economie 115 Vervoer klimt traag uit dal OPLEVING Transporteurs staan niet te juichen 'Subsidies EU aan Airbus illegaal' Mestwet nekt smaak van biertje 'Jaren miljoenen te veel betaald voor gas' 'Nachtwerk aan weg moet verminderen' Brussel wil negeren regels hard bestraffen Noorse Fjorden Noorwegen IJsland Groenland donderdag 1 juli 2010 rotterdam - In Chinese havens werden nog nooit zoveel contai ners met exportproducten op de boot gezet als in mei dit jaar. De re cordcijfers van voor de crisis zijn al gebroken. De Rotterdamse haven profiteert volop van China's suc ces. Nederlandse truckchauffeurs hebben weer volop werk, evenals de vrachtafhandelaars op Schip hol. Wat hen betreft is de weg naar boven definitief ingezet. Toch is niet iedereen volledig over tuigd. Zo is directeur lan Wester- houd van het grootste containe roverslagbedrijf ECT nog erg voor zichtig, hij waagt zich niet aan voorspellingen voor 2011. Bij het moederbedrijf van ECT, Hut chison in Hongkong, is de onzeker heid groot. Alles hangt af van de Westerse consument en die zou wel eens kunnen schrikken van al le bezuinigingen die de overheden over hen uitstrooien. Ook bij de binnenschippers kan de vlag nog lang niet uit. Sinds het uitbreken van de crisis varen de meeste schippers met verlies. Te weinig lading en daardoor veel te lage vrachtprijzen. „Het aantal con tainers trekt aan en langzaam ook de hoeveelheid droge bulk. Maar je kan na twee maanden niet zeg gen of dit blijvend is", zegt ad junct-directeur Jan Vogelaar van het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart (CBRB). De problemen zitten vooral bij de grote schepen van meer dan 2.000 ton. Het CBRB denkt nog steeds dat voor die schepen een oplegre geling nodig is. Maar de Neder landse concurrentiewaakhond NMa verbood zo'n regeling, waar bij schipper hun collega's betalen om niet te varen. Voor de vrachtwagensector zijn de vooruitzichten wel goed, meent voorzitter Klaas de Waardt van de Vereniging Eigen Rijders Neder land. Tijdens de recessie zijn zelf standige chauffeurs gestopt en kromp de vrachtwagenvloot met 9.000 stuks. „Het bedrijfsleven gaat merken dat er veel minder vervoer beschikbaar is. De ritprij zen zullen daardoor weer naar een gezond niveau gaan." Het tekort aan trucks blijft nog even. Nieuwe vrachtwagens wor den amper besteld, want banken weigeren kredieten. Daarnaast gaan de komende vijf jaar 50.000 chauffeurs met pensioen. geneve - Een Airbus A380 stijgt op tijdens een luchtshow in Duitsland, eer der deze maand. De Wereldhandelsorganisatie (WTO) maakte gisteren be kend dat de Europese Unie en Europese lidstaten ongeoorloofde subsidies hebben verstrekt aan Airbus. Deze moeten worden ingetrokken. De EU heeft volgens bronnen al besloten tegen de uitspraak in beroep te gaan. De Verenigde Staten spraken van een grote overwinning. De VS hadden zes jaar geleden al een klacht ingediend over de subsidies die de Amerikaanse concurrent Boeing ernstig zouden hebben benadeeld. foto anp den haag - Het gaat niet goed met de Nederlandse gerst en daarmee met het Nederlandse bier. Door de strenge wettelijke bemestingsnor men heeft brouwgerst tegenwoor dig vaak een te laag eiwitgehalte, waardoor de voor het bier noodza kelijke mout niet van goede kwali teit is. CDA-Kamerlid Ger Koop- mans bepleit daarom een versoepe ling van de bemestingsnormen. „We moeten voorkomen dat we al leen nog maar slappe brouwsels krijgen", aldus Koopmans. „Het zou onzinnig zijn als we uit het buitenland, waar minder strenge regels gelden, brouwgerst moeten halen voor een Hollands, Lim burgs of Brabants biertje." „Doordat het eiwitgehalte steeds la ger wordt, wordt de gerst moeilij ker bruikbaar", bevestigt Hans de Keijzer, beleidsmedewerker gra nen van het Productschap Akker bouw. „Daardoor wordt er uitge weken naar buitenlandse gerst, wat natuurlijk slecht is voor de Ne derlandse gerstboeren." WOERDEN Bedrijven en consumenten hebben de afgelopen jaren tientallen mil joenen euro's per jaar te veel be taald voor gas. Dat zal worden goedgemaakt door lagere tarieven. Dat leidt Hans Grünfeld, directeur van de organisatie van zakelijke ge bruikers van energie, af uit een vonnis van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven (CBB). AMSTERDAM Het Economische Instituut voor de Bouw pleit ervoor om werk aan rijkswegen minder vaak 's nachts en in het weekend uit te voeren om zo de wegwerkers minder te be lasten. Voor wegwerkers stuit wer ken in de nacht en in het weekein de op problemen als werkstress en beperkingen in het sociale leven. BRUSSEL EU-landen die de Europese begro tingsregels aan hun laars lappen, moeten strenger worden gestraft. De Europese Commissie denkt on der meer aan het stopzetten van bij dragen uit EU-fondsen. Dat blijkt uit voorstellen die Eurocommissa ris Olli Rehn gisteren heeft gepre senteerd. Het gaat om een uitwer king van eerdere ideeën van de commissie. mmsmmmmmmsmm&mmmmmmmmsmmm TIJDELIJK TOT 6.300,-VOORDEEL OP EEN PEUGEOT cruisewinkel.nl DE MOOISTE Amsterdam, Dover, Oslo, Stavanger, Flam, Molde, Hellyselt, Geiranger, Bergen, Kristiansand, Amsterdam MSC Opera**** Vertrek: alleen 18 augustus Duur: 12 dagen Inclusief cruisewinkel reisleiding van voor ABSOLUTE BALKONHUTTEN UITVERKOOP! Amsterdam, Bergen, Akureyri, Nuuk Godthaab, lliussat Jakobshaven, Prins Cristians Suns, Reykjavik, Thorshavn, Invergordon, Amsterdam Costa Luminosa***** Vertrek: alleen 1 augustus Duur: 21 dagen Balkonhut van 72507" voor 1975,- Italië, Griekenland Turkije Kroatië Venetië, Bari, Katakolon, Izmir, Istanbul, Dubrovnik, Venetië MSC Magnifica****+ Vertrek: elke zaterdag van 7 aug. t/m 30 okt. Duur: 8 dagen inclusief vluchten transfers 1e persoon v.a. €979 2e persoon v.a. 489,- Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. 4007 Om te vieren dat Toy Story 3 vanaf 23 juni in de bioscoop draait ontvangt u tot maar liefst 6.300,- voordeel op een nieuwe Peugeot. Ga nü naar de Peugeot-dealer voor een proefrit of kijk op www.peugeot.nl. Gem. veibr. (afh van type motor) I/100 km. 5,3-9,4; km/t: 18,9-10, peuceot™,«.total CO, 139-224 gr/km Partner Tepee PEUGEOT Max haalbare voordeel is op basis van de Peugeot 4007. Kijk voor meer informatie en voorwaarden op www.peugeot nl of vraag het uw Peugeot- dealer De Peugeot 207 XR, Blue Lease en bedrijfsauto's zijn uitgesloten von deelnome. Wijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15