binnenland 17 DSB P BA Hongerloon bij pakketpost moeten zijn Eurlings wil suïcide op spoor aanpakken Strafbaar Maatregelen Q-koorts versoepeld woensdag 30 juni 2010 foto David van Dam/CPD voor de manier waarop het finan ciële toezicht geregeld is, achter ge sloten deuren en in alle stilte. Ook blijkt DNB structureel de ei gen mogelijkheden te onderschat ten. In de debacles rond ABN Am- ro en Icesave meende Wellink dat de toezichthouder de wettelijke middelen ontbrak om op te tre den. Volgens de bankpresident miste hij juridische handvatten om DSB tegen te houden. Dit bleek steeds onjuist. In de eerste plaats had DNB in 2005 nooit een bankvergunning aan DSB mogen verlenen, omdat de bank niet voldeed aan de voor waarden hoe een professionele bank bestuurd dient te worden. DNB was hiervan op de hoogte. Toch verleende de bank een ver gunning, omdat die vergunning de toezichthouder de mogelijkheid verschafte om DSB te controleren. Een goed argument om van de ge bruikelijke regels af te wijken, stelt Scheltema, maar dan moet DNB ook wel serieus toezicht houden en actief optreden bij misstanden. Zo mag de centrale bank wel een bestuurder van een financiële in stelling wegsturen. De macht van grootaandeelhouder Dirk Scherin- ga van DSB had ingeperkt kunnen worden, waardoor de bank een stuk minder kwetsbaar was gewor den. Met die bankvergunning kreeg DNB inderdaad zicht op de inbreker, maar vervolgens trad ze niet op als een goede agent. De fi nanciële wereld heeft echter een politieagent nodig die de dief daad werkelijk in de kraag vat, blijkt uit de commissies van Scheltema en De Wit. De toezichthouder mag zelf een voorzet geven hoe die denkt actiever en opener te wor den. Vraag is alleen of het huidige bestuur van DNB en zijn presi dent Wellink die over een jaar af scheid neemt, nog geloofwaardig deel kunnen uitmaken van die cul tuuromslag. Demissionair minister De Jager van Financiën wil een oproep tot een bankrun, zoals vorig jaar oktober gedaan door Pieter Lakeman, strafbaar stellen. „Naast een strafrechtelijke aanpak zal ook een mogelij ke civielrechtelijke benadering worden bezien." den haag - Voor meer dan drie honderd melkschapen- en melkgei- tenhouders die geen Cf-koorts op het bedrijf hebben, vervalt per 15 juli het fok- en vervoersverbod. De verboden werden eind december ingesteld om de Q^koortsuitbraak in te dammen. De demissionair ministers Gerda Verburg (LNV) en Ab Klink (Volksgezondheid) hebben dat gis teren aan de Tweede Kamer ge schreven. Volgens hen is het goed om de maatregelen te versoepelen, omdat de seizoenspiek van Qjkoortspatiënten is uitgebleven en uit voorlopig onderzoek blijkt dat het vaccin goed werkt. „De bac terie zal nooit helemaal verdwij nen, maar de belangrijkste besmet tingsbron is met de zware maatre gelen van de afgelopen maanden weggenomen", stellen ze. den haag - De forse groei van het aantal pakketbezorgingen gaat vol gens FNV Bondgenoten over de rug van de bezorgers. Dat zijn steeds vaker onderaannemers die per afgeleverd pakket worden be taald. „Het stuksloon komt vaak onder het wettelijk minimumloon uit", aldus FNV-woordvoerder Marco van Moort. Als gevolg van internet verkoop is het aantal pakketbezor gingen sterk gestegen. TNT Post Pakketservice levert dagelijks 400.000 postpakketten af tegen 350.000 jaar anderhalf jaar gele den. Selektvracht noemt een groei van 5 tot 10 procent. Volgens DHL Nederland is er ook een toename van het aantal internationale zen dingen naar Nederland. Verwacht wordt dat de online be stedingen door consumenten dit jaar met 15 procent zullen stijgen naar 7,3 miljard euro. Daarmee zal ook de pakketpost verder toene men. Volgens de FNV is de concur rentie moordend en besteden pak ketdiensten de bezorging daarom steeds meer uit aan goedkopere 'vrije rijders' zonder vaste contrac ten. Die worden ook niet door vak bonden vertegenwoordigd. TNT Pakketservice zal op termijn alle vaste pakketbezorgers vervan gen door subcontractors, die een vergoeding krijgen voor elke 'suc cesvolle stop' plus een toelage per afgeleverd pakket. Over de hoogte hiervan worden uit concurrentie- overwegingen geen uitlatingen ge daan. De onderhandelingen over de cao Pakketservice