van Torres sport 131 liL' «SB lEsaia'-s «■■■■-ir.a Yüichi Komana schlemiel in bar slechte achtste finale Europa loopt achter op Zuid-Amerika kwartfinales Argentinië - Duitsland Haly.eifihales; finales} mn; mmtmmmmsmsmm Zuid-Amerika levert bij het wereldkampioenschap voetbal met vier landen de meeste kwartfinalisten. Dat zijn Brazilië, Argentinië, Uruguay en Paraguay. Europa is het continent dat het daarna het beste doet Duitsland, Spanje en Nederland bereikten de laatste acht Ook Afrika is nog vertegenwoordigd, door Ghana. door Wilber Hack KAAPSTAD - Fernando Torres was lang onomstreden. Maar gistera vond leek Spanje van een rem ver lost toen de met zijn fysieke ge steldheid worstelende spits na een uur spelen naar de kant werd ge haald. Even had de ploeg weer de speelsheid van twee jaar geleden. Het leidde meteen tot de beslissen de treffer (1-0 winst) in de laatste achtste finale tegen Portugal. Het doelpunt kwam natuurlijk weer van de voet van David Villa, die eerst het lichaam van de uitste kende doelman Eduardo trof maar in tweede instantie via de onder kant van de lat raak schoot. De nieuwe spits van Barcelona, die zijn vierde WK-goal maakte, was het eindstation van een ouderwet se aanval, met een prachtig steek balletje van Iniesta. Xavi verlengde de pass met een subtiele voetbewe ging, waardoor het nipt buitenspel was. Niet voor het eerst op dit WK keurde de scheidsrechter, in dit ge val de Argentijn Baldassi, een* bui tenspelgoal goed. Het was gisteren precies twee jaar geleden dat Spanje in Wenen Euro pees kampioen werd. Van het brui sende voetbal was in Zuid-Afrika in de groepswedstrijden weinig meer over gebleven. Dat leidde in eigen land - ondanks de plaatsing voor de achtste finale - tot forse kri tiek. Er was twijfel aan de fysieke gesteldheid van een groot aantal spelers. Vanuit Barcelona roerde ook Johan Cruijff zich. Die noem de het systeem met de 'doble piro- te', de dubbele stopper, funest voor het Spaanse voetbal. Bij het enige grote titeltoernooi dat Spanje tot op heden won, was Mar cos Senna de verdedigend ingestel de middenvelder als compensatie voor twee spelmakers. Nu fungeren Busquets en Xabi Al- onso als controleurs en voetbalt Spanje behoudender. Ook gisteren wijzigde Del Bosque die strijdwijze niet. „De aanval begint in de achter ste linie. Busquets en Alonso knap pen veel vuil werk op,"waardoor anderen beter kunnen spelen. Maar in het voetbal is alles discuta bel", bleef de bondscoach kalm. Op de bank van het Green Point Stadium taxeerde Del Bosque voor al het rendement van Torres. Die startte aardig met een 'gespiegelde' Robben-actie vanaf de linkerflank. Naar binnen zwenkend stelde hij doelman Eduardo met een schot met rechts op de proef, zoals ook David Villa dat al snel tweemaal deed. Maar die goede actie kreeg geen vervolg. Na een uur spelen greep Del Bosque in. De keuze voor Fernando Llorente van Athletic de Bilbao als vervan ger was een verrassende. Hij bleek echter een veel beter koppel te vor men met Villa. De spits met nog geen tien interlands achter zijn naam besliste in de slotfase bijna de wedstrijd en stichtte meteen ge vaar met een kopbal. Niet veel later trok Spanje de wedstrijd in een be slissende plooi en bleek daarna in staat fantastisch te controleren. Portugal kwam nauwelijks nog aan de bal. Dat moet vooral een frustre rende ervaring geweest zijn voor Cristiano Ronaldo, die kan terug blikken op een uiterst pover eind- toernooi. De spits werd uitgefloten door zijn eigen aanhang en spuug de bij het verlaten van het veld in de camera. Hij viel in Zuid-Afrika alleen op met een koddige goal te gen het zwakke Noord-Korea, toen de bal via zijn nek nog voor zijn voeten rolde. De derby van het Iberisch schier eiland zou een vinnig gevecht moe ten worden. Maar in het veld