buitenland9 Wijnliefhebbers lopen te hoop tegen brug over Moezel Doden in Roemenië door watersnood 'Vojislav Seselj bedreigt leider oppositie vanuit Den Haag' Veelvoud aan kogels doodden Turken Noriega ontkent witwassen drugsgeld Witte olifant in Birma gevangen 'Prins van Jihad' krijgt vijfjaar cel Massagraf bij Srebrenica geopend Drie doden door gasexplosie België woensdag 30 juni 2010 de amokmakers uiteen te drijven. De betogers gooiden met stukken marmer die ze van een metrosta tion hadden afgebroken en staken vuilnisemmers in brand. Anderen vielen de politie aan met houten door onze correspondent Oene van der Wal ÜRZIG - Hoog boven Ürzig wordt het landschap glad getrokken als bij een cosmetische operatie. Bo men wijken voor de kracht van bulldozers, kiepwagens voeren la dingen zand aan. Waar tot voor kort bomen stonden, zijn nu me ters diepe sleuven te zien. Over en kele jaren zullen ze zijn overdekt met asfaltbeton en is hier de op-en afrit naar een nieuwe brug over de Moezel. Wijnkenners noemen de brug de sastreus voor de wereldberoemde Riesling-wijnen in Duitslands oudste wijngebied, waar al 2000 jaar wijn wordt verbouwd. „Dit project is een ramp", zegt Ernst Loosen, eigenaar van het wijngoed Dr. Loosen. „De brug vernietigt het cultuurlandschap van de Moe zel. De wijnranken worden bescha digd door de schaduw van de brug. En de waterdistributie in en kele van de beste wijngoederen van Duitsland verandert voor al- stokken. Een motoragent raakte ge wond en de demonstranten sloegen telefooncellen en bushokjes in el kaar. Vooralsnog werden er geen ar restaties verricht. Het geweld van gisteren ontstond tijd." Vooraanstaande wijnschrij vers als Hugh Johnson (71) protes teren hevig tegen de brug. Voor de Britse wijnpaus Johnson is de red ding van de Moezelwijnen niets minder dan een 'historische kwes tie'. Op het spel staat volgens de Brit 'het kroonjuweel onder de Duitse wijnen'. De bemoeienissen van Johnson en andere Britse wijn critici, die zich verenigden in de or ganisatie 'International Riesling Rescue', bliezen de protestbewe ging tegen de brug de afgelopen tijd nieuw leven in. Ook oud-mi- nister Joschka Fischer (Groenen) is van de partij, al was het uitgere kend zijn groen-linkse regering die de snelweg in 2003 goedkeurde. Met hun nieuwste wanhoopsar- gument tegen de aanleg trokken de tegenstanders recentelijk naar de Bondsdag in Berlijn. De op reus achtige betonpijlers rustende vier baans snelweg - 160 meter hoog, 1,7 kilometer lang - moet 270 mil joen euro kosten en dat is in crisis tijd 'een onverantwoordelijke ver spilling van belastinggeld', zo heet terwijl zo'n tienduizend mensen deelnamen aan een demonstratie die was georganiseerd door de twee grootste Griekse vakbonden en een aantal linkse splintergroeperingen, foto Panagiotis Mostsjandreou/EPA het. Maar het is vechten tegen de bierkaai. Juridisch en financieel is de zaak dichtgetimmerd. Milieube zwaren zijn in ettelijke rechtsza ken teruggewezen. Het ministerie van Verkeer, ironisch genoeg ook verantwoordelijk voor wijnbouw, steekt 35 miljoen euro in 'compen serende maatregelen'. Is 's wereld beste Rieslinggebied daarmee ten dode opgeschreven? Bepaald niet, klinkt het bij de ver antwoordelijke politici in de deel staat Rijnland-Palts. Daar zijn alle partijen behalve de Groenen vóór de weg. „De tegenstanders doen net of we een brug bouwen over het complete Moezeldal", moppert Kurt Beck, de premier van Rijn land-Palts. Terwijl het wijngebied langs de Moezel ruim 240 kilome ter lang is. Bij een vergelijkbare brug zou bovendien geen schade aan de wijnranken zijn vastge steld. Sterker nog, zegt een liberale politicus, de Riesling is gezien de opwarming van de aarde gebaat bij de twee uur schaduw die de nieuwe brug veroorzaakt ANKARA Zeven van de negen Turken die in mei bij de Israëlische aanval op een hulpkonvooi voor Gaza zijn ge dood, zijn door meerdere kogels ge raakt. Vijf van hen stierven door kogels in hun hoofd. Dat blijkt uit lijkschouwingsrapporten waarop persbureau AFP gisteren de hand heeft weten te leggen. Op