sport 129 maar een voetbalduel spelers niet blijven pamperen Goedenavond, zegt de linksback van Brazilië mammmmmm*" best oké maar Nederland neemt de woensdag 30 juni 2010 jSp.andoek m uit Wolph door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Het zou bij elk WK zomaar de droomfinale van de gemiddelde liefhebber in de we reld kunnen zijn. Nederland-Brazi- lië: dat is een wedstrijd vol herin neringen, die tegelijkertijd de nodi ge verwachtingen schept. Neder- land-Brazilië: dat is zoveel meer dan gewoon maar een voetbalwed strijd. Het is 0 zo verleidelijk om even weg te dromen bij al die grote spe lers uit beide landen die zoveel moois voor de eregalerij hebben achtergelaten. Cruijff, Pele, Van Basten, Garrincha, Gullit, Zico, Bergkamp, Romario. Zet ze bij el kaar en je hebt de Rembrandt van de voetbalsport. Vrijdag in Port Eli zabeth is het woord aan de helden van nu, aan Robben, Kaka, Sneij- der, Robinho, Van Persie en Fabia- no. Op papier danst en zindert het al, nu in de praktijk nog. Als Nederland en Brazilië aan een WK beginnen, dragen ze niet al leen de druk van het thuisfront met zich mee. Van Nederland en Brazilië wordt voor het gemak ook altijd maar verwacht, nee eigenlijk is geëist een beter woord, dat ze ook nog even de harten van mil joenen gaan veroveren. Iedereen dient betoverd te worden en oh wee als die brille er een keer niet is. Dan jammert het hele voetbal volk in de wereld dat het allemaal maar niks is. Lusten kunnen soms ook lasten zijn. Toen Brazilië op het WK van 1994 in Amerika voor het eerst de frivo liteit inruilde voor wat meer dege lijkheid stonden de Braziliaanse journalisten bij een persconferen tie schreeuwend op de tafels. Het was een grote schande! Zo'n pan demonium was het maandag in Durban niet toen de bondscoach van Oranje de Nederlandse pers op z'n dak kreeg vanwege het stroeve spel. Maar in beide geval len kwam de onvrede op hetzelfde neer: voetbal is meer dan winnen. Het moet de mensen ook iets to- Ronald de Boer en Phillip Cocu zoeken steun bij elkaar na hun gemiste straf schoppen in de halve finale van het WK 1998 tegen Brazilië, foto Cor Muider nen, iets van klasse, van avontuur, iets waar de jeugd van nu wat aan heeft voor de dag van morgen. Het is niet geheel toevallig dat in de rijke geschiedenis van het WK Nederland en Brazilië de mooiste ploegen hebben opgesteld die geen wereldkampioen zijn gewor den: het Oranje van '74 en het Bra zilië van '82. Twee teams die stier ven in absolute schoonheid. Het Oranje van Cruijff haalde tenmin ste nog de finale. Dat het daarin van Duitsland verloor werd alleen in het land van de wereldkampi oen niet als een misdaad be schouwd. Het Brazilië van '82 kwam niet eens verder dan de tweede groepsfase. Maar wat een geweldig elftal was dat: Cerezo, Eder, Zico, Socrates. Wie die namen leest en hoort, voelt nu nog de siddering van ge not door het lijf trekken. Dat elftal was met de latere kampioen Italië verantwoordelijk voor misschien wel een van de mooiste wedstrij den die ooit op een WK is ge speeld. Een treffen tussen de koele rekenaars van Italië en de gepassio neerde kunstenaars van Brazilië. Dat Italië met 3-2 won werd bui ten 'de laars' als een onvervalste 'crime passionel' omschreven. In Rio pleegden vier mannen zelf moord vanwege zoveel onrecht. Nou hebben de Brazilianen met vijf wereldtitels op zak verder niet zoveel te klagen. In de bekerkast van Oranje ontbreekt nog altijd iets. Of die