De verstofte schilderijen zijn straks Maakt de prijs voor u het verschil? 221 zeeland De familie Ermerins was snel van gegoede stand RESTAURATIE Trees Verwilligen uit Middelburg restaureert zes portretten uit de achttiende eeuw van leden van Kies ook voor 3 jaar energie! Stoomtrein krijgt subsidie voor aanschaf en bouwen motorwagens ZOMERKOORJESMARKT DELTA, voordelig en dichtbij. DONDERDAG 1 JULI OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 -17.00 uur woensdag 30 juni 2010 1 B Mathijs Snoeck is in oude glorie hersteld. door Raymond de Frel Gezellige mensen, die familie Ermerins. Ze zijn met geen moge lijkheid weg te krij gen uit het huis van Trees Verwilligen uit Middelburg. Is het ene koppie helemaal opge knapt, dan dient het volgende lid van het befaamde Zeeuwse ge slacht zich al weer aan. Verwilligen (68) vindt het alle maal prima, ze verdient er tenslot te haar brood mee. Een nazaat van de familie, die zich in de achttien de en negentiende eeuw onder de welgestelden in Zeeland mocht scharen, benaderde haar met het verzoek zes portretten op te knap pen. „Die stonden op zolder te verstoffen. De schilderijen zijn tel kens van familielid op familielid gegaan. En dat wil de familie graag zo houden. Daarom werd het hoog tijd dat deze beschadigde doeken worden gerestaureerd", ver telt Verwilligen. Alle doeken dateren uit de periode 1730-1760. Verwilligen: „In die tijd was het mode om op heel dik pa pier te schilderen. Dat is op een lin nen doek bevestigd. Het zorgde er voor dat er op een heel gladde on dergrond kon worden geschilderd. Ermerins-weetjes Johan Pieter Ermerins (Sluis, 1757) maakte zich in 1809 verdienstelijk bij de bestrijding van 'kwade koortsen' onder militairen, toen de Engelsen Zeeland binnenvielen. De Zierikzeese burgemeester Ja cob Pieter Nicolaas Ermerins (Fra- neker, 1832) toonde veel belang stelling voor de Zeeuwse geschie denis. Daarom werd hij Rijksarchi varis van Zeeland. De nachtblinde Willem Ermerins (Sluis, 1750) verdronk in Zierik- zee. Hij viel in de duisternis van een brug. Twee dagen later werd hij gevonden in de Nieuwe Haven. Nu zorgt het bij mij voor extra, tijdrovend werk. Vocht in de lin nen doeken heeft ervoor gezorgd dat de verf van het papier blad dert. Dat moet ik opvullen met een papierpap." Verwilligen heeft op dit moment een echtpaar uit de achttiende eeuw 'op visite': Maria Adriana Verboom en haar echtgenoot Mat hijs Snoeck, oud-burgemeester van Gorinchem. Maria wordt op dit moment weer mooi gemaakt, Snoeck heeft het predikaat 'zwaar gehavend' inmiddels van zich afge schud. Hoewel... „Toen ik zijn por tret schoonmaakte, kwam ik tot een bijzondere ontdekking. Hij wijst naar zijn linkerarm. Eerst be greep ik het niet zo goed, totdat ik zag dat hij zijn linkerhand mist", vertelt ze. „Aan zijn gezichtsuit drukking te zien, is hij daar trots op. Wellicht vonden mensen het toen een soort eer om aan ande ren te laten zien dat zij voor volk en vaderland hadden gevochten. Dat soort details ontgaat veel men sen. Weet je hoe dat komt? Wij zijn het kijken verleerd, omdat we dagelijks veel te veel en veel te snel le beelden in ons moeten opne men. Wie in deze tijd aandachtig kan kijken, verkeert in rijkdom." Snoecks vrouw wordt op dit mo ment met de krabber onderhan den genomen. Haar vernislaag is door zonlicht versuikerd, dus moet Verwilligen het papier milli meter voor millimeter onderhan den nemen voordat ze Maria in volle glorie kan herstellen. En als die klus achter de rug is, mogen Jan van Baarland, Francois Erme- lins, J.W. Bronsveld en Agath van Boelens een tijdje bij Verwilligen wonen. „Als je een tijdje aan zo'n portret werkt, bouw je er een band mee op. Gek misschien, maar als ik ze 's morgens voor het eerst zie, begroet ik ze." GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) kan 250.000 euro subsi die tegemoet zien voor de aan schaf en reconstructie voor een viertal motorwagens. Het geld komt van het Nationaal Land schap en van de provincie. Met de motorwagens, een bus op rails met eigen aandrijving, wil de SGB de hoofdverbinding worden tus sen toeristische attracties in de Zak van Zuid-Beveland. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli! DELTA tin the multi-utility company Snoeck kwam zwaar gehavend bij Verwilligen aan. Snoecks na de restauratie. In de genealogie van de familie Ermerins (1590-1908) wemelt het van vooraanstaande func ties in Zeeland. In rollen als arts, rechter, notaris, raadsgriffier, predi kant verspreidde de Ermerinstak zich in alle Zeeuwse regio's, van Sluis tot Nisse en van Oud-Vosse- meer tot Middelburg. De familie mocht zich al snel tot de gegoede stand van de provincie rekenen. De familie Ermelins, dat mis schien is afgeleid van het woord ermeriïn (hermelijn, gevlekt) is af komstig uit het Vlaamse Capelle- broek. In 1622 kwam Nicolaas Er merins als eerste naar de provin cie. Daar vervulde hij de rol van stadspoortsluiter. Ruim twee eeu wen bleef de familie overwegend woonachtig en werkzaam in Zee land. Daarna verspreidde zij zich over de rest van Nederland. Er zijn echter nog steeds nazaten van de familie in Zeeland woon achtig. De opdrachtgever van res taurateur Trees Verwilligen woont in de Zak van Zuid-Beveland. Zij wil echter niet met naam en toe naam in de krant, uit vrees dat de schilderijen van haar voorvaderen zijn op te sporen door mensen van kwade zin. Voor dit artikel is gebruikgemaakt van informatie uit de Genealogie der familie Ermerins 1590-1908 van Mr. P.C. Bloys van Treslong Prins. MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74