Varende bootjes Grevelingen brengen Maakt de prijs voor u het verschil? 221 zeeland Strandpaviljoen en meer steigers aan het haventje van Bommenede WATERSPORT Adviesbureau schetst kansen voor op één na populairste meer van Zeeland Feiten cijfers Kies ook voor 3 jaar energie! DELTA, voordelig en dichtbij. Verkoop woningen Zeeuwland loopt na bijstelling op schema ZOMERKOOPJESMARKT DONDERDAG 1 JULI OP DE GROTE MARKT IN GOES van 9.00 -17.00 uur woensdag 30 juni 2010 Het haventje van Bommenede heeft ruimte voor kampeerders. door Ton van den Nouweiand Dynamiek is het tref woord de komende jaren op het Greve lingenmeer. Niet al leen in het water door het terugkerend getij als straks de verbinding met zee her steld is. Maar ook óp het water, want uit de Watersportvisie Greve lingen blijkt dat varende boten meer opleveren dan 'drijvende ca ravans' in de haven. Een kajuitjacht in de haven van Bruinisse of Port Zélande draagt jaarlijks ongeveer 3000 euro bij aan de plaatselijke economie door huur van de ligplaats, onderhoud en reparaties aan de boot en verze kering. Gaat de boot varen, dan be steedt de bemanning bovendien gemiddeld 77,50 euro per dag in de horeca en detailhandel van bij voorbeeld Brouwershaven of Oud dorp. Bootjes moeten dus varen. Een van de middelen om dat te berei ken, is de aanleg van meer openba re ligplaatsen. Bureau Vrolijks, dat in opdracht van het Grevelingen- schap de visie opstelde, adviseert een toename van 400. Het gebied tussen Bommenede en Bruinisse wordt hierbij genoemd om wat meer vaarverkeer in het oostelijk deel te krijgen. Momenteel zijn er 600 openbare aanlegplaatsen. Een andere reden om meer aanleg plaatsen te maken, is de uitbrei ding van het aantal vaste ligplaat sen in Bruinisse (plus 800), Port Zélande (plus 350) en Herkingen (plus 270). En dan is met de ge plande Jachthaven van de Toe komst nog geen rekening gehou den. Al die nieuwe boten moeten tenslotte óók varen. Als overheden of onderne mers plannen maken voor de Grevelingen, moeten ze hierbij vooral denken aan de zo genoemde grote watersport. Dat zijn zeil- of motorjachten met ka juit. Vrolijks heeft uitgedokterd De Oosterschelde is bij waterspor ters favoriet, op de voet gevolgd door het Grevelingenmeer. Zeilers en motorbootvaarders ver blijven gemiddeld 15 nachten in de Zeeuwse Delta en varen daarbij 4,8 uur per dag. Drukste haven aan het Grevelingen meer is Port Zélande. De pas uit gebreide haven van Bruinisse komt op de tweede plaats. Ruim de helft van de watersporters op de Grevelingen is 50 jaar of ouder. Iets meer dan 40 procent heeft kinderen aan boord; 21 pro cent heeft ook de hond mee. dat de bemanningen van deze schepen het meest besteden, ter wijl ze het milieu het minst belas ten. Van de kleine watersport (duikers, open boten, waterscooters, surfers en kite-surfers) zijn de kitesurfers het meest belastend voor de na tuur omdat ze in (ondiepe) gebie den kunnen komen die voor ande re watersporters onbereikbaar zijn. Voor de nodige dynamiek en diver siteit oppert Vrolijks ook de moge lijkheid van varende vakantiewo ningen, zoals die in Limburg op de Maas te koop worden aangeboden. Ook wat meer ligplaatsen voor de chartervaart bevorderen de dyna miek. Net als hij bij de gemeente Schouwe n-Duiveland deed, adviseert Vrolijks het Grevelingenschap de water sport te koppelen aan de overige recreatie. Want als fietsers een zeil bootje huren en zeilers een fiets, profiteren beide sectoren. Andere adviezen zijn het commer ciëler maken van de duiksport, het concentreren van de surfsport aan de beide dammen en het streng re guleren van het kitesurfen. Rijkswaterstaat maakt een water- doorlaat in de Brouwersdam, met een optie voor een sluis. Vrolijks signaleert dat dan aan het meer al le steigers moeten worden vervan gen en alle strandjes opgehoogd. Het haventje van Bommen ede, bij Zonnemaire, moet een echte vaarbestem- ming aan het Grevelingenmeer worden. Die aanbeveling staat in de Water sportvisie Grevelingen, die in op dracht van het Grevelingenschap is gemaakt. In en bij het haventje kunnen momenteel 45 schepen lig gen. De steigers zijn smal en er zijn geen voorzieningen. Maar het haventje kan een mooie pleisterplaats worden tussen Brou wershaven en Bruinisse. Het ha ventje kan hiervoor worden uitge breid met dertig ligplaatsen voor één tot drie dagen. Op de wal is plaats genoeg om wat tenten neer te zetten, die de ouderwetse com binatie van tent en open zeilboot mogelijk maken. Bureau Vrolijks, opsteller van de visie, noemt een strandpaviljoen met uitzicht: 'een sterke aanvul ling op een kansrijke locatie'. Daar bij mogen sanitair op de wal en elektra op de steigers niet ontbre ken. „De bereikbaarheid van Bom menede over de weg beperkt de bruikbaarheid van deze unieke lo catie, waardoor de bereikbaarheid over water voor de hand ligt," schrijft Vrolijks. Het haventje is in zijn visie ook geschikt voor groe pen, zoals passagiers van de Brui ne Vloot of van riviercruisesche- pen. Het haventje kan andere aanleg- plaatsen op de Grevelingen ontlas- j ten. Gedurende het hele seizoen kennen die een bezettingsgraad van 23 procent, maar in de week einden en in de schoolvakanties zijn ze vaak overbezet. Voor over nachtingen in een boot op de Gre velingen moet een seizoen- of weekkaart worden gekocht. De Watersportvisie wordt morgen besproken in het algemeen be stuur van het Grevelingenschap. masBBBBms&m ZIERIKZEE - De verkoop van hui zen door Zeeuwland loopt dit jaar goed. De bedoeling is in 2010 twin tig woningen te verkopen voor 2,4 miljoen euro. Nu, iets over de helft: van het jaar, zijn al negentien wo ningen voor dat bedrag verkocht. De cijfers zijn overigens wel bijge steld. Vorig jaar lagen de verwach tingen veel te hoog. Zeeuwland ge bruikt het geld van de huizenver koop voor nieuwe investeringen. Bel 0800-5150 en stap in voor 1 juli! ij wurm i ram MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! Duikers in het Grevelingenmeer bij Den Osse. Waterrecreatie Grevelingen Marina Port Zeiand intensief bevaren route doorgaande route s ontsluitingsroute havens aanlegplaats jachthaven w Der Scharendijke Aantal passantenovernachtingen 8000 3000 1500 Herkingen Donja Odijk bron Watersportvisie Grevelingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46