221 zeeland Opknappen belfort gaat in najaar verder Zon, zee en strand bij de Maakt de prijs voor u het verschil? Goedemiddag! SUBSIDIE Stimulans voor bouwwereld TENDENS De overwegend Brabantse populatie van camping Zonneweelde in Nieuwvliet 'verzeeuwsvlaamst' de laatste jaren, stelt campingexploitant Martin Basting vast. Créton en Teijgeler laten werk zien almanak Kies ook voor 3 jaar energie! DELTA, voordelig en dichtbij. woensdag 30 juni 2010 door René Hoonhorst sluis - Burgemeester en wethou ders van Sluis willen haast maken met de verdere opknapbeurt van het belfort. Het college is er in ge slaagd extra subsidies los te peute ren, maar voorwaarde is wel dat de restauratiewerken nog dit jaar beginnen. Overigens is het voor het behoud van het belfort goed dat de werk zaamheden snel beginnen, want te veel oponthoud leidt slechts tot hogere kosten. Vorig jaar is begon nen met bestrijding van lekkages en vervanging van losse stenen in de buitenmuren van het belfort. Maar als dit najaar niet wordt be gonnen met het renoveren van metsel- en voegwerk, kan weer van voren af aan worden begon nen. Ook de binnenruimten zijn hard toe aan een metamorfose als Sluis over een jaar of twee ook een aan Johan Hendrik van Dale opgehan gen taaicentrum én een stadsmu seum in het enige Nederlandse bel fort wil vestigen. Sluis heeft zo'n miljoen euro toegezegd gekregen aan subsidies. Het leeuwendeel er van, zes ton, is bedoeld als stimu- MEEST CELEZEN 1Parkeerplaats Scheldedijk weg 2. Breskens wil Olympische Spelen 3. Gewonde bij aanrijding STELLING Stem op onze stelling 'Een kering in de Westerschelde is op den duur noodzakelijk' op onze website www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl lans voor de bouwsector. Met op drachten voor het bouwen en/of opknappen van cultuurhistorisch waardevolle gebouwen hoopt Den Haag de bouwwereld door de cri sis te slepen. De stichting Burgerlij ke Godshuizen te Sluis, die 50 mil le geeft, wil ook de VW laten huis vesten in het belfort. De ruim twee ton die via het Euro pese Interregproject Manoeuvres aan Sluis toevalt, hangt mede af van aan vier andere gemeenten uit te keren bedragen. Van een door het ministerie van Economische Zaken daaraan toegevoegde bedrag van een ton is overigens het groot ste deel al gestort. Met het aanvra gen van de Werelderfgoedstatus bij Unesco hopen B en W nog meer Europese en landelijke subsi dies binnen te kunnen slepen. Sluis zit weliswaar krap bij kas, maar heeft de afgelopen jaren 1,9 miljoen euro gespaard voor grondi ge renovatie en een facelift. Dat bedrag is voor een belangrijk deel nodig voor restauratie én ver nieuwing en vervanging van tech nische installaties. Daarnaast kan Sluis (moet van subsidieverstrek kers) investeren in toeristische, in teractieve culturele voorzieningen. door Harold de Puysseleijr Voor veel mensen is va kantie synoniem voor een verblijf in het bui tenland. Met volle kof fers het vliegtuig in op weg naar een zonnige bestemming, of lek ker met de auto de grens over. Toch kiezen deze zomer volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) weer zo'n 6,2 miljoen Nederlanders voor een vakantie in eigen land. Voor een deel van die mensen is dat door de economi sche crisis op dit moment zelfs het enige alternatief Van de vakantie gangers die kiezen voor eigen land, verblijft ongeveer dertig pro cent op de camping. Sommige campinggasten zoeken het zelfs heel dicht bij huis, zoals Annie en Jos Kolmeijer uit Aarden- burg. Binnen een kwartier staan ze vanuit hun stacaravan op cam ping Zonneweelde in Nieuwvliet thuis als het moet. Dertig jaar al is het echtpaar vaste gast op cam ping Adornis, die enkele jaren gele den door buurman Zonneweelde is overgenomen. Twintig procent van de gasten op de Nieuwvlietse camping is