14boeken Congo, kerkhof voor illusies D H Wijnliefde en moord in Frankrijk Ontdekkingsreis met Nooteboom BOEKEN KORT i&S',x V llfM woensdag 30 juni 2010 Diep in Afrika legden Belgen de kiem voor bloedige raciale twisten. David Van Reybrouck schreef Congo, de dui zelingwekkende biografie van een ge doemd land. door Vincent Smits Tijdens één van zijn bezoeken aan Kinshasa, de hoofdstad van Congo, be landde de Belgische schrijver David Van Reybrouck in een oude, verlaten re mise voor stadsbussen. Daar trof hij in een roes tige boot een op zijn buik liggende man in brons aan. Het bleek te gaan om het vier meter hoge in Brussel gegoten beeld van ontdekkings reiziger Henry Morton Stanley ('Doctor Li vingstone, I presume?'), dat tot de onafhankelijk heid van Congo in i960 decennia op een heu vel bij Kinshasa had gestaan. De boot was één van de drie schepen waarmee Stanley in op dracht van koning Leopold II van België tussen 1879 en 1884 de rivier Congo had bevaren om posten te stichten. Zo begon de kolonialisering van dit enorme land. Van Reybrouck, wiens vader als spoorwegrepa rateur in Congo werkte, trok jaren uit om de ge schiedenis van Congo sinds 1870 vast te leggen. Het resultaat, Congo, doet sterk denken aan de Congolese versie van Geert Maks In Europa. Van Reybrouck las een reeks boeken en reisde heel Congo rond. Hij sprak daar vooral Congo- lezen met bijzondere verhalen. Van Reybrouck stipt interessante zaken aan, bij voorbeeld over het schandaal van de Vrijstaat, waar Leopolds zucht naar geld uitmondde in een perfide, bloeddorstige exploitatie van de Congolezen. Op enorme schaal werd de bevol king via bruut geweld - handen afhakken was geen uitzondering - gedwongen rubber te win nen. Deze 'rood-rubberpolitiek' werd begin twintigste eeuw veroordeeld door een hele reeks prominenten, onder wie de schrijvers Marc Twain en Arthur Conan Doyle. Uiteinde lijk zag Leopold II zich door de toenemende in ternationale druk en vooral door een enorm oplopende schuld gedwongen, zijn Congo in 1908 aan de Belgische staat over te dragen. Van Reybrouck beschrijft hoe Brussel dan be seft dat in België een totaal gebrek aan kennis van de inlandse cultuur bestaat. De regering stuurde een leger onderzoekers naar Congo om de inheemse bewoners en hun gebruiken en leefwijzen vast te leggen. Het resultaat was de Congo 1918: Een vertegenwoordiger van de Belgische staat int belastingen. foto CPD Encyclopédie des races noires en zoals vaker in de Congolese geschiedenis is gebeurd, hadden de goede bedoelingen van de Belgen desastreuze gevolgen. De encyclopedie werd zeer belangrijk. Doordat veel missionarissen op basis van dit boek lesga ven aan Congolezen, werden de stereotypen over de diverse stammen bevestigd. Zo heette het dat leden van de Babuastam geen respect voor meerderen hadden en dat pygmeeën alles stalen wat los en vast zat. Het boek versterkte zo de tribale gevoelens bij de bevolking. Dit leidde later tot opstanden en etnisch geweld tussen bevolkingsgroepen. In Oost-Congo lei den etnische spanningen nu nóg tot vreselijk geweld. Van Reybrouck brengt met de verhalen van ge wone Congolezen de geschiedenis tot leven. Van de pogingen van de Belgen de Congolezen in een slaafs burgerlijk kindervolkje te verande ren, tot de chaos die ontstond na de onafhanke lijkheid in i960 en de spiraal van geweld en el lende waarin het land vervolgens terecht kwam. De Belgische ambtenaar Vladimir Drachoussof, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Congolese jungle trok om belasting te innen, had toen in zijn dagboek al voorspeld dat het mis zou gaan met Congo. 'Afrika is een leer school voor het karakter, maar een kerkhof voor illusies'. Het is niet gemakkelijk bijna 130 jaar in ruim 600 pagina's te proppen en het duizelt de lezer soms van de namen en feiten. Maar het vlot ge schreven boek verveelt nooit en is zeer boeiend voor eenieder die geïnteresseerd is in de geschiedenis van een zeer arm land dat poten tieel het rijkste ter wereld is door zijn enorme voor raad grondstoffen. a David Van Reybrouck - Congo. De Bezige Bij, 29,90 euro. VOETBAL Wie geen genoeg krijgt van het WK voetbal en ook met de sport bezig wil zijn als het tv-scherm niet groen kleurt, kan de thriller 'Buiten spel' van Nanne Harkema pro beren. Achter dit pseudoniem gaan de schrijvers Gerard Nan ne en Connie Harkema schuil. Dat samen schrijven niet altijd een beter boek oplevert, wordt hier wel duidelijk. Het boek be gint met de moord op een ster voetballer. Matty, een