat altijd weer een ontmoedigend begin van de dag. Een gerimpelde kop, dunnend haar, bollend buikje, rare beentjes - word daar maar eens vrolijk van. „Ach het valt wel mee", zegt me vrouw Van Dam. Maar dat zegt ze alleen omdat ze mijn lief is. „Oud worden is de enige manier om lang te leven", sprak mijn wij ze grootmoeder zaliger altijd. Een waarheid als een koe, maar leuk is anders. Steeds vaker vallen bij mij folders in de brievenbus waarin op opge ruimde toon seniorenstoelen, se niorenbedden, steunkousen, rolla- tors, scootmobielen en aanver wante artikelen worden aangepre zen. Zover is het dus al met mij ge komen; ik behoor inmiddels tot de doelgroep van de handelaren in hulpmiddelen. Een dag of wat terug bezorgde de postbode mij een brochure van een begrafenisonderneming, met het verzoek om mij een boekje te mogen toesturen met de weinig opbeurende titel Zo wil ik het als mijn sterven daar is. Daarin kan ik laten vastleggen wat voor soort lijkkist ik wens, welk muziekje ik tijdens mijn begrafenis gedraaid wil hebben, wat er op mijn graf steen gebeiteld moet worden en meer van dat soort dingen. Shit! Net in de zestig. Maar ik hoor de kraaien al kras sen. En nou moet ik van het Hitteplan nog binnen blijven ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E:. walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076-531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/Sezersserv5ce of bei: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal inam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 038-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig oir et colofon treft u nadere informatie aa ENERGIEDEBAT door Naidia BerkeSder en Ben Jansen N ederland loopt ach ter met de ontwikke ling van duurzame energie. Dat was on geveer het enige waar de voor- en tegenstanders van kernenergie het met elkaar over eens waren tijdens het ener giedebat van deze krant gistera vond in Vlissingen. De oorzaak van die achterstand? De Nederlan ders zelf, vond Wim Sinke van het Energie onderzoekscentrum Ne derland; de zwalkende overheid, zei Peter Boerma, directeur van energiebedrijf Delta; het gebrek aan subsidie, stelde Jan Leen Kloos terman, docent reactorfysica in Delft; de energiebedrijven, vond Ike Teuling van Greenpeace. De conclusies die *de vier deelne mers aan het debat uit die vaststel ling trokken verschilden hemels breed. Tot de tijd dat we een groot deel van de energie duurzaam pro duceren, is kernenergie broodno dig, zei Boerma. „Ik maak me het meest zorgen over de bouw van kolencentrales. In India en China komt er elke vijf dagen één bij. De keuze die we moeten maken is die tussen kernenergie en ongebreidel de C02-uitstoot van dergelijke cen trales." Kloosterman ging nog een stap verder: „Ik heb het liefst een tweede én een derde kerncentrale. Het C02-probleem is veel groter dan mensen beseffen. Met kern centrales kun je tijd kopen." Onzin, vond Teuling. Volgens Greenpeace remt een tweede kern centrale de ontwikkeling van duur zame energie juist af „In landen waar veel wordt geïnvesteerd in kernenergie, zoals Frankrijk, stelt duurzame energie geen fluit voor." Greenpeace zegt te kunnen bewij zen dat in Europa in 2050 negen tig procent van de energie duur zaam kan zijn als we nu beginnen met investeren. Teuling kreeg ap plaus uit de zaal met haar oproep om de vijf miljard die de tweede kerncentrale kost in duurzame energie te steken. „Ik denk dat je niet kunt bewijzen dat je perse een kerncentrale no dig hebt", zei Sinke. „Het is een maatschappelijke keuze die je moet maken. Het horrorscenario is dat we straks vier of zes kolen centrales hebben zonder een oplos sing voor de C02-opslag. Aan het kerncentraletraject kleven twee ge varen: op het moment dat je inves teert in kernenergie ontstaat er een sfeer van: 'we hebben al zo veel gedaan, het is niet meer no dig'. En een tweede kerncentrale levert veel basislast, terwijl er juist behoefte is aan flexibele energie bronnen. Persoonlijk vind ik het ri sico van kernafval verwaarloos baar afgezet tegen het gevaar van de opwarming van de aarde. Maar je kunt ook kiezen voor doorbij ten op het gebied van duurzame energie. Dat is een maatschappelij ke keuze." Els Verhage, actievoerder tegen kernenergie: „Ik geef toe dat de manier waarop in Nederland de kwestie van het ra dioactief afval is geregeld, mis schien de minst slechte is, maar het blijft afval dat lang gevaarlijk is. Ik schaam me erover voor mijn nage slacht." Hans Pollemans, energiespecialist in ruste: „Hoe kan het zijn dat een bijstands moeder zich geen zonnepanelen op haar dak kan permitteren? De zon is toch gratis." Tjieu van Mierlo, directeur Zeeuwse Milieufederatie: „We hebben in Zeeland een actie plan duurzame energie nodig, waar Delta, gemeenten, woningbouwcor poraties, de ZMf en andere maat schappelijke organisaties samen aan werken. Het mankeert nu aan ge voel voor urgentie." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Demissionair minister Tineke Huizinga (Vrom, Christen- Unie) vindt dat de aandelen van waterbedlijf Evides in directe han den moeten komen van provincie en gemeenten. Ze zet druk op de ketel en kondigt aan de Drinkwa- terwet aan te passen. Huizinga zei dat gisteren in een de bat in de Tweede Kamer. Evides is ontstaan na een fusie van Delta Water Bedrijf en waterbedrijf Eu ropoort. Sindsdien is de helft van de aandelen van Evides in handen van energiebedrijf Delta. De Rijn mondgemeenten bezitten de ande re helft. Door die constructie heb ben provincie en gemeenten ge trapte zeggenschap. Ook gaat de winstuitkering via Delta naar de provincie en gemeenten. Provinciale Staten willen dat Delta de aandelen in waterbedrijf Evides uiterlijk eind 2013 uit handen Dat wil de minister ook. „Als ik de wet nu aanpas komen er mogelijk schadeclaims van Delta en Evides. Zodra Delta en Evides uit elkaar zijn pas ik de wet aan. Om druk op de ketel te houden, heb ik de voorbereidingen voor de aanpas sing al in gang gezet. Want het is niet goed dat een publiek bedrijf in handen is van een commercieel bedrijf." In de Staten wordt al sinds 2007 aangedrongen op het uit elkaar ha len van Evides en Delta. Er is één ontbindende voorwaarde: vóór eind 2012 wordt bekeken of de overdracht van de Evides-aande- len kan worden uitgevoerd zonder dat de financiële positie van Delta in gevaar wordt gebracht. „Dit toont nu aan dat er bij Evides iets gebeurt dat niet wenselijk is", vindt Kamerlid Diederik Samsom (PvdA). Hij vindt het onjuist dat de kredietwaardigheid van (het commerciële) Delta afhankelijk is van het (publieke) waterbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2