afkomstig van Zeeuws- Vlaanderen, zegt exploitant Mar tin Basting na een blik in zijn ad ministratie. Hij bespeurt daarbij de ten dens dat de verder overwe gend Brabantse populatie van zijn camping met een kleine vierhon derd plaatsen de laatste jaren 'ver zeeuwsvlaamst'. „Oudere vaste jaargasten uit Brabant stoppen en Zeeuws- Vlamingen nemen hun plaats in." Zestig procent van Bastings cliënteel staat op vaste jaarplaat sen, zoals het echtpaar uit Aarden burg en ook lanny en Benno Schram uit Axel. Zij zijn vakantie- liefhebbers bij uitstek, want van het vroege voorjaar tot het najaar zijn ze regelmatig in hun chalet op Zonneweelde te vinden. „Vroeger gingen we met de kinde ren naar het strand, nu maken we vooral fietstochten. De hele zomer door zijn we hier. Af en toe rijden we eens even naar huis om de tuin daar te onderhouden", vertel len Janny en Benno. Daarnaast gaan ze al jaren in het voorjaar op vakantie naar Tenerife en zijn ze in het najaar in Turkije te vinden. Dat is misschien dit na jaar ook nog de bestemming van Marlou en Francois Stallaert uit Hulst. Voorlopig echter geniet dit echtpaar eveneens van zon, zee en strand aan de Zeeuws-Vlaamse cos- ta, met hun tourcaravan op een sei zoenspiek van camping Hoogduin in Cadzand. „En van spelen met de wind", voegt vliegerfanaat Francois toe. Het echtpaar Stallaert brengt in middels het negentiende vakan tieseizoen door in Cadzand, waar van achttien op dezelfde camping. Daar hebben ze indertijd vooral voor gekozen vanwege de ligging. ,,'t Is hier maar de weg oversteken en je bent op het strand." Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's Marlou en Francois Stallaert kwa men als zoveel Zeeuws-Vlamingen ooit aan de eigen kust terecht in ver band met de kinderen. Hun zoon Bart is inmiddejs 25, maar het echt paar uit Hulst staat nog steeds elk jaar op een seizoenspiek van cam ping Hoogduin in Cadzand. „We heb ben hier alles bij de hand", zegt het echtpaar. Janny en Benno Schram uit Axel ko men reeds 36 jaar op camping Zon neweelde in Nieuwvliet. Voor- en na jaar kiezen ze voor verblijf in het buitenland, maar de hele zomer door zijn ze in eigen streek te vin den. Benno helpt zelfs mee met de organisatie van een reünie voor oud-gasten van de Nieuwvlietse camping. Jos Kolmeijer uit Aardenburg houdt al jaren een logboek bij waarin hij noteert hoeveel dagen en nachten hij met zijn vrouw Annie heeft ver bleven in hun stacaravan op de voor malige camping Adornis, inmiddels ook toegevoegd aan het bedrijf van Martin Basting en zijn vrouw. „Som mige jaren staan er tachtig dagen en 45 overnachtingen in." cadzand - De kunstenaars Anne- marie Créton en Lia Teijgeler expo seren in juli hun werk in de dorps kerk in Cadzand. Créton maakt sculpturen, kera miek en bronzen ojecten. Teijgeler is schilder. De kerk is de hele maand dagelijks geopend tussen 14.00 uur en 17.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl Maandagmiddag rond vier uur werd op de Bevelandse redactie een beschei den tribune gebouwd voor her kleine beeldscherm, om samen naar het Ne derlands elftal te kijken. De enige vrouwelijke verslaggever daar heeft niet zoveel met voetbal. Zij kwam rond het eerste fluitsignaal terug van een klus. Ze stapte met ferme stap pen de redactie op, beende langs de tribune en riep met een toon van 'en ik zal dan nog wel een verhaaltje ma ken als jullie het niet doen' hard 'Goe demiddag!' Respons verwachtte ze niet, de heren waren een en al oranje. Dacht ze. Want ze hadden haar alle maal gezien. Zonder op te kijken, riep de brutaalste: „Ook goedemid dag, volgens mij zijn de knoopjes van je blouse opengesprongen." Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli! 1111 the multi-utility company

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60