z'n graantje mee IC 'iÊÊÊêÊÉMfiÉIÊÊM w& Maarten Ducrot woensdag 30 juni 201 •kjr Jmm':... 13*» De Tour in Goes Zaterdag 3 juli Nostalgische dag in de binnenstad. In het kader van de Tour de France is op het kerk plein een tentoonstelling van historische fietsen te bekijken. Verder zijn er onder meer klederdrachtgroepen, demonstraties van oude ambachten en dansoptredens. 11.00-16.00 uur. Supermarché op de Grote Markt, met om 20.30 uur live voetbal van het WK in Zuid-Afrika op een groot scherm en van 22.00 tot 00.00 uur muziek van een DJ. Zondag 4 juli Supermarché op de Grote Markt, georga niseerd door de gezamenlijke horeca. Met onder meer De Hobbyisten (13.00 uur), zanger Edwin Tolk (14.00), live beelden van de Tour de France die door Goes rijdt (ongeveer 14.30-15.00), zanger Quincy (15.00 uur), coverband Recovery (16.00), de lokale band De Willies (18.30), zanger Vinzzent (20.30) en de band Raiders of the Lost Rock (21.30). Tussendoor zorgt DJ Willem voor muziek. Op de Markt staat een enorme parasol van 27 meter door snee. Manhuistuinconcert in de Manhuistuin aan het Schuttershof, met de jeugdharmo- nie van PJ Klaaswaal en Concordia Melich. 11.30-12.30 uur. Tour-gezinsdag bij hotel Terminus, pal aan het parkoers. Met muziek van DJ Leo en diverse kinderattracties als een storm baan en een springkasteel. Kosten: vijf eu ro per kind. Na de doorkomst is er een warm en koud buffet. Deelname hieraan is niet verplicht, maar wie wel wil mee-eten dient zich vooraf aan te melden. De gezins dag begint om 13.00 uur. Kerk ontmoet Tour, van 11.00 tot 17.00 uur in de Westerkerk aan de Westwal. Met onder meer kinderspelen, bijbelse hapjes proeven en een meditatieve wande ling door de kerk. De band 'En Route' speelt op het parkeer terrein aan de Piet Heijnstraat muziek uit de straten en de oude jazzclubs van Ger main des Prés in Parijs, met jazzaccordeon, viool en gitaar. 12.30-15.30 uur. Twee jeugdorkesten zorgen voor muziek in het Koepoortgebied. De muziekschool doet dat bij de kerken. 13.00-15.00 uur. Koopzondag in de binnenstad, 13.00-17.00 uur. Dweilband Dé Sjokkers loöpt de héle mid dag langs het parcours.. En verder: De televisietoren wordt tot en met zon dag 4 juli elke avond en nacht geel ver licht. Ook aan de molen van Kloetinge, aan de Kapelseweg, zijn gele lichtjes aangebracht door de Stichting Sticht Licht. Ook hier branden ze tot en met 4 juli elke avond. Op het Tiendenplein is een gele fiets pp een paal geplaatst. Deze is ook dagelijks geel verlicht. foto Willem Mieras parasol met een doorsnee van 27 meter. Daaronder treden de hele dag artiesten op. De organisatie heeft onder meer De Hobbyisten, Vinzzent en Quincy kunnen strikken, ar tiesten die landelijke bekendheid genieten. Tussendoor is op een groot scherm de Touretappe van Rotterdam naar Brussel te zien. „Als het peloton door Goes raast en als ze finishen in Brus sel stopt de muziek even", vertelt Huyssen. „Op die mo menten gaat alle aandacht even naar het wielrennen." Dat het evenement nu nog maar één dag beslaat, heeft vol gens de ondernemer ook z'n voordelen. „Als we drie da gen hadden moeten vullen, hadden we de topartiesten die we nu hebben waarschijnlijk niet kunnen betalen." Zo luidruchtig als het op de Markt zal zijn, zo sereen moet de Westerkerk op 4 juli zijn. In die kerk, die pal langs het parkoers ligt, houden zeven protestantse kerkgenootschap pen uit de gemeente Goes het evenement 'Kerk ontmoet Tour'. De kerken bundelen sinds ongeveer een jaar hun krachten onder de naam 'Kerk in Goes' (www.kerkin- goes.nl). „We wisten wel van elkaar wat we deden", zegt Jan de Rooij. „Maar daar hield het wel mee op. Het is goed om af en toe samen naar buiten te treden. De