261 zeeland Op het Zeeuwse strand Inspectie was onzorgvuldig' Binnenkort een jubileum brieven woensdag 30 juni 2010 Grote mantelschelp, 5 miljoen jaar oud FOSSIELE SCHELPENATLAS Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl WK voetbal Het Oranjevirus is binnengedron gen. Veel Nederlanders vergapen zich aan het WK voetbal. Voetbal virtuozen zijn hun afgoden, harts tochtelijk worden ze aanbeden. Ge zellig in een café of bij vrienden kij ken, dat is gewoon leuk. Maar al dat gevloek en getier vind ik ver schrikkelijk. Kortom voetbal be heerst het maatschappelijk leven en wie daarover niet kan meepra ten staat op zijn werk of op school buitenspel. Als dan ook nog de sport in mijn krant elke dag pagina lang breed wordt uitgemeten en in tv-programma's urenlang van com mentaar wordt voorzien, haak ik af Daar gaat het niet meer over sport en sportiviteit. Daar gaat het over keiharde business. Het enige doel is winst en roem. Geef mij de onbekommerde pret van al die amateurvoetballers! Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Euthanasie Met de conclusie van het artikel over euthanasie van Monique Prins ben ik het helemaal eens: het zal op dit moment voor een arts meestal niet mogelijk zijn iemand die dementeert stervenshulp te bie den. Sinds vier maanden kom ik dagelijks op de gesloten afdeling van een verpleeghuis en volg ik het mensonterende aftakelingspro ces van een mij zeer dierbare tante. Ze lopen daar inderdaad rond, de mensen als de vriendin van Clara Legêne, die geen besef meer heb ben van hun toestand en dus, voor zover wij weten, niet ondraaglijk lijden. Maar ik zie veel meer boze en verdrietige mannen en vrou wen, zoals mijn tante, die zich be wust zijn van het feit dat ze weg zakken in vergetelheid en schreeu wen om hulp. Bij deze patiënten is sprake van 'uitzichtloos ondraag lijk lijden' Ik vind dat hun doods wens serieus moet worden geno men. Ik hoop dat er spoedig ande re criteria worden geformuleerd voor euthanasie zodat mijzelf deze ontmenselijking bespaard blijft. Ireen van Damme 't Schuttebocht 10, Oostburg Daling bevolking Het provinciebestuur maakt geld vrij om de krimp tegen te gaan. De invulling ervan wordt nog niet aan gegeven (krant, 24 juni). Zoals be kend speelt deze problematiek het meest in Zeeuws-Vlaanderen. In 1980 104.000 inwoners, in 2010 ruim 106.000 en in 2030 geschat op 99.000! Deze cijfers geven geen enkele rechtvaardiging voor keuzes voor buitensporige uitbreiding van de woningbouw, voor onverant woorde vernieuwing van het stads centrum van Terneuzen met ver loochening van het historische ka rakter en ten koste van weinig re creatie aan de Schelde en erken ning van kleinschaligheid. Meer aandacht voor toerisme en recrea tie, géén WCT maar containerter- minals in Terneuzen en Vlissingen, gratis vervoer door de Westerschel- detunnel. Verplaats het busstation naar de oud-parkeerruimte voor Checkpoint en voorzie in een gra tis veerdienst naar Hoedekensker- ke in de zomermaanden. En voor al: meer horeca aan het water en rond de kolk. Maak het wonen voor Belgen, werkzaam in de zorg en het onderwijs aantrekkelijker. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Zorg Afspraak bij de neuroloog om 14.15 uur, een donderdag in mei. Om 14.30 op gesprek bij de specialist. 