had den de spelers van beide ploegen larig veel respect voor elkaar. In de slotfase was er het eerste rood in de onderlinge wedstrijden, omdat Ricardo Costa een elleboogstoot uitdeelde. Spanje hield de schade beperkt tot een gele kaart voor Xa bi Alonso. Dat was pas de eerste tij dens het toernooi, zodat de Span jaarden zonder zware last de kwart finale tegen Paraguay ingaan. woensdag 30 juni 2010 §1 ®8II1 üfP r.A< •- C yvt f :b"f Yüichi Komano mist zijn strafschop. Het zou de uitschakeling van Japan betekenen. foto Luca Bruno/AP door Dick Sintenie AMSTERDAM - Yüichi Komano is een doorsnee verdediger van een doorsnee voetballand: Japan. Toch zal zijn naam met gouden letters worden bijgeschreven in de Para- guayaanse geschiedenisboeken. Komano had gisteren als enige zijn zenuwen niet in bedwang toen het op penalty's aankwam in de achtste finalewedstrijd tussen Japan en Paraguay (o-o). De 28-ja- rige speler van Jubilo Iwata schoot op de lat. Het leidde tot grote vreugde bij de Zuid-Amerikanen die nooit eerder de kwartfinales haalden op het WK. Toch zal de wedstrijd in de meeste naslagwerken van dit toernooi slechts als statistiek worden weer gegeven. Er gebeurde hoegenaamd niets in Pretoria wat het vermel den waard is. Het schot op de lat van Matsui was aardig, en ook het hakballetje waarmee Shinji Okaza- ki in het strafschopgebied Keji Ta- mada vrijspeelde, sprak tot de ver beelding. Maar dan deed Tamada er weer niets zinvols mee. Wat voor wedstrijd het was? Nou, zo'n wedstrijd waarin de Japanse doelman Eiji Kawashima zijn ploeggenoot Tanaka heel hard met zijn knie in het gezicht raakte. En dat Tanaka dan even later per onge luk weer zijn eigen keeper torpe deerde. Die klunzigheid werkte een tikje op de lachspieren, maar dat was niet het vermaak waarop de neutrale kijker zat te wachten. Paraguay-Japan schreeuwde om een doelpunt, desnoods na een ar bitrale dwaling. Of een eigen doel punt, zoals de Aziaten in de voor bereiding op het WK tegen Enge land zelfs twee keer was overko men. Maar het duel ging na negen tig minuten geruisloos over in een verlenging en kabbelde rustig voort naar de strafschoppenserie. Voor het eerst dit toernooi moest een duel vanaf de stip worden be slist. De kijker hoopte dat het ve nijn in de staart zat. De herinne ring aan een historische tennispar- tij op Wimbledon was nog vers: Nicolas Mahut en John Isner mat ten elkaar vorige week volledig af in de vijfde set: 70-68. Misschien lag er nu in het Loftus Versfeld Sta dium wel een penaltyserie met his torische waarde in het verschiet. José Luis Chilavert, de voormalige keeper van Paraguay, had wel raad geweten met zo'n ontknoping. De boomlange keeper was niet alleen sterk op de lijn, hij was ook een vermaard strafschoppennemer. Hij scoorde in zijn loopbaan liefst 62 doelpunten, waarvan acht in de na tionale ploeg. Maar Chilavert is in 2004 gestopt en zijn opvolger lusto Villar hoef de gisteren geen vinger uit te ste ken om als winnaar van het veld te stappen. Drie Japanners, onder wie Keisuke Honda, schoten hun penalty feilloos raak. Komano, als derde aan de beurt, raakte hoog boven Villar de lat. Omdat alle vijf Paraguayaanse penalty's aan Kawashima voorbij gingen was er in de teleurstellende ontmoeting voor niemand een hel denrol weggelegd. Er was slechts één schlemiel, wiens naam met gouden letters wordt bijgeschre ven in de geschiedenisboeken van Paraguay. Uruguay -Z.-Korea HEBEEHi ma 28 juni VS - Ghana Nederland-Slowakije WK voetbal achtstefinales Zuid-Afrika ma 28 juni Brazilië - Chili zo 27 juni zo 27 juni |l Argentinië - Mexico Duitsland - Engeland ,v.l I di 29 juni di29jum Uruguay - Ghana Nederland - Brazilië Soccer City Stadion Johannesburg ZO 11 juli wo 7 juli Paraguay - Spanje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33