jonge journaliste van Voetbal Interna tional, vindt hem. Maar daarna stapelen de ongerijmdheden zich op. Spannend wordt het al helemaal niet. Q) Buitenspel - Nanne Harkema. Ellessy, 210 pag., 17,95 euro Dat de appel staat voor verleiding, weten we al sinds Eva Adam deze verbo den vrucht aanbood. Dat in de kern van de appel bitterheid schuilt, is ook al geen nieuws. Toch schreef Katharina Hagena 'De smaak van appelpitten', een boeiende en meeslepende ro man rond dit gegeven, waarin de natuur een grote rol heeft. Iris erft een huis met een appel boomgaard van haar oma. Ze raakt steeds meer in de ban van het huis en het verleden. De fa miliegeschiedenis lijkt haar aan te kijken vanuit de weckflessen met ingemaakt fruit. Q Katharina Hagena - De smaak van appelpitten. Vertaling Nelleke van Maaren. Cossee, 19,90 euro. Tomas Ross heeft zojuist zijn tweede Havank afgeleverd 'Het mysterie van De nacht wacht'. De oude politieromans van Hans van der Kallen (Ha vank) over de legendarische in specteur Charles C. M. zijn voor de lezer van nu even gedateerd als nostalgisch en licht slaapver wekkend. Die nostalgie heeft Tomas Ross goed weten te be waren in zijn herschepping van De Schaduw, maar slaapverwek kend is zijn tweede Havank al lerminst. Q Havank Ross (Tomas Ross) - Het mysterie van de Nachtwacht. Bruna, 17,95 euro. Martin Walker - De vergelding. Vertaling Riek Bredman. Cargo, 18,50 euro. door Mieske van Eek e Franse politiechef Bruno Courrèges eet, drinkt en werkt naar hartenlust met de mensen in zijn dorp Saint-Denis in de Périgord. Op zijn tijd knijpt hij een oogje toe als zij het niet zo nauw nemen met de regels. Hij doet mee met de druivenpluk en voelt zich niet te goed om met blote voeten in een wijnkuip drui ven fijn te stampen. De Britse schrijver Martin Walker brengt zijn zomers door in een dorpje in de Dordogne, dat hem boeiende stof oplevert voor zijn ro mans over Bruno Courrèges. In De vergelding gaan levens kunst en speurzin hand in hand. Bruno blijkt allerminst een sullige goedzak als in zijn dorp een aanslag wordt ge pleegd op een onderzoekssta- tion dat experimenteert met genetische manipulatie. Hij grijpt kordaat in en onder zoekt voortvarend maar be hoedzaam hoe het zit. Onder tussen tobt hij met zijn liefde voor een vrouw, die wil dat hij in Parijs komt wonen. Als in Saint-Denis een Califor- nische wijnmaker met grote plannen opduikt, krijgt Bru no de handen vol om de ge moederen van voor- en tegen standers te bedaren. Wat er al lemaal gist en kolkt in het dorp blijkt pas goed als Bru no in een wijnkuip het lichaam van een jonge man vindt en voor de kuip dat van een oude man. Dat ook de hond van de man wordt ver mist, maakt Bruno wantrou wig. Walker brengt zijn lezers met zijn enthousiaste verslagen .van druivenpluk, traditionele wijnmakerij, eten en drinken in vakantiestemming. Een smakelijke politieroman. (j) Cees Nooteboom - Scheepsjournaal. De Bezige Bij, 23,90 euro. door Sonja de Jong CEES NOOTEBOOM oewel hij ook prachti- romans op zijn naam heeft staan, is Cees Nooteboom (1933) - een van de laatste van de grote schrijvers in ons land en on danks zijn leeftijd nog onver minderd actief- toch vooral bekend als schrijver van reis verhalen. Nooteboom ver woordt wat je zelf eigenlijk voelde en dacht tijdens je rei zen, maar niet onder woor den kon brengen. Bovendien leert hij je nieuwe manieren van kijken, opent hij je geest voor andere indrukken. En dat alles in een taal die hij steeds opnieuw lijkt uit te vin den. Ook de nieuwe bundel Scheepsjournaal, waarin zeven verhalen bijeengebracht zijn, is in dat opzicht weer een ont dekkingsreis op zich. De meeste van de verhalen zijn eerder gepubliceerd, in dag- en weekbladen of in Duitsland. Nooteboom reist onder meer naar het zuidelijk ste puntje van Zuid-Amerika en naar de eilanden rondom de punt van Zuid-Afrika. In Broome in Australië bezoekt hij de graven van de Indische Nederlanders die er in 1942, in de schepen die hen vanaf Java naar de veiligheid ver voerden, gedood werden door Japanse bommenwer pers. In India is hij getuige van de lijkverbrandingen in Benares en in Mexico volgt hij het spoor van de Inca's. Bij de verhalen zijn foto's op genomen van Simone Sassen, Nootebooms huidige levens partner. Helaas afgedrukt op hetzelfde papier als de tek sten en met een lelijk blauw- zweem eroverheen. Meer dan een nietszeggende illustratie van de dingen die Noote boom beschrijft, zijn ze dan ook niet. Jammer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 14