zeeland 123 moeder te brengen?' Tractor rijdt op waterstofgas BIJ TMC IN KRUININGEN Twaalf sollicitanten voor burgemeesterspost l I 3inkruiningen'. Bijeenkomst over sloop Britannia Stadsdichters lezen voor op de Vismarkt Schilderclub exposeert HOE LATEP woensdag 30 juni 2010 maar jubelverhalen te zijn", geeft hij aan. Zo stuitte hij op een rook scherm. De zoon vertelde dat va der om de twee uur een sigaret mocht. „Dat was opgesteld omdat het vele roken de routine van de zorg doorbrak. Eigenlijk zeer ver drietig, want roken was het enige wat meneer nog leuk vond." In de beginjaren heette Der Boede 'een ziekenhuis voor chronische patiënten'. De villa kreeg in 1953 twee vleugels die aan Paleis Soest- dijk deden denken. Later werd nogmaals uitgebreid met de gebou wen De Vliedberg en Ter Poorte. „Der Boede groeide uit tot het grootste instituut van Nederland. Op het hoogtepunt zaten hier 350 cliënten op één plek." Een oude in formatiefolder spreekt boekdelen: „Vijf kilometer wandelpaden en dertig hectare parkachtige omge ving", leest Geerse voor. „Alsof het een vakantiepark was." Zeer waardevol voor zijn boek is het contact met ne gen zusters van het eerste uur, die nog geregeld bij elkaar ko men. „Ze hebben me heel veel fo to's gegeven en inzicht in een to taal andere manier van werken en denken over zorg. Zomer en win ter moesten ze de was met de hand doen - er was toen nog geen incontinentiemateriaal. Het ge beurde dat iemand bij het ophan gen van de was flauwviel, bevan gen door de kou." Ook moeilijk voor te stellen: het zusterhuis werd in de jaren zeventig dichtge spijkerd tegen mannelijk bezoek. „De zorg is enorm veranderd. Vroeger kwamen mensen in een totaal 'ontmenselijkte omgeving' terecht. Het eten leek er uit de lucht te komen vallen. Een groot verschil met de groepswoningen van nu, waar net als thuis weer wordt gekookt." Verhalen en foto's kunt u mailen naar derboedejohan@zeelandnet.nl landgoed. In de tuin lopen hertjes. Koningin Juliana bracht een koppel mee bij de opening in 1953. foto Lex de Meester door Claudia Sondervan KATS - Over anderhalf jaar moet op het land van proefboerderij De Rusthoeve bij Colijnsplaat een trac tor rijden op waterstofgas. Drie samenwerkende akkerbou wers op Noord-Beveland hebben hiervoor drie ton subsidie gekre gen van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Het gaat om geld uit het Europese fonds voor plattelandsontwikke ling POP2. De waterstof die als brandstof voor de trekker moet die nen, wordt gemaakt met behulp van windenergie van de molens die bij Kats staan. De elektriciteit die de windmolen opwekt, wordt met een machine door water ge leid. Bij dat proces komt waterstof en zuurstof vrij. Het apparaat wordt in een container bij de mo len ondergebracht. Het driemanschap wil de zuurstof ook zien te verkopen. Het nabijge legen project De Zeeuwse Tong be kijkt of die zuurstof bij de op kweek van jonge vis gebruikt kan worden. De samenwerkende boe renbedrijven van Breure, De Bruin en De Rusthoeve willen weten of zij de windenergie van de molens bij Kats en Kamperland, die nu nog grotendeels geleverd wordt aan energiebedrijven Delta en Nuon, ook anders kunnen ver markten. Een tankstation voor wa terstofgas kan ook de bussen van Connexxion of de hybride perso VLISSINGEN Iedereen die wil weten hoe en wanneer het voormalige hotel Bri tannia aan Boulevard Evertsen in Vlissïngen wordt gesloopt, is mor genmiddag welkom in Hotel Arion aan Boulevard Bankert. Daar houdt de gemeente Vlissingen om 17.30 uur een informatiebijeenkomst. Wethouder