14.37 uur sta ik weer op de parkeer plaats en neem plaats in de auto. Een DBC verrichting van het ADRZ voor 89,26 euro en een DBC verrichting neurologie 93,93 euro. Bijna 190 euro voor een con sult van geen 5 minuten en geen weet van wat een DBC-verrichting inhoudt. De kosten voor zorg wor den een belasting voor de burger waar geen uitleg meer bij past. Abko Paauwe 's-H-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Op de Zeeuwse stranden legt de aarde zich bloot. Fossiele schelpen liggen er voor het oprapen. Alle soorten en maten staan nu in een atlas. door Jan van Damme Zeeland is op wereld schaal gezien één van de belangrijkste vindplaat sen van fossiele weekdie ren. De bodem van de Noordzee daalt langzaam, het Belgische ach terland stijgt. Omdat Zeeland pre cies op het scharnierpunt ligt, ko men daar oude aardlagen dicht aan de oppervlakte. Gecombi neerd met de Westerschelde, die sleuven uitschuurt tot veertig me ter diep, levert dat perfecte voor waarden voor het tevoorschijn ko men van oude schelpdieren. Het strandje van de Kaloot weste lijk van Borssele is qua aantallen de ongekroonde kampioen. Bij Cadzand vind je minder, maar wel oudere fossielen. De haaientanden daar zijn al gauw 50 miljoen jaar oud. Ook op het strand van Dom burg is de zee gul. Je hebt liefhebbers als Peter Moer dijk (51) in Middelburg nodig om zicht te krijgen op die wondere we reld van miljoenen en miljoenen jaren oud. Met een team van des kundigen stelde hij De fossiele schel pen van de Nederlandse kust samen. Aangezien 90 procent aan de Zeeuwse kust wordt gevonden, is het een naslagwerk voor Zeeland geworden. In het boek komen tweekleppigen, keverslakken en stoottanden aan bod, zo'n 350 soorten in totaal. Voor Moerdijk - provinciaal ambte naar jeugdzorg - zijn de schelpen een jeugdliefde. Als jongetje ging hij mee vissen met zijn vader, niet om een hengel uit te gooien, maar De Kaloot is in Nederland de belangrijkste vindplaats van fossiele schelpen. om aan de vloedlijn te scharrelen. Toen is het verzamelen begonnen. Fossiel is Latijn voor 'opgegraven'. Het gaat in dit geval dus om week dieren, die door aarde of zand be dekt zijn geraakt en nu uit die oude aardlagen bloot worden ge spoeld. De schelpen in Zeeland zijn afkomstig uit zogenaamde pliocene en vro.eg-pleistocene la gen, die 2 tot 5 miljoen jaren oud zijn. Hoe herken je een fossiele schelp? Peter Moerdijk gaat af op zijn neus. „Zodra een schelpdier door Jeffrey Kutterink den haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) heeft in 2007 voor onnodige onrust ge zorgd bij ziekenhuizen en patiën ten. Dat concludeert de nationale om budsman, Alex Brenninkmeijer, in een onderzoek naar een klacht van de Vereniging van Samenwer kende Algemene Ziekenhuizen (SAZ). Die vond dat de IGZ de re putatie van de kleine ziekenhui zen had beschadigd door haar reac tie en optreden in een uitzending van het televisieprogramma Nova op 17 november 2007. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes werd er in als voor beeld gesteld voor kleine zieken huizen in Nederland waar jaarlijks onnodig mensen overlijden. Pa tiënten zouden te lang aan beade mingsapparatuur liggen. De richt lijn stond maximaal drie dagen toe. Maar in Goes zou iemand veer tig dagen aan de beademing heb ben gelegen. De Nationale Ombudsman noemt de communicatie van de IGZ 'on duidelijk' en haar berichtgeving 'onzorgvuldig'. De ziekenhuizen kregen volgens hem te laat duide lijkheid over de eisen waaraan zij moesten voldoen en de termijn waarbinnen dat moest. In de me dia gaf de IGZ een te ongenuan ceerd beeld van de kwaliteit van de zorg op IC-afdelingen, aldus de ombudsman. Een aantal ziekenhui zen voldeed volgens de IGZ niet aan de eisen voor verantwoorde zorg en mocht daarom geen IC-zorg meer verlenen. Door de gebrekkige informatie over de gehanteerde voorwaarden en de mogelijk te nemen maatrege len heeft de IGZ de rechtszeker heid van de ziekenhuizen aange tast, oordeelt de nationale ombuds man. De IGZ veroorzaakte bovendien onnodige onrust doordat een dag later bleek dat de ziekenhuizen wel aan de vereisten konden vol doen. Patiënten en hun familie maakten zich daardoor grote zor gen over de kwaliteit van de gele verde zorg. Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken Wijde mantelschelp, 3 miljoen jaar oud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64