io|$ Horecaondernemer Sjoerd Kooistra (59) vocht elk zakelijk geschil tot achter de komma uit. Maandag werd hij dood aangetroffen in zijn woning in Ubbergen. Zag hij nu geen uitweg meer? Een duizelingwekkende constructie van bv's woensdag 30 juni 2010 door Albert de Lange Hij was veruit de meest gehate kroegbaas van Nederland en het kon hem weinig schelen. Dertig jaar heeft Sjoerd Kooi stra met boerenslimheid een horeca-imperium geleid dat bij voortduring ongunstig in het nieuws kwam en een spoor van rechtszaken en faillissementen heeft getrokken in de hele Nederlandse uit- gaanswereld. Er is vrijwel geen krantenbe richt te vinden dat hij met enige tevreden heid in een plakboek zou hebben onderge bracht, als dat hem al had beziggehouden. Hij heeft zijn hele leven zaken gedaan op an dermans risico, waar mogelijk op ander mans kosten, en bracht het daarmee tot gro te persoonlijke rijkdom, volgens Quote is/was hij goed voor 130 miljoen euro. In middels is het zeer de vraag of dat een vali de inschatting van zijn welstand is en of Kooistra nog wel zo goed voor z'n geld was als hij zelf graag beweerde. Het was in elk ge val niet de beleving van bierbrouwer Hei- neken, waarmee hij de laatste maanden een titanenstrijd voerde. Nu zelfmoord de doodsoorzaak is - zoals vriend en advocaat Oscar Hammerstein zegt - is er toch een einde gekomen aan zijn 'piramidespel'. Je kunt niet ongestraft stop pen met afrekenen zodra de aloude systema tiek van gaten dichten en-verrekenen' ken nelijk niet meer toereikend is om de cash flow gaande te houden, een kunstje waar hij altijd buitengewoon goed in is geweest. Een tijd lang heette dat de 'methode-Kooi- stra': je koopt een café of restaurant van eni ge naam op een goede locatie, vertimmert de boel en verpacht de zaak, bij voorkeur via een tussengeschoven bv. De hele tent blijft je eigendom, je bedingt huur en een kwart van de omzet, wekelijks cash te beta len. Er is altijd wel een ober of een barman te vinden die eindelijk eens voor zichzelf wil beginnen. Zo iemand werkt zich uit de naad en komt er na verloop van tijd achter dat de vaste lasten te hoog zijn: per maand moet er zeker drie weken gewerkt worden om Kooistra te betalen, die ook nog alle le verancierskortingen incasseert. Er dient zich een faillissement aan, Kooistra staat daar vanzelfsprekend buiten, de schuldeisers heb ben het nakijken, en het spel begint met een nieuwe pachter van voren af aan. 'De Groninger' had inmiddels een zekere naam opgebouwd als faillissementsfrau deur. Het kwam zo ver dat het stadsbestuur van Amsterdam hem onder curatele plaats te, waaraan hij zich volgens burgemeester Cohen, blijkens een brief, keurig hield. Zijn vader liet hem begin jaren zeventig De Vluchtheuvel na, een uitspanning in het Drentse Norg. Daarmee begon het fortuin van de even ongeletterde als koppige Sjoerd Kooistra. Hij verkocht de zaak, begin jaren tachtig, voor 3,2 miljoen gulden, en met dat geld, en een paar fikse leningen, nam hij gaandeweg vrijwel de hele zuidzijde van de Grote Markt in Groningen over. Daarna be gon hij in heel Nederland met succes Mono poly te spelen. Hij kocht in Amsterdam Oblomov, April, Het Land van Walem, l'En- trée, Downtown, Exit, April, Café Cox, Keyzer en hij werd - zelf homoseksueel - al snel de keizer van de Reguliersdwarsstraat, het middelpunt van de gay scene. Toen hij maandag stierf, bezat hij 87 horecazaken, on der meer ook in Nijmegen, Eindhoven en Enschede. Doorgaans op een A-locatie en ondergebracht in een duizelingwekkende constructie van bv's die maar één doel dien de: Kooistra zo dicht mogelijk bij het geld houden, en zo ver mogelijk weg van forme le verantwoordelijkheid. De verstrengeling tussen deze tientallen bv's, hangend onder het moederbedrijf Plas- sania, is zo groot dat niemand er nog wijs uit kan worden. De talloze kort gedingen die bierbrouwer Heineken de laatste maan den tegen Kooistra voerde, brachten menig rechter zichtbaar tot wanhoop, omdat nau welijks nog is vast te stellen wie voor welke betaling verantwoordelijk is. Heineken, dat een claim van rond de 7 mil joen euro op Kooistra zegt te hebben, voert een juridisch gevecht tegen de nu overleden horecatycoon, omdat er al maanden niet meer betaald wordt. De brouwer en Kooi stra zaten in een totale omhelzing. Hei neken huurt 41 horecazaken van Kooistra's concern, staat voor zijn leningen bij banken borg voor 55 miljoen euro, heeft eigenlijk geen idee waar de pacht geïnd moet wor den, maar verkocht vorig jaar wel 13.000 hectoliter bier in deze bedrijven. Heineken heeft vanaf begin dit jaar met tal loze procedures geprobeerd Kooistra en Plas- sania tot betaling te bewegen, maar aan de meeste vonnissen gaf Kooistra geen gehoor. Het leidde in Amsterdam tot de sluiting van vier horecazaken en aanzienlijk verlies van inkomsten voor beide partijen. Sinds deze maand betaalt Heineken ook geen huur meer aan Kooistra, wat hem direct enkele miljoenen kostte. Heineken en andere schuldeisers hebben zich in procedures openlijk afgevraagd of Kooistra de rekeningen niet wilde of niet kon betalen. Het is zeer ongewis of de dood van Kooistra het antwoord op die vraag dichterbij brengt. Maar dat hier een kaarten huis instort, lijkt onvermijdelijk. Met juris ten als de enige winnaars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10