doorslaand succes Cees Priem foto Ronald den Dekker Het Zeeuws jaar van de fiets is nadrukkelijk ook voor jongheren bedoeld, foto Izaak Verkeste woensdag 30 juni 2010 ren. Zo wordt de passage van de Tour de France op zon dag 4 juli op Neeltje Jans aangegrepen om de "vierde etap pe van het Zeeuws jaar van de fiets in te luiden. Het is ook de bedoeling dat iedereen flink foto's gaat ma ken want de provincie gaat in het tweede deel van het Zeeuws jaar van de fiets ook een fotowedstrijd houden. De foto's worden op een speciale internetsite geplaatst. Deze twee maanden (juli en augustus) van het Zeeuwse fietsjaar staan in het teken van Levendig Zeeland. Er is van alles te doen in de zomermaanden. Dan wordt er meer dan ooit gefietst. Begin juli steken ook de Zeeuws pontjes weer van wal. Op die veerbootjes is volop plaats voor fietsen zodat in al lerlei variaties een rondje met een pontje kan worden ge maakt. Het Rondje met een pontje bestaat al een aantal jaren en de provincie vindt het tijd dat deze speciale zo merse veerdiensten op een hoger plan getild worden. Een andere fietsservice die dan op volle toeren moet draaien is de bagageservice Zeeland. Wie in Zeeland wil fietsen zonder zorgen te hebben over het transport van koffers en tassen kan een beroep doen op de bagageservi ce. Die wordt binnenkort op ludieke wijze gepresenteerd. Wat in de tweede helft van het Zeeuws jaar van de fiets ook zijn beslag moet krijgen is het plaatsen van bankjes langs het fietsrouteknooppunt. Ook al zitten fietsers hoog en droog op hun rijwiel, ze blijken af en toe toch wel eens behoefte te hebben aan een rustpunt. In de maand augustus is het wat rustiger als het gaat om het Zeeuws jaar van de fiets, omdat er dan al zo veel te doen is in Zeeland, maar op donderdag 2 september barst een nieuwe etappe los. Dan is het aan Karla Peijs, de com missaris van de koningin om de kar te trekken. Ze is niet voor niets voorzitter van Veilig Verkeer Nederland en grijpt het begin van het nieuwe schooljaar aan om aan dacht voor veilig fietsen tussen huis en school en vice ver sa. Dat betekent dat er in september volop aandacht zal zijn voor automobilisten die weer rekening moeten hou den met fietsende scholieren. In dat kader zullen speciale teams in de buurt van scholen automobilisten benaderen met schoonmaakdoekjes voor de voorruiten om fietsers beter te kunnen zien. Ook worden flesjes water uitge deeld onder het motto 'een frisse start' In het najaar wordt ook een provinciale rapportage ver wacht over de provinciale fietspaden. Die is in het verle den wel eens gemaakt, maar was weer toe aan een actuali sering. De bedoeling is nog eens goed te kijken naar fiets paden voor woon/werkverkeer en naar de veiligheid van fietspaden. Zo zal bijvoorbeeld ook de aanleg van een fiets- snelweg tussen Goes en het Sloegebied meegenomen wor den. Kopman van de laatste etappe van het Zeeuws jaar van de fiets is gedeputeerde Marten Wiersma. In het begin van die tweemaandelijkse etappe wordt veel aandacht besteed aan fietsverlichting voor scholieren en woon/werkverkeer. Dat gebeurt op de manier zoals dat in het verleden ook al gebeurde, in samenwerking met de politie. In november wordt ook weer een vervolg gegeven aan de fietshelmencampagne voor basisscholieren die in het begin van het Zeeuws jaar van de fiets is begonnen. Na de gemeenten Noord-Beveland en Terneuzen zijn nu de scholieren van de groepen één tot en met vier van de basisscholen in Vlissingen aan de beurt. Ze krijgen alle maal een fietshelm en een beloning als ze hem aantoon baar dragen. Ook dat is volgens Karla Peijs een van de suc cesnummers van het Zeeuws jaar van de fiets: „Daar kij ken ze elders in het land met veel jaloezie naar. Dat die helmen zo massaal gedragen worden." Er wordt ook aan gewerkt om tegen het eind van het jaar de landelijke campagne Heel Nederland fietst in Zeeland te laten afsluiten. En dan wil natuurlijk de provincie Zee land zelf ook het Zeeuws jaar van de fiets afsluiten. Zelfs als het Zeeuws jaar van de fiets is afgesloten is Zee land er nog niet klaar mee. In het begin van het volgend jaar komt een fietsrouteplanner beschikbaar via internet. www.zeeuwsjaarvandefiets.nl Twee Touretappes, waarvan de eerste in een duel met de grote Eddy Merckx, hebben van Cees Priem een renner ge maakt met een respectabel Tourverleden. Toch stond de Zuid-Bevelander (27 oktober 1950, Ovezande) vooral bekend als de meester knecht van ]an Raas. Die twee-eenheid stond als een huis in de koers. Cees Priem was een gangmaker voor zijn kopman, kon in de ploegentijdritten in de Tour in de tijd van Raleigh ook onvoorstel baar hard op kop rijden. Zijn eerste ritzege boekte hij in de trui van Frisol, in de eerste etappe van de Tour van 1975 die eindigde in Molenbeek. Daarna won hij vijfjaar later de tiende etappe in de Ra- leigh-kleuren in Bordeaux, dat in die jaren als Nederlandse stad gold in de Tour. Zodra er een berg van enige omvang in het zicht kwam, pakte Priem zijn koffers en was weg. Vijf keer ging hij van start in de Tour de France, geen enkele keer heeft hij Parijs ge haald. Cees Priem was in zijn amateurjaren wel een winnaarstype. In de Olympische ploegen tijdrit van 1972 haalde hij brons, als prof werd hij in 1974 kampioen van Nederlands op de weg. Dat jaar debuteerde hij voor Fri sol ook in de Tour. Voor die ploeg reed hij vijfjaar, daarna zes jaar voor Raleigh, driejaar voor Kwantum en één jaar voor Superconfex. Met de Tour en de Tourbazen kreeg Priem la ter een haat-liefde verhouding. TVM, de ploeg waarvan hij ploegleider was, haalde successen met renners als Jeroen Blijlevens en Bart Voskamp en won onder meer de Ronde van Vlaanderen met Peter van Petegem, maar in de dopingtour van 199S werd Priem op verdenking van een transport met epo-am- pullen aangehouden en opgesloten. De TVM-ploeg stapte later uit protest uit koers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109