Geld voor tractor met waterstoftank Zeeland intratuin Goedemiddag! WINDENERGIE Drie boeren willen zuurstof die vrijkomt bij opwekken energie verkopen Koeien zoeken verkoeling BEVELANDEN-THOLEN 22 en 23 26 en 27 Baardmannetjes broeden in riet almanak door Claudia Sondervan KATS - Over anderhalf jaar moet er op het land van proefboerderij De Rusthoeve bij Colijnsplaat een trac tor rijden op waterstofgas. Om dat voor elkaar te krijgen, heb ben drie samenwerkende akker- bouwers op Noord-Beveland drie ton subsidie gevraagd en gekregen i: van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het gaat om geld uit het Europese fonds voor plattelandsontwikke ling POP2. De waterstof die als brandstof voor de trekker moet dienen, wordt gemaakt met be hulp van windenergie van de mo lens die bij Kats staan. De elektrici teit die de windmolen opwekt, wordt met een machine door wa ter geleid. Bij dat proces komt wa terstof en zuurstof vrij. Het appa raat wordt in een container bij de molen ondergebracht. Het driemanschap wil de zuurstof ook zien te verkopen. Het nabijge legen project voor mariene teelt De Zeeuwse Tong bekijkt of die zuurstof bij de opkweek van jonge vis gebruikt kan worden. De sa menwerkende boerenbedrijven van Breure, De Bruin en De Rust- hoeve willen weten of zij de windenergie van de molens bij Kats en Kamperland, die nu nog grotendeels geleverd wordt aan energiebedrijven Delta en Nuon, ook anders kunnen vermarkten. Een tankstation voor waterstofgas kan ook de bussen van Con- nexxion of de hybride personen auto's bedienen, oppert Rinus Breure. Een trekker die geschikt is voor waterstofgas, bestaat al. Maar de brandstofcel die waterstof ge schikt maakt voor verbranding is nog erg duur. Het driemanschap wil proberen fabrikant New Hol land te bewegen zo'n trekker op Colijnsplaat in te zetten. „Maar trekkers met die techniek zijn nog in ontwikkeling. New Holland denkt dat pas in 2013 of 2014 in de markt te kunnen zetten. Wij wil len daar eerder mee aan de slag." Dat moet ook: de subsidie moet eind 2011 resultaten hebben opgele verd, anders vervalt het budget. De drie ton beslaan ongeveer een derde van de totale kosten, zegt Breure. De rest wil het samenwer kingsproject fnancieren via de ban ken. Diverse advies- en onder zoeksbureaus buigen zich nu over de haalbaarheid van waterstof uit windenergie als milieuvriendelijke en duurzame brandstof in - onder meer - de akkerbouw. Familie Ermerins staat er binnenkort weer fris bij Op het Zeeuwse strand laat de aarde zich zien Woensdag 30 juni 2010 Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl SINT PHILIPSLAND - Op een dag als gisteren, met temperaturen van tegen de dertig graden kun je maar het beste in de buurt van water zijn. Dat weten ook deze koeien van het ras Charolais, die verkoeling zoeken bij een kreek in de Van Haaftenpolder langs de Krabben- kreekweg tussen Sint-Philipsland en Oud-Vos- semeer. Deze in 1852 drooglegde polder is in de jaren negentig teruggegeven aan de natuur en al meteen ontpopte het gebied zich als een geliefde pleisterplaats voor wintervogels uit het Hoge Noorden. Vooral ganzen strijken er dan met duizenden tegelijk neer. 's Zomers wordt het gebied begraasd door runderen, die ook het natuurgebied langs het Schelde-Rijn- kanaal begrazen. foto Jan van Zuilen •S-CRAVENPOLDER - In natuurge bied De Zwaakse Weel zijn on langs broedende baardmannetjes waargenomen. De rietvogel met bakkebaarden voelt zich senang in rietmoeras. Boswachter André Hannewijk weet het aantal broed- gevallen niet precies, maar hij heeft er zelf twee gespot. Bij het herstellen van 100 hectare natuur langs de oevers in 2006, was het sti muleren van de populatie baard mannetjes een voornaam doel. Maandagmiddag rond vier uur werd er op de Bevelandse redactie een be scheiden tribune gebouwd voor het kleine beeldscherm. De pagina's wa ren vakkundig gevuld, zodat er sa men naar de verrichtingen van het Nederlands elftal kon worden geke ken. De enige verslaggever van het vrouwelijke geslacht heeft niet zoveel met voetbal. Zij kwam rond het eer ste fluitsignaal terug van een klus over gebarentaal voor baby's. Ze stapte met ferme stappen de re- Tipredactie@pzc.nl dactie op, beende langs de tribune en riep met een toon van 'en ik zal dan nog wel een verhaaltje maken als jullie het niet doen' hard 'Goede middag!' Respons verwachtte ze niet, de heren waren al een en al oranje. Dacht ze. Want ze mochten dan wel stoïcijns naar het scherm tu ren, ze hadden haar allemaal gezien. Zonder op te kijken, groette de bru taalste collega terug: „Ook goedemid dag, volgens mij zijn de knoopjes van je blouse opengesprongen." 13 Geldig van woensdag t/m zaterdag, Max. 3 artikelen per klant Koopavond donderdag ei Intraruin Koudekerke Qalgpweg 6 www.intratuin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73