geld werk 113 Laat fiscus WK-pool niet winnen trofee voor belastingambtenaar die zelfs het w-voetbal weet te verzieken donderdag 1 juli 2010 In bedrijven, scholen en andere instellingen wordt flink gegokt op dè uitslagen van het WK voetbal. Je legt een paar euro in en maakt vervolgens kans op de pot. Maar ook de fiscus heeft kans om te winnen. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Om de WK-sfeer te verho gen is in veel bedrijven, scholen en andere instel lingen een voetbalpool georganiseerd. Wie de uitslagen van de voetbalwedstrijden het bes te voorspelt, wint (een deel van) de inhoud van de prijzenpot. Bij grote bedrijven met veel werk nemers kan het bedrag in de pot behoorlijk oplopen. Maar pas op: bedraagt het prijzengeld meer dan 454 euro, dan moet de organisator van de pool kansspelbelasting af dragen. Gebeurt dat niet, dan kan de fiscus een boete opleggen. Voor je het weet, is de fiscus dan de gro te winnaar van de WK-pool. De Belastingdienst spreekt van een kansspel wanneer de prijswin naar wordt bepaald door toeval. Natuurlijk komt bij het invullen van een WK-pool de nodige voet balwijsheid kijken. Je maakt nu eenmaal meer kans op de prijzen pot als je Brazilië als wereldkampi oen voorspelt, dan wanneer je Ni geria tot winnaar maakt. Maar er zit ook een element van toeval in. Daardoor vallen voetbalwedden schappen onder de Wet op de kansspelbelasting. Ook prijsvragen worden door de fiscus als kansspel aangemerkt. Denk hierbij aan een rebus, slag zin of televisiequiz. Speelautoma ten vallen buiten de Wet op de kansspelbelasting, evenals prijsvra gen waarvoor een wetenschappelij ke of kunstzinnige prestatie moet worden verricht, zoals een litera tuur- of architectuurprijs of een prijs voor wetenschappelijk onder zoek. Wordt het kansspel georganiseerd door een persoon, bedrijf, stich ting of vereniging die in Neder land is gevestigd, dan is de organi sator verplicht 29 procent kansspel belasting in te houden als de prijs hoger ligt dan 454 euro. De prijs kan een geldbedrag zijn, maar bij voorbeeld ook een product of een dienst. Een voorbeeld: Gerrit organiseert op zijn werk een WK-pool. Vijftig werknemers doen mee, zij leggen allemaal een tientje in. Annelies wint de pool. Gerrit houdt 145 eu ro op de prijs in (29 procent kans spelbelasting over de inleg van 500 euro). Annelies krijgt 355 euro uitbetaald. Gerrit had dus beter een inleg van 9 euro kunnen vra gen. Dan was voor iedereen de in leg lager en zou Annelies een hoge re geldprijs hebben gewonnen. De inleg 450 euro blijft onder de grens van 454 euro en dus hoeft geen belasting te worden betaald. Bij een buitenlands kansspel moet de winnaar zelf voor aangifte en betaling van de kansspelbelasting zorgen. In de meeste loterijen zijn de te winnen bedragen vóór aftrek van kansspelbelasting. De Staatsloterij vormt een uitzondering. „Van de 28 miljoen die nu bij de Lotto in de jackpot zit, gaat er voor de win naar nog circa een derde af aan be lasting. De Staatsloterij communi ceert het bedrag na aftrek van de kansspelbelasting", vertelt Nanne van Nunen van de Staatsloterij. De belastingplichtige moet schrif telijk een aangiftebiljet met accept giro aanvragen bij de Belasting dienst. De kansspelbelasting moet worden afgedragen binnen een maand nadat de prijs is uitgekeerd. Op het biljet staat een toelichting hoe je de aangifte moet invullen en hoe je kunt betalen. Organisatoren moeten een admini stratie bijhouden met onder meer het totaalbedrag van de prijzen, de datum waarop de prijzen worden uitgekeerd en de datum waarop de kansspelbelasting is betaald. Zoals gezegd, kan de fiscus een boete opleggen aan de belasting plichtige als de kansspelbelasting niet of niet op tijd wordt betaald. „Maar", stelt woordvoerster Sharon Bartels van de Belasting dienst gerust, „het is niet zo dat de Belastingdienst nu als een gek aller lei WK-pools gaat controleren. Dit is geen speerpunt. We gaan er in principe van uit dat de organisato- gens is het prijzengeld in de mees- ren, indien nodig, zelf aangifte te pools minder dan 454 euro en doen. Al hebben we altijd zo onze heeft de fiscus daar dus niets mee methodes voor controle. Overi- te maken." reageren? geld@wegener.nl U profiteert van hoge kortingen, maar ook uw kinderen profiteren! Als zij nü hun oude speelgoed inruilen, krijgen zij fantastische Toy Story-goodies. Ook doneert Peugeot een bedrag aan War Child voor oorlogskinderen wereldwijd. Gem. verbr. (ofh van type motor) l/100km: 4,9-7 8, km/L 20,4-12.8; peuceotmwTotau CO. 130-182 gr/km. NU IN DE BIOSCOOP Despeelgoed-inruil actie loopt van 21 juni tot 22 augustus 2010 en op=op. Kijk v> het uw Peugeot-deoler. Wijzigingen voorbehouden. PEUGEOT MOTION 6 EMOTION >r informatie en voorwaarden op www.peugeot.nl of vraag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13