zijn nog gaan de. Bij Selektvracht kunnen pak ketbezorgers volgens de website af hankelijk van hun werkgebied tus sen de 25 en 65 euro per dagdeel verdienen. Bezorgers hebben zo een direct be lang om per rit zo veel mogelijk pakketten af te leveren. Hierdoor belanden pakketten vaak bij der den. „Is de geadresseerde niet thuis, dan moet het pakket bij de buren of zo dichtbij mogelijk wor den afgegeven. Soms waagt de be zorger nog een paar pogingen en dan valt niet uit te sluiten dat het pakket verderop in de straat te rechtkomt", erkent TNT-woord- voerder Suzan Demirhan. TNT Pakketservice wil vanaf vol gend jaar geadresseerden op de dag van bezorging een bericht stu ren met het tijdvak. De geadres seerde kan aangeven of hij thuis is of een alternatief adres doorgeven. De nieuwe waarschuwingsdienst wordt dit najaar getest. utrecht - De preventieve aanpak van zelfdoding op het spoor werkt onvoldoende. Dat schrijft demis sionair minister Camiel Eurlings van Verkeer in een brief aan de Tweede Kamer. In plaats van een gewenste daling, steeg het aantal vorig jaar van 164 naar 200. Eurlings heeft spoorbeheerder Pro- Rail gevraagd om de komende ja ren extra maatregelen te treffen om het aantal zelfdodingen terug te brengen naar 140 in 2014. ProRail kan de toename in 2009 niet direct verklaren. „We hebben er heel veel aan ge daan om suïcide te voorkomen, maar een open spoorsysteem van 6500 kilometer lang kun je niet hermetisch afsluiten", zegt een woordvoerder. Sinds 2005 probeert ProRail het aantal zelfmoorden op het spoor terug te dringen, ondermeer door het plaatsen van hekwerken, came ra's en verlichting. Vorig jaar sprongen er desondanks 219 men sen voor de trein; 200 springers overleden. Daarmee is het aantal dodelijke spoorzelfmoorden het hoogste in de afgelopen tien jaar. Volgens Ad Kerkhof, hoogleraar suïcidepreventie aan de VU Am sterdam, wil dat niet zeggen dat de aanpak van ProRail niet werkt. „We weten namelijk niet hoeveel suïcides er waren geweest als Pro- Rail de maatregelen niet genomen had." Toch groeit de druk vanuit de overheid om de aanpak van spoorzelfdodingen beter aan te pakken. Vooral omdat de meeste dodelijke slachtoffers in het railver- voer te betreuren vallen door zelf doding. Bovendien neemt het aan tal spoorsuïcides niet af, terwijl het totaal aantal zelfdodingen in Nederland wél daalt. Van de dertien spoorlocaties waar het vaakst suïcide wordt gepleegd, liggen er negen in de buurt van een psychiatrisch ziekenhuis. Pro rail wil die ziekenhuizen daarom betrekken bij het plan van aanpak. HHMSMBfiaaaHnasi Om Cf-koorts bij mensen zoveel mogelijk te voorkomen zijn sinds eind vorig jaar ruim 50.000 drach tige geiten gedood. De bacterie komt vooral vrij bij een abortus van een besmet dier. De Qj koorts maakte sinds 2007 duizenden men sen ziek. Dit jaar overleden vijf mensen aan de ziekte. Voor de 89 met Q_-koorts besmette bedrijven gelden pas vanaf 15 au gustus minder strikte regels. Die bedrijven mogen nog niet over gaan tot de orde van de dag, om dat op het laatste bedrijf nog die ren moeten worden gevaccineerd. Verder moet medio augustus on omstotelijk vaststaan dat vaccina tie er daadwerkelijk voor zorgt dat er minder Q;koortsbacteriën vrij komen. Op de besmette bedrijven mogen vanaf 16 augustus weer nieuwe dieren worden afgeleverd. www.roczeeland.nl vavoOroczeeland.nl Wij starten weer begin september Inéén jaar naar het diploma: VMBO-T HAVO VWO Of in twee jaar naar het diploma HAVO via onze opleiding: HEXBO Studeren per vak kan. Vrijstellingen vanuit het voortgezet onderwijs zijn mogelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. 16- en 17-jarigen zijn toelaatbaar via het voortgezet onderwijs. Kom naar de Open Dag op onze nieuwe locatie (Ravensteijnweg 1) in Middelburg op zaterdag 3 juli van 10.30 uur tot 13.30 uur. Vraag onze folder aan, kijk op www.roczeeland.nl (onder Cluster Educatie. Opleidingen) of bel voor een afspraak! Om 10.45 uur en 12.15 uur starten de Informatierondes per opleiding. ROC Zeeland, cluster Educatie Ravensteijnweg 1 4337 PG Middelburg T 0118-558640 Korte intensieve opleidingen VMBO-T, HAVO, VWO in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7