Tour de France is een uitgelezen mogelijkheid om dat te doen." In de Wes terkerk worden kinderspelen gehouden en kunnen 'Bijbel se hapjes' worden geproefd. In de kerkzaal is ruimte voor stilte en bezinning. Daar is onder meer een wandelroute uitgezet. Hoewel vanuit diverse kerken de afgelopen maanden kri tiek is geuit op het feit dat het peloton op zondag door Goes rijdt - en die kritiek is er nog steeds - moet het eve nement volgens De Rooij absoluut niet worden gezien als een protest. „Integendeel. Het is voor ons een kans om een warm wel kom uit te spreken naar alle mensen die deze dag naar het wielrennen komen kijken. Bij ons kunnen ze als het ware even op adem komen." Dat kan ook in Terminus aan het Stationsplein. Het hotel van uitbater Jan Matthijssen ligt langs de route, dus hij zou haast gek zijn om de Tour links te laten liggen. „Deze kans doet zich waarschijnlijk maar één keer voor", zegt hij. „Die moet je niet laten gaan." De ondernemer koos voor een familiedag. „Over het alge meen is wielrennen toch een mannending, waarbij vrouw en kinderen thuis blijven. Bij ons kunnen ze deze dag allemaal terecht." De kinderen kunnen zich vermaken op onder meer een stormbaan en een springkussen, terwijl pa en ma iets eten en drinken. Op het terras zorgt een dj voor muziek. Hoewel er zondag dus van alles te beleven is in Goes houdt de stichting Goes Promotie zich opvallend afzijdig. Het enige wapenfeit is de nostalgische dag op zaterdag, maar die stond sowieso al op het programma en heeft slechts een klein Tour-tintje gekregen. Bij de kerken is een tentoonstelling van oude fietsen te zien. „Onze naam is misschien een beetje misleidend", zegt coördinator Ad Schuurbiers. „We heten wel Goes Promo tie, maar we zijn geen veredelde VW die de boer op gaat om Goes naar de buitenwereld te promoten. Onze stich ting is er om het hele jaar door activiteiten in de binnen stad te organiseren. In het geval van de Tour de France heeft de gemeente de regie op zich genomen en op de Markt zorgt de horeca voor de nodige sfeer. Dat is alle maal in goede harmonie gegaan." De bekendste foto van wielrenner Maarten Ducrot is genomen op 7 juli 1985 in Épinal.'Op die dag won hij zijn eerste en enige etappe in de Tour de France. Hij gaat met één arm in de lucht over de streep. Om beide armen van het stuur te heffen lijkt hij geen kracht meer te hebben. Het gezicht van de destijds 27-jari- ge Middelburger verraadt totale uitputting. Ducrot was in de 173,5 kilometer lange etap pe met Theo de Rooy, de Fransen René Bit- tinger en Yvon Madiot en de Zwitser Niki Ruttimann uit het peloton ontsnapt. Met de finish in zicht maakten Ducrot (Kwantum) en De Rooy (Panasonic) een afspraak. Ze zouden om beurten demarreren want in de sprint waren ze beiden kansloos. Ducrot slaagde erin weg te blijven. Het was een mooi jaar voor Kwantum en ploegleider Jan Raas. Ook Gerrit Solleveld en Toon Man- ders wonnen een etappe. Het was de eerste van vijf Tours (de ande ren waren in 1986,1987,1989,1990) voor laatbloeier Ducrot en het was meteen zijn beste. Hij won niet alleen een etappe, hij werd ook uitgeroepen tot strijdlustigste ren ner van de hele Tour, die voor de vijfde keer gewonnen werd door Bernard Hinault. Al in de eerste etappe had Ducrot meer dan tweehonderd kilometer op kop gereden. Bijna niemand kon destijds harden fietsen dan de Zeeuw. Dat beloofde wat! Ducrot kon de belofte niet inlossen. Hij bleef wel hard fietsen, maar beschikte niet over het wielerinstinct en koersinzicht om het juiste moment af te wachten. De Middelbur ger reed nog heel vacu /aan, maar kwam in de Tour r.r - ,jer als eerste over de streep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105