nergens spijt van Frans Pauwels Lezersfoto's Tour Jan Westdorp woensdag 30 juni 2010 De toenmalige Tourbaas Jean-Marie Leblanc, hier samen met Kees Bal, op bezoek in Zee land, in het jaar 2000. foto Ruben Oreel foto Ruben Oreel Twee keer ging Frans Pauwels (8 sep tember 1918 in Kieldrecht) van start in de Tour de France. Zowel in 1948 als in 1949 haalde hij dejinish niet. De Zeeuwse Belg, net als Theo Middelkamp een kind uit de grensstreek, raakte in de eerste etappe in 1948 al ver achterop. Samen met zijn ploeg maats Cor Bakker en Bernard Franken ver speelde hij 23 minuten op ritwinnaar Gino Bartali. Daar kwamen op de tweede dag nog eens 35 minuten bij. De Tourdirectie had dat jaar een nieuw regle ment ingevoerd, waarbij elke dag de laatste renner uit het algemeen klassement naar huis werd gestuurd. Aan het slot van de zevende etappe kon Frans Pauwels daarom zijn kof fers pakken. In 1949 mocht Nederland met een zes mans-ploeg naar de Tour en opnieuw was Frans Pauwels erbij. De tiende etappe van San Sebastian naar Pau werd de Nederlandse equipe fataal. Sijen, Lambrichs en De Korver hadden al eerder de strijd gestaakt, Pauwels wilde niet van opge ven weten. In de Pyreneeënrit werd hij gelijk tijdig met Henk de Hoog voor de zoveelste keer door een lekke band getroffen. Samen gingen ze verder naar Pau, waar ze echter na het sluiten van de tijdscontrole arriveerden. en te weinig grote wedstrijden bezoeken, worden door het comité ontkracht. Bennie Ceulen is tenslotte de offi ciële vertegenwoordiger van de Tour in Nederland. „We konden er niet om heen om alles via hem te doen, dus er was geen optie om zelf meer bij de Tour aan te kloppen." Meeliften met Rotterdam werd in die jaren afgewezen vanuit de Tour. „Zeker toen er nog een keus moest wor den gemaakt tussen Rotterdam en Utrecht. Dan zou het wel eens in ons nadeel kunnen uitpakken." En te weinig laten zien op het podium van de grote koer sen? De Zeeuwse lobby kreeg het advies om de Tourbaas niet te veel voor de voeten te lopen. De wrange nasmaak, zo die er al is, nadat de kansen op de Tour van 2006 wa ren weggevaagd, komt hooguit voort uit de illusies die Le blanc vaak heeft gewekt en de beloftes die werden ge daan. „We kregen steeds meer het gevoel dat we aan een dood paard liepen te trekken", verwoordde Arnold Parre het laatste jaar van de lobby in het boek De Tour in Hol land. „We hebben er altijd rekening mee gehouden dat in één jaar niet twee grote ronden naar Nederland zouden ko men", aldus Stoter. „Dat vertelden ze ons van de Touror ganisatie, maar nu blijkt dat ze dat wel doen met de Tour en de Giro. Ik heb me alleen afgevraagd of het wel goed zou zijn geweest dat de Tour dit jaar was gekomen. Het WK voetbal trekt alle belangstelling, de Giro is net ge weest en dan heb ik het nog niet eens over de crisis." „De Ronde van Italië is een enorme happening geweest", concludeert Poppelaars. „Dat hadden wij met de Tour in 2006 ook maar wat graag willen meemaken." De opties die voor dat jaar aan de Tour waren voorgelegd, waren een finish op Neeltje lans en eventueel een dag later een start in Terneuzen. De Tourbazen kozen er uiteindelijk voor om vanuit Valkenburg rechtstreeks via België naar Frankrijk te vertrekken. De locatie op Neeltje Jans is zondag tijdens de doorkomst het Vipcentrum met duizend genodigden van de provin cie en driehonderd van Rijkswaterstaat. De reclamekara vaan komt er om 12.00 uur voorbij, het peloton rond 13.45 uur. De rijweg wordt vanaf elf uur afgesloten voor ver keer, het publiek kan Neeltje Jans per fiets of te voet wel de hele dag bereiken over de parallelwegen. Tjitte van den Buijs, die de dag coördineert namens de provincie: „We hebben een bewuste keuze gemaakt: Neel tje Jans voor genodigden, en in Goes, waar het peloton door de stad trekt, wordt het die dag een groot volksfeest. Voor heel Zeeland wordt het publicitair gezien een top dag. De Ronde van Italië heeft de provincie al mooi in beeld gebracht. De Tour is in dat opzicht met camerawerk en luchtbeelden nog meer gespecialiseerd. Die reportage zal onze prachtige provincie nog beter en mooier aan de hele wereld laten zien." De PZC is op de dag dat de Tour de France door Zeeland trekt, zondag 4 juli, op zoek naar foto's van het spektakel. U kunt de foto's in het album Tour de France op www.pzc.nl/foto zetten. De leukste en mooiste foto's worden op maandag 5 juli in de krant gepubliceerd. D e Tour de France van 1961, gewon nen door de ongenaakbare Jacques Anquetil, was ook de enige Tour van Jan Westdorp (6 september 1934,' 's Heeren- hoek). Hij haalde Parijs met vier ploegmaats, de rest van de Nederlandse ploeg, met Wim van Est en Wout Wagtmans, was eerder afge stapt. Wim van Est wilde zelfs de hele ploeg meenemen. „Hij zei dat er voor ons toch niets te verdienen was", zegt Westdorp. De Zeeuw reed in één etappe mee voor de dagzege. „We zaten met vijf man voorop, maar ik viel in de laatste bocht." De etappe ging naar de rappe Belg Eddy Pauwels. jan Westdorp: „Ik heb één keer Jacques An quetil verslagen en klopte hem in het voorbij rijden even op de schouders. Maar verder was het een renner die ongeloof ijk hard op kop kon rijden. Ik heb later wel gelezen dat hij do ping gepakt heeft, dan ga je er natuurlijk anders over denken. Ik kan zelf met mijn vingers omhoog zeggen dat ik nooit iets genomen heb."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91