Piet Polderman en en kele ambtenaren zijn aanwezig. Zij willen graag suggesties bespreken om het 'gat' op de Boulevard straks op te vullen. Brit gaat eind juli of begin augus tus tegen de vlakte. MIDDELBURG De Middelburgse stadsdichter Jo hannes Herman Buma leest zon dag het gedicht van de maand juli 2010 en meer eigen werk voor op de Vismarkt. Dat gebeurt vanaf 14.00 uur. De huidige stadsdichters heeft ook zijn voorgangers uitgenodigd. Jan J.B. Kuipers en Marcel Koopman zegden toe om hun gedichten te ko men lezen. Als speciale gast heeft Buma Lau rens Geerse gevraagd. Volgens Bu ma 'de enige echte, de oerstadsdich- ter van Middelburg'. WESTKAPELLE Begin juli houdt Schilderclub West- kapelle haar jaarlijkse expositie in Westkapelle Herrijst. Morgen opent de expositie met alle schilde rijen van het afgelopen jaar. Mor gen, vrijdag en maandag 5 juli is de expositie te zien van 16.00 tot 21.00 uur en op 3 juli van 10.00 tot 21.00 uur. Naast werk van de schilder club zijn er foto's te bezichtigin gen. Zo toont de Stichting Cultuur behoud Westkapelle foto's met het onderwerp wielrennen. Leo Jobse uit Westkapelle exposeert sportfo- to's en foto's van zijn verre reizen. MEEST GELEZEN 1. Billenknijper aangehouden 2. Twaalf sollicitanten voor burge meesterspost Wim Dijkstra (foto) STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl VLISSINGEN - Eén vrouw en elf mannen willen burgemeester van Vlissingen worden. Ze hebben alle maal gesolliciteerd naar die post, zo maakte Ria Willemse van de provincie gisteren bekend. Onder de sollicitanten zijn zeven mensen die nu ook al burgemees ter zijn. Twee anderen vervullen een politiek-bestuurlijke functie, bijvoorbeeld wethouder. Over de achtergrond van de overige kandi daten wilde de provincie niets kwijt. Alle sollicitanten zijn lid van een politieke partij. Eén is lid van D66, drie van het CDA, vier horen bij de WD en vier zijn lid van de PvdA. Ambtenaren van de provincie zijn momenteel bezig met het vergaren van inlichtingen over de sollicitanten. Vervolgens wordt een aantal van hen uitgeno digd voor een gesprek met com missaris van de koningin Karla Pe- ijs. Zij maakt vervolgens een selec tie en stuurt een aantal sollicitan ten door naar de vertrouwenscom missie. De leden van die commis sie spreken ook weer met die be langstellenden en dragen vervol gens twee mensen voor die in aan merking komen voor de burge meesterspost. De gemeenteraad kiest vervolgens uit die twee de nieuwe burgemeester. Willemse verwacht dat de opvol ger van Wim Dijkstra in novem ber of december van dit jaar offici eel benoemd kan worden. Dijkstra kwam twee jaar geleden naar Vlis singen, nadat de toenmalige burge meester Anneke van Dok was afge treden nadat de gemeenteraad het college naar huis had gestuurd. vaaemmBumesesmi nenauto's bedienen, oppert Rinus Breure. Een trekker die geschikt is voor waterstofgas, bestaat al. Maar de brandstofcel die waterstof ge schikt maakt voor verbranding is nog erg duur. Het driemanschap wil fabrikant New Holland bewe gen zo'n trekker op Colijnsplaat in te zetten. „Maar trekkers met die techniek zijn nog in ontwikkeling. New Holland denkt dat pas in 2013 of 2014 in de markt te kunnen zet ten. Wij willen daar eerder mee aan de slag." Dat moet ook: de sub sidie moet eind 2011 resultaten heb ben opgeleverd, anders vervalt het budget. De drie ton beslaan onge veer een derde van de totale kos ten, zegt Breure. De rest moet van de banken komen. I MET bbq-avonden hoe meer korting' woo nwVi XoJs Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25