het jong ste slachtoffer, een 19-jarige, is vijf keer geschoten. PARIJS De Panamese oud-dictator Noriega heeft gisteren voor een Franse rechtbank ontkend dat hij drugs geld heeft witgewassen. Noriega zei dat hij het slachtoffer is gewor den van een samenzwering door de VS. De ex-generaal staat in Frankrijk terecht voor het witwas sen van Colombiaans drugsgeld bij Franse banken. De VS leverden No riega eind april uit aan Frankrijk. YANGON In het westen van Birma is een zeldzame witte olifant gevangen. Dat maakten staatsmedia gisteren bekend. Het dier staat in het voor namelijk boeddhistische land sym bool voor politieke verandering. De dikhuid werd zaterdag in de kuststad Maungtaw in de staat Rak- hine gevangen door ambtenaren. De (vrouwelijke) olifant is onge veer 38 jaar oud. BELGRADO Tomislav Nikolic, de leider van de grootste oppositiepartij in Servië, heeft extra politiebewaking gekre gen, omdat hij met de dood wordt bedreigd. De krant Blic meldde gis teren dat Vojislav Seselj, die mo menteel door het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag wordt vervolgd voor oorlogsmisdaden, huurmoor denaars heeft ingeschakeld om Ni kolic om te brengen. Blic zegt deze informatie te hebben gekregen van bronnen bij de Servische politie. Nikolic was in het verleden vice- voorzitter van Seseljs ultranationa- BOEKAREST - Twaalf mensen zijn de afgelopen dagen als gevolg van hevige regenval en overstromingen in het noordoosten van Roemenië om het leven gekomen. Twee per sonen wórden vermist. Dat heb ben de Roemeense autoriteiten gis teren gezegd. Het noodweer sloeg maan dagnacht toe in de noordelijke re gio's Botosani en Suceava. Door de overstromingen zijn bruggen en wegen beschadigd. Gewassen zijn weggespoeld en honderden huizen hebben schade opgelopen. De spoorverbinding tussen Roe menië en buurland Oekraïne is buiten dienst gesteld en tientallen JAKARTA Een radicaal islamitische blogger en uitgever van militante geschrif ten die bekend stond onder de naam 'Prins van Jihad', Moham med Jibril Abdurahman, is gisteren in Indonesië veroordeeld tot vijf jaar celstraf. Hij was betrokken bij de zelfmoordaanslagen op twee luxe hotels in Jakarta vorig jaar. Ab durahman werd een aantal weken na de aanslagen gearresteerd. SARAJEVO Forensisch deskundigen zijn bij Srebrenica begonnen met het ope nen van een massagraf met slacht offers van de genocide in 1995. Het gaat mogelijk om een van de groot ste massagraven met Srebreni- ca-slachtoffers. De slachtoffers zijn vermoord in een opslagloods in Kravica. Meer dan duizend mos lims werden daar gedood door het Bosnisch-Servische leger. SOUMAGNE Drie personen zijn gisteren om het leven gekomen door een gasexplo sie in het Belgische Soumagne, ten oosten van Luik. De lichamen wer den gevonden onder het puin van een ingestort huis. De slachtoffers zijn een stel dat er woonde en een verwarmingsmonteur. De propaan- gastank in de tuin zou zijn ont ploft Door de explosie werd een hoogspanningskabel geraakt. listische Servische Radikale Partij (SRS). Na politieke meningsver schillen met de leider trad Nikolic in september 2008 echter af. Kort daarna richtte hij de Servische Pro gressieve Partij (SNS) op, die de ra dicalen in populariteit ver is voor bijgestreefd. Nikolic en de zijnen worden door de radicalen des te meer als verraders gezien, omdat zij hun zetels in het Servische par lement hebben meegenomen naar hun nieuwe partij. Nikolic om schrijft zichzelf nu als gematigd na tionalistisch. dorpen hebben geen elektriciteit. Honderden mensen moesten voor het wassende rivierwater uit hun huizen worden gered. In de stad Dorohoi klom een aantal mensen in bomen om zich in veiligheid te brengen. Door de overstromingen zijn sinds vorige week al zeker 21 mensen om het leven gekomen in Roeme nië. Dit is gisteren van officiële bronnen vernomen. Oost-Europa wordt het laatste an derhalve decennium 's zomers ge regeld getroffen door hevige wa tersnood. Ook Polen en Tsjechië hebben vaak met hevige waterover last te kampen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9