leegte in Zuid-Afrika wordt opgevuld? Dan zullen de voetballers die vroeger nog wel eens de Brazilianen van Europa werden genoemd zich eerst van de echte Brazilianen moeten ont doen. Drie keer eerder kwamen de twee landen elkaar op een eind- toernooi tegen en even zovaak werd het een regelrechte topwed strijd. Denk aan het bijna niet te overtreffen spel waarmee Cruijff in '74 Brazilië vernederde. Denk ook aan dat memorabele treffen in '94 in Dallas toen Oranje terug kwam van een 2-0 achterstand en op winstkoers was, totdat Ed de Goeij zich verkeek op een vrije trap van Branco. Je zou er als Ne derlander nog kwaad om kunnen worden. En denk aan dat zinderende ge vecht in 1998 in Marseille, de halve finale van het WK die uiteindelijk na strafschoppen door de Brazilia nen werd gewonnen. Nu, twaalf jaar later, staan de beide schoonhe den weer tegenover elkaar. Bij Oranje is het nog altijd wachten op die ene goede wedstrijd, die el ke ploeg op een toernooi wel eens heeft. Het zou wat zijn als vrijdag in het Nelson Mandela Bay-Sta- dion van Port Elizabeth al die klas se eindelijk eens explodeert tegen die Zuid-Amerikaanse goudzoe kers. Dan is Nederland-Brazilië niet alleen een schitterend affiche, maar wordt het ook een prachtige wedstrijd. Zo gek is het dus niet dat deze baas van Oranje harde sancties ont week na de stuitende reactie van Robin van Persie op zijn wissel in het knock-outduel met de Slowa- ken. Misschien ziet hij in de met zichzelf worstelende aanvaller wel iets van de jonge Bert van Mar wijk terug en begrijpt hij dat een genadeloze ingreep juist averechts kan werken, zowel voor de speler zelf als voor de ploeg. Vrijdag wacht een monumentale wed strijd tegen de grote WK-favoriet en de bondscoach is als de dood dat er een scheur in het collectief komt. Immers, alleen als alles in de Oranje-gelederen optimaal functioneert, is er een kans om Brazilië te verslaan. De vraag is echter of dat collectief wel zo hecht is als de internatio nals uitspreken, zoals ze dat ook na de uitbarsting van Van Persie deden. Als hij echt heeft gevraagd om een wissel van Wesley Sneij- der, zoals liplezers van de NOS be weren, dan zal dat het ego van de laatste ongetwijfeld raken. Sneij- der is niet het type dat zomaar al les over zich heen laat gaan. Twee jaar geleden op het EK vocht hij ook al een beschamend privé-oor- logje uit met Van Persie, rond een vrije trap. De hoofdrolspelers be zweren dat hun relatie al lang her steld is, maar elke nieuwe storm vlaag kan oude wonden open scheuren. Het ontploffingsgevaar bij Oranje is toch al het grootst in door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Het beeld is pak kend en zegt veel over zijn huidige status. Linies van Michel Fernan- des Bastos (26) staat Dani Alves vragen te beantwoorden, rechts van hem kijkt aanvoerder Lucio met een zuur gezicht in een came ra. Bastos staat er een uur na de wedstrijd tegen Chili ontspannen bij. De linksback beantwoordt alle vra gen van de vooral Braziliaanse en Franse media met een serieus ge zicht, maar er verschijnt een glim lach als hij ontdekt dat er ook vra gen uit Nederland gaan komen. „Goedenavond", zegt hij even la ter met een prachtig accent. Spreekt de speler die aan het be gin van deze eeuw in Rotterdam rondliep nog steeds Nederlands? „Een klein beetje", lacht de voet baller met het bijzondere verhaal. Hij wordt in 2001 door Feyenoord naar Europa gehaald, breekt daar niet door en gaat na zijn