Hammerstein: 'Heineken heeft Kooistra geen uitweg gelaten' II fainiie v.in vermoedt Het begon op De Vluchtheuvel 'ty^oért Ook horecamagnaat Kooistra begon ooit klein. Zijn eerste onderneming, fami liepark De Vluchtheuvel in Drenthe, werd begin dit jaar getroffen door een felle brand. Bekijk het op zie: Uitgelicht op onze website woensdag 30 juni 2010 o n d e GRONINGEN - Familieleden van horecamagnaat Sjoerd Kooistra kunnen zich niet voorstellen dat hij door zelf moord om het leven is geko men. „Wij denken dat hij is geliquideerd", zo liet een van de familieleden weten. Volgens het familielid, dat anoniem wil blijven, had Kooistra vijanden en zijn veel mensen de dupe gewor den van de bieroorlog tussen hem en Heineken. „Boven dien had hij zoveel panden, dat hij daar makkelijk een van had kunnen verkopen om schulden mee af te los sen." De man zegt dat de familie erg is aangeslagen door het onverwachte overlijden van de horecamagnaat. Ook ko men er veel condoleances binnen. „Maar wij realiseren ons dat hij zowel geliefd was als gehaat. Hij was soms hard, maar dat moest hij soms ook zijn om te zorgen dat zijn leningen tijdig wer den terugbetaald." Henk Krol, hoofdredacteur van de Gay Krant, kende Kooistra persoonlijk. „Hij heeft ons altijd erg gesteund. Hadden we als Gay Krant een presentatie in Amster dam, dan waren we altijd bij hem welkom. En een reke ning kwam nooit." Niet dat Krol 'oogkleppen op heeft' wat betreft Kooistra's zakelijke reputatie. „Als per soon vond ik hem een aan doenlijk, lief groot kind. Als je bij hem kwam, was er al tijd wel iets waar hij trots op was, wat hij je wilde laten zien. Een hebbedingetje, een bordje of een schilderij." foto Pim Ras/HH Horecamagnaat Sjoerd Kooistra heeft zelfmoord gepleegd. Hij verkeerde in betalingsproble men en zag er geen gat meer in, zegt zijn advocaat en vriend Oscar Ham merstein. Hammerstein wijst nadrukkelijk Heineken aan als indirecte veroorzaker van de wan hoopsdaad. „Ze hebben hem geen uitweg gelaten. Ik durf te stellen: Heineken heeft hem vermoord." Kooistra en Heineken leef den de laatste maanden op voet van oor log, met miljoenenclaims over en weer. Kooistra werd zeer in het nauw gebracht toen Heineken de huur van 41 horecazaken niet meer aan hem afdroeg, geen voorschot op de bonuskorting uitbetaalde en, volgens Hammerstein, bewerkstelligde dat de Euro pese Horeca Financieringsbank (EHF) voor 10 miljoen euro aan leningen opzegde. Vorige week, op 22 juni, ontving Kooistra een brief van Heineken-directeur Wouter Fijnaut, waarin werd geëist dat hij al zijn bezittingen zou inleveren. „Hij moest zo'n beetje zijn hele bedrijf aan Heineken overdragen. En al zijn privébezit- tingen in binnen- en buitenland te gelde maken. Hij moest accountants toelaten en een algehele borgstelling tekenen. Hij moest op zijn knieën. Ze hebben hem zo in het nauw gedreven dat hij zich van het leven beroofd heeft. Hij is uitgeperst, in de schulden gestoken en het graf ingejaagd." Kooistra heeft zeer onlangs zijn nalaten schap geregeld en er is een afscheidsbrief ge vonden. Aan privébezittingen laat hij drie huizen in Nederland na, in Amsterdam, Groningen en Ubbergen, twee huizen in Spanje, een huis in Brazilië en een kostbaar jacht. Hammerstein verwacht dat Kooistra's le venspartner Dick Loorbach de belangrijk ste erfgenaam is en dat hij bij de afwikke ling met Heineken te maken krijgt. „Ik heb er een hard hoofd in dat dat allemaal goed gaat, zij zullen voor een faillissement gaan." Hammerstein heeft Kooistra donderdag voor het laatst gesproken. „Ik vond hem toen redelijk strijdvaardig, maar ik voelde dat er iets aan de hand was. Ik heb hem ge vraagd: 'Je gaat toch geen gekke dingen doen Sjoerd?' Maar dat wimpelde hij af. Achteraf zeg ik: er zijn veel meer signalen geweest. Heineken heeft hem met het hoofd op het hakblok gelegd." Hammerstein zegt dat Heineken in mei het 'kleedje onder het bedrijf vandaan heeft ge trokken', toen Kooistra op Ibiza het slacht offer werd van een straatroof. „Kooistra is altijd zijn financiële verplichtingen nageko men, maar moest dat in mei overslaan. Toen zijn die leningen van het EHF opge zegd en daar zit Heineken achter." In zijn wanhoop heeft hij vaak op de stoep gestaan van Philip de Ridder, algemeen-di recteur van Heineken Nederland, maar vond daar, aldus Hammerstein, geen willig oor. De Ridder bevestigt dat Kooistra vori ge week maandag bij hem voor de deur stond, toen hijzelf niet thuis was. „We heb ben 's avonds ge-sms't en ik heb hem laten weten dat ik alleen nog schriftelijk contact met hem wilde. De volgende ochtend stuurde hij een sms, waarin hij zei dat hij de zaak goed wilde achterlaten voor zijn partner. Dat was ons laatste contact." De Ridder noemt de veronderstelde zelf moord 'een dramatische gebeurtenis die niemand heeft verwacht'. „Ik begrijp de emotionele reactie van Hammerstein, maar het is jammer dat hij blijft herhalen dat Heineken aan de basis staat van dit drama." Volgens De Ridder is Kooistra in proble men geraakt door sterk teruglopende pacht- inkomsten, op een moment dat hij juist uit eigen zak grote investeringen deed. „In ok tober 2009 is hij gestopt met ons te betalen. Ik heb toen gezegd: 'Als je je persoonlijk ga rant stelt, blijven wij de huur aan jou wel voldoen'. Dat heeft hij halfslachtig toege zegd. We zijn in oktober 2009 bijeen geko men. Toen wees hij ineens alle verantwoor delijkheid van de hand. We hebben een za kenrelatie van 25 jaar, we hebben lief en leed met hem meegemaakt, maar hier zat de knip. Hij ontkende de problemen, maar toen steeds meer grote schuldeisers zich meldden, hebben wij tot de brief van Fijnaut besloten. We wilden hem een laat ste reddingsplan bieden, maar dan moet je natuurlijk wel precies weten hoe het zit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11