economie 113 Fiscus jaagt op amateursportclubs Kranten zien hun oplages stijgen Huisdieren met kanker kunnen worden bestraald Kroes hekelt hoge prijzen gsm-bedrijven Nederland bij beste vijf op iet-gebied Huizenprijzen VS stijgen flink in april 'Gemeente miskent woonwens burgers' Getronics in onrust door ontslagdreiging woensdag 30 juni 2010 AFDRACHT BTW Verenigingen in problemen door speerpuntactie Belastingdienst DEN HAAG - Steeds meer sportver enigingen komen in conflict met de Belastingdienst over de af dracht van BTW. Sportclubs zijn het lijdend voorwerp van een speerpuntactie van de fiscus, aldus advies- en accountantsorganisatie Accon AVM. Misverstanden over de btw-af- dracht kunnen sportclubs en on dernemers duur komen te staan, zegt directeur belastingadvies René de Visser. „Bij sommige clubs gaat het om btw-bedragen tussen 50.000 tot 250.000 euro. En dan heb je het nog niet over de boete." De lokale loodgieter, die de voetbalploeg van zijn zoontje voor ziet van shirtjes met het bedrijfslo go, vindt misschien dat hij de club steunt. De fiscus denkt daar an ders over. Volgens de Belasting dienst is hier sprake van een zake lijke transactie, waar BTW bij komt kijken. Er wordt namelijk 're clame' gemaakt. Accon AVM spreekt van een toename van het aantal 'fiscale probleemgevallen' sinds de fiscus met zijn actie is be gonnen. „De vraag wanneer en door wie er btw moet worden af gedragen, is vaak onduidelijk voor verenigingen", stelt De Visser. „Kleinere sportclubs kunnen vaak gebruikmaken van de btw-vrijstel- ling op fondsenwerving, maar ook daarvoor dienen zij een goede ad ministratie te voeren." Btw-af- dracht kan nodig zijn voor zowel de levering van diensten, bijvoor beeld het verkopen van clubmateri alen, als het verkopen van reclame mogelijkheden, zoals shirtsponso- ring. Het hangt er vanaf of sport clubs drempelbedragen voor spon sorinkomsten overschrijden. Sportbestuurders doen er verstan dig aan hun boekhouding goed na te kijken op de btw-afdracht, waar schuwt De Visser. Want hoewel er slechts zelden sprake is van opzet bij clubs die over de schreef gaan, kan de fiscus een boete opleggen. „Die kan tot honderd procent op lopen, dus het hele bedrag nog eens verdubbelen." De speerpun tactie van de fiscus geldt voor het hele stichtings- en verenigingsle ven in ons land. MARKT BRUSSEL AMSTERDAM NEW YORK DEN HAAG APELDOORN Wie mobiel belt of sms't over de grens, moet vrijwel altijd de maxi mumprijs betalen die de EU heeft ingesteld. Dat komt omdat gsm-ex- ploitanten daarop te weinig concur reren, stelt EU-commissaris Neelie Kroes (Digitale Agenda). De EU dwingt de telefoonbedrijven sinds drie jaar de prijzen te verlagen. „Maar na drie jaar hanteren de meeste aanbieders prijzen die op of net onder de maximumprijs lig gen. Meer concurrentie zou gunsti ger tarieven moeten opleveren voor consumenten", aldus Kroes. Nederland staat op de vijfde posi tie van de wereldwijde ranglijst van internationale concurrentiepo sities op iet-gebied. Vorig jaar be kleedde ons land nog de derde plaats. Dit blijkt uit de jaarlijkse lijst van de Economist Intelligence Unit en IBM. Vooral het innovatie beleid op it-gebied biedt ruimte voor verbetering. Als geheel scoort ons land op it-gebied wel een vol doende. In het overheidsbeleid bij de zorg, onderwijs en het verkeer speelt iet in vergelijking met ande re landen een te kleine rol. De huizenprijzen in de grootste ste den in de VS zijn in april onver wacht fors gestegen, zegt onder zoeksinstituut CaseShiller. Ze ste gen met 0,8 procent, analisten re kenden op een stijging met 0,2 pro cent. Toch zou geen sprake zijn van een echte verbetering op de Amerikaanse huizenmarkt. De prijsstijging van april zou 't gevolg kunnen zijn van het feit dat in die maand verscheidene belastingvoor delen voor huizenkopers afliepen. Mensen zouden daarvan nog op de valreep hebben willen profiteren. Terwijl de Nederlander het liefst in een dorpse omgeving woont, lig gen de bouwambities van de over heid vooral in de grote steden, stelt NVB Vereniging voor Ontwikke laars 8c Bouwondernemers. Ge meenten bouwen appartementen terwijl 90 procent een huis met tuin wenst. Ook is de verkoop van nieuwe huizen in steden door de crisis veel harder ingezakt dan in de dorpse woonlocaties. NVB: „Het verschil tussen ambities van de overheid en woonwens van de bur ger was niet eerder zo groot." Bij automatiseerder Getronics is grote onrust ontstaan over het ver dwijnen van mogelijk honderden banen bij de Nederlandse datacen ters naar India. 'Apeldoorn' is een van de vestigingen die worden ge raakt. Hoeveel werkgelegenheid er precies naar het buitenland ver dwijnt, is volgens het bedrijf nog niet bekend. De vakbonden schat ten dat het om 120 banen gaat. Veel meer mensen (enige honderden) hebben vorige week een brief ge kregen waarin wordt gemeld dat hun baan op de tocht staan. AMSTERDAM - De gratis dagbladen hebben hun oplages het eerste kwartaal vergeleken met de laatste drie maanden van vorig jaar weer zien stijgen. Dat blijkt uit de gisteren gepubli ceerde cijfers van het Instituut 1 voor Media Auditing (HOI) dat de oplages van gedrukte media bij houdt. Bij de betaalde kranten konden drie titels een stijging noteren: de PZC, BNDeStem en het Parool. De oplage van dagblad Spits ging met ruim 10.000 exemplaren om hoog tot 423.846. Het kwartaal er voor was de oplage 411.779. In het eerste kwartaal een jaar eerder lag het oplagecijfer nog op 459.770. Ook Metro zit weer in de lift. De oplage ging omhoog van 503.556 stuks naar 517.901. Dat is nog niet op het niveau van een jaar eerder, toen er nog 530.428 kranten per dag werden ge drukt. Dagblad De Pers doet het nog be ter. Het oplagecijfer steeg van kwartaal op kwartaal van 177.584 tot 215.703. De Pers ging eerder door een diep dal. De eerste drie maanden van 2009 had de gratis krant nog een oplage van 307.522. Aardappelen: (prijshoudend) Frites geschikt: 9,00-12,00; Export: 9,25-10,50 Granen, zaden en peulvruchten: Tarwe maal telersprijs (uit opslag, per ton, laat- i ste notering oude oogst): 120,00; Tarwe voer telersprijs; 120,00 UTRECHT - Een hond wordt bestraald in het Misdorp Centrum voor Veteri naire Radiotherapie in Utrecht. De kliniek, onderdeel van de Universiteit van Utrecht, is het eerste centrum in Nederland dat bestraling van kanker bij honden en katten mogelijk maakt. Chirurgische ingrepen en chemothe rapie waren al langer inzetbaar bij gezelschapsdieren, maar bestraling nog niet. foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13