eerste sei zoen op huurbasis naar Excelsior. Vervolgens keert Bastos terug naar Brazilië. Bij Atletico Paranaense, Gremio en vooral Figueirense ont wikkelt hij zich zo goed dat het Franse Lille hem in 2006 koopt. Na drie seizoenen legt topclub Olympique Lyon liefst achttien miljoen euro voor Bastos op tafel. Een paar maanden later debuteert hij voor de Selecao, nu is hij op het WK de eerste keus als links back. „Eigenlijk is het ongelooflijk hè?", stelt Bastos. Je zou denken dat hij met een bit ter gevoel terugkijkt op zijn perio de in Nederland. Maar niets is min der waar. „Toen ik in Nederland kwam was ik zeventien. Dat is heel jong, ik was eigenlijk nog een kind. Ik had moeite met de taal, ik wist niet wat er werd gezegd. Maar ik heb geen spijt van die periode. Ik heb er juist van genoten en er heel veel van geleerd. Ik ben terug gegaan naar Brazilië, maar heb veel aan Feyenoord te danken. Zij hebben mij als eerste club naar Eu ropa gehaald." Omdat hij toen jong was en tijd nodig had om zich aan te passen en te ontwikkelen, kan Bastos be grijpen dat ze in Rotterdam geen potentiële topspeler in hem zagen. „Nogmaals: omdat ik nog erg jong was. Iedereen weet dat het zo werkt in het voetbal. Je hebt hoog te- en dieptepunten, je situatie als speler kan heel snel veranderen. De afgelopen seizoenen ben ik in Frankrijk heel erg gegroeid. En nu ben ik basisspeler op een WK. Ja, het is een prachtig verhaal." Even terug naar Excelsior. Kent hij daar nu nog spelers van? „Nee", lacht Bastos. „Het is ook alweer acht jaar geleden. Ik speelde met Brian Pinas. En Leo Koswal, Gill Swerts." En wie was zijn trainer toen? „Adrie Koster", zegt hij reso luut. „Een goede trainer. Ik zal ook niet vergeten dat hij me de kans heeft gegeven om met Excelsior in de eredivisie te spelen." Nu heet zijn trainer Dunga en draagt hij het geel-groene shirt met rugnummer 6, dat de afgelo pen decennia vooral om de schou ders van illustere voorgangers als Branco en Roberto Carlos heeft ge zeten. Vrijdag krijgt hij Arjen Robben als directe tegenstander en komt Bas tos ook een oude bekende tegen. „Bij Feyenoord heb ik een hele tijd samen met Robin van Persie ge traind", vertelt de Braziliaan. „Nu staan we tegenover elkaar. Dat vind ik heel speciaal, want Robin is uitgegroeid tot één van de beste spelers ter wereld." Wie begint volgens Bastos als gro te favoriet aan de kwartfinale? Ne derland of Brazilië? „Het zijn twee technische ploegen, die aan elkaar gewaagd zullen zijn", weet hij. „Robben, Sneijder, Van Persie, noem maar op. Maar zulke spelers hebben wij ook. Een echte favoriet is er dus niet." de voorhoede. Robin van Persie, Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart, Arjen Robben: allemaal wil len ze de hoofdrol spelen. Van Marwijk zal er dus vol boven op moeten blijven zitten, want een nieuwe breuklijn in het blijk baar toch niet zo stevige Oranje fundament kan hij zich niet meer permitteren. Bij nóg een incident zal hij veel harder moeten optre den, wil hij zijn gezag als bonds coach blijven behouden. Emoties zijn menselijk en tot op zekere hoogte ook begrijpelijk, maar riant betaalde topspelers die zich mo gen bewijzen op een WK hoef je niet te blijven pamperen. Van Per sie is pas écht een grote speler als dat besef ook tot hem doordringt. Michel Bastos was ooit niet goed genoeg voor Feyenoord. Nu is hij links back van Brazilië. foto